Komut satırı sevenlere

Başlatan sedefsiz_masrapa, 15 Nisan 2008 - 18:34:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedefsiz_masrapa

ben şahsen henüz alışamadım ve sevemedim komut satırı kullanmayