Ubuntu 17.10 İlk Gönütüler ve ilk izlenim

Başlatan ali159, 23 Temmuz 2017 - 14:06:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ali159

Daha şimdi kurduğum için detaylı inceleyemedim o yüzden fotoğrafları paylaşayım. Biraz kurcaladıktan sonra da bir videolu inceleme yapmayı düşünüyorum.
Deneyimlerim:

• Sistem çok hızlı çalışıyor. Deneme sürümü olması ve sanal makinede kurulu olmasına rağmen 17.04'den daha hızlı olduğunu söylemem yanlış olmaz.
  • Önceki ubuntunun kullanımına alıştığım için ilk başta biraz karıştırdım açıkça. Bu nedenle biraz alışma süreci gerekiyor.
  • Türkçe'leştirmede biraz problem gördüm ama final sürümünde çözülecektir büyük ihtimal ile.
  • Bir kaç program (ubuntu 17.04 de sıkıntısız çalışan) sorun verdi ama büyük ihtimalle bu da final de çözülecektir.
  • Görsel olarak ise kişiden kişiye değişse de ben 17.04'den daha çok beğendim.
Resimler: (merak ettiğiniz bir yer veya başka bir şey varsa yazarsanız oranında resmini atmaya veya sorduğunuz sorunun cevabını vermeye çalışırım)

lnxdev

ali159

Alıntı yapılan: lnxdev - 23 Temmuz 2017 - 15:39:54
Wayland'i deneme fırsatın oldu mu ?
Şu an için sadece kurulum yapıp biraz kurcalayan evden çıkmak zorunda kaldım.  Akşam iyice inceleyip daha ayrintili bir video hazırlamayı planlıyorum. waylandida zamanin olursa denemeye calisirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2017 - 17:01:55

Alıntı yapılan: lnxdev - 23 Temmuz 2017 - 15:39:54
Wayland'i deneme fırsatın oldu mu ?
Şimdi bir boşlukta açıp iyice kurcaladım ve wayland çok hoşuma gitti. Sistem hala Alpha aşamasında olmasına rağmen (ki ön yargılarımı saymıyorum bile) bize eski  görüntü yöneticilerinin özlemini çektirmeyeceğini belli ediyor. Zaten X'e göre bence çok daha iyi olmuş :)

UNC

Ubuntu GNOME projesi ne olacak bilgisi olan varmı. 17.10 daily build çıkmaya devam ediyor.

Ubuntu gtk temasını eklemiş bi shell teması yapmamış  :D defalt temada düşük çözünürlük ekranlarda büyüteç açmış gibi duruyor.

şahsen artık sıvamaya başladıklarını düşünüyorm  :D

mhmtkrktr

Alıntı YapBir kaç program (ubuntu 17.04 de sıkıntısız çalışan) sorun verdi ama büyük ihtimalle bu da final de çözülecektir.
Wayland üzerinde çalışmıyordur. Henüz tüm programlar adapte olamadı. Xorg 'a geçiş yaparsan normale dönecektir.

ali159

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 23 Temmuz 2017 - 17:56:11
Alıntı YapBir kaç program (ubuntu 17.04 de sıkıntısız çalışan) sorun verdi ama büyük ihtimalle bu da final de çözülecektir.
Wayland üzerinde çalışmıyordur. Henüz tüm programlar adapte olamadı. Xorg 'a geçiş yaparsan normale dönecektir.
Zaten sanal makine üzerinde açlışıyor şu anda o yüzden çok da çalışmaları gerekmiyor benim için :) Yinede öneriniz için teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2017 - 18:32:13

Alıntı yapılan: UNC - 23 Temmuz 2017 - 17:38:21

Ubuntu GNOME projesi ne olacak bilgisi olan varmı. 17.10 daily build çıkmaya devam ediyor.

Ubuntu gtk temasını eklemiş bi shell teması yapmamış  :D defalt temada düşük çözünürlük ekranlarda büyüteç açmış gibi duruyor.

şahsen artık sıvamaya başladıklarını düşünüyorm  :D
Daha alpha sürmündeyiz betaya bile geçmedi o yüzden ufak tefek eksiklikler, sorunlar olması çok normal. Kararlı sürüm çıkmadan tüm sorunlar düzelecektir bence.

FireSwords

[mention=629053]@lnxdev[/mention] Arch üzerinde GNOME kullanırken denemiştim. Stabil ama işimi görmüyor. Terminal üzerinden gedit açarken hatayla karşılaştım. Plank kullanamadım hata verdi. Tüm uygulamalar uyumlu değil.

lnxdev

Bilgilendirme için teşekkürler [mention=629065]@FireSwords[/mention], hiçbir yazılım ilk çıktığında iyi değildi linux bile :) bekleyip göreceğiz.

ali159

Alıntı yapılan: FireSwords - 23 Temmuz 2017 - 19:43:09
[mention=629053]@lnxdev[/mention] Arch üzerinde GNOME kullanırken denemiştim. *kararlı ama işimi görmüyor. Terminal üzerinden gedit açarken hatayla karşılaştım. Plank kullanamadım hata verdi. Tüm uygulamalar uyumlu değil.
gedit açarken bende herhangi bir sorun olmadı ama plank'de sorun hala devam etmekte :/

decent

Bazı yazılımlar/uygulamalar bağımlılıklarından kaynaklanan sebeplerle, bazıları ise henüz yayımlanmamış bir Ubuntu sürümüne paket hazırlanmadığı için hata verebilir. Gayet normal bir durum.
Ne kadar çok sınama ve geri bildirim olursa o kadar hızlı düzeltilerek bizim karşımıza gelecektir.

ali159

Alıntı yapılan: decent - 24 Temmuz 2017 - 01:04:16
Bazı yazılımlar/uygulamalar bağımlılıklarından kaynaklanan sebeplerle, bazıları ise henüz yayımlanmamış bir Ubuntu sürümüne paket hazırlanmadığı için hata verebilir. Gayet normal bir durum.
Ne kadar çok sınama ve geri bildirim olursa o kadar hızlı düzeltilerek bizim karşımıza gelecektir.
Ya bende tam onu soracaktım geri bildirimde bulunmak için ne yapmam gerekiyor?

Altaylardan_Gelen_Atlı

@ali159 hata oluştuğunda rapor yollarsın ayrıca direkt yollamak için ; https://launchpad.net/ubuntu üye olmanız gerekir  :)

Birde unutmamak gerekir ki masaüstü ve dizüstü cihazlarımızda donanım farklılığı vardır. Yazılımın hata vermesi doğaldır, gönderilen hata raporları ile sistem zamanla stabil olur.

Ubuntu da yeni iseniz LTS sürümler kullanmanız daha mantıklıdır.

Alfayı geçtim betalar  bile sıkıntı yaşatır sistemi tanımak için kendinize zaman tanıyın derim.

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

ali159

Alıntı yapılan: Altaylardan_Gelen_Atlı - 24 Temmuz 2017 - 11:44:51
@ali159 hata oluştuğunda rapor yollarsın ayrıca direkt yollamak için ; https://launchpad.net/ubuntu üye olmanız gerekir  :)

Birde unutmamak gerekir ki masaüstü ve dizüstü cihazlarımızda donanım farklılığı vardır. Yazılımın hata vermesi doğaldır, gönderilen hata raporları ile sistem zamanla *kararlı olur.

Ubuntu da yeni iseniz LTS sürümler kullanmanız daha mantıklıdır.

Alfayı geçtim betalar  bile sıkıntı yaşatır sistemi tanımak için kendinize zaman tanıyın derim.
Uzun zamandır kulanıyorum ubuntu ki şu anda zaten bilgisayarımda kararlı sürüm kurulu sanal makine ile deniyorum alfayı :) Birde kullanmdağım pc vardı orada denemeleri yapıyorum.

mhmtkrktr

Alıntı YapYa bende tam onu soracaktım geri bildirimde bulunmak için ne yapmam gerekiyor?
Genel uygulamaların birçoğu uzun zaman önce raporlanmış durumda. Sorun yaşadığın uygulamanın launchpad sayfasında ilgili başlığı bularak aynı sorunu yaşadığını dile getirip, konuyu güncelleyebilirsin.

Örn: Plank için : https://bugs.launchpad.net/plank/+bug/1632841

turkerataturk

Hiç hoş olmamış tablet mi kullanıyoruz sanki.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

decent

[mention=629156]@turkerataturk[/mention]

Yorumun GNOME Masaüstü için mi, başka bir sebeple mi tam anlaşılmıyor?

turkerataturk

Alıntı yapılan: decent - 25 Temmuz 2017 - 14:11:35

Yorumun GNOME Masaüstü için mi, başka bir sebeple mi tam anlaşılmıyor?

Tabiki GNOME için, windows 8 de denemişti sonuç berbat olmuştu sonra windows 10 ile düzeltti.
Sonu hiç hayırlı değil..
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

decent

Hayırlısı, bekleyip göreceğiz.

Nabi

Bende deneme amaçlı yükledim. Canlı usb de denerken ev dizini ve sol taraftaki diyagram normalken iki defa bilgisayara yüklediğimde ikisinde de aynı oldu ve ikisinde de sadece Desktop örnekler dosyası vardı. Belgeler ,Genel...... ve diğerleri yoktu. Yükleyen arkadaşlar acaba sizde de mı öyle?

Devler gibi eserler bırakmak için,karıncalar gibi çalışmak lazım.
-Necip Fazıl Kısakürek

ali159

Nabi

O zaman sağlık olsun diyelim. İleriki aylarda herhalde düzeltirler.  Göreceğiz  bakalım
:)
-Necip Fazıl Kısakürek

ali159

Alıntı yapılan: Nabi - 28 Temmuz 2017 - 19:53:58
O zaman sağlık olsun diyelim. İleriki aylarda herhalde düzeltirler.  Göreceğiz  bakalım
:)
Düzeltilir büyük ihtimal ile. Böyle kalacağını zannetmiyorum.

mhmtkrktr

Şu paket kurulu olacak.
xdg-user-dirs

Kurulu ise şu komutla kullanıcı alt dizinleri oluşacaktır.
xdg-user-dirs-update

Nabi

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 29 Temmuz 2017 - 21:49:35
Şu paket kurulu olacak.
xdg-user-dirs

Kurulu ise şu komutla kullanıcı alt dizinleri oluşacaktır.
xdg-user-dirs-update

Teşekkürler. Bende düzeldi :)
-Necip Fazıl Kısakürek

ali159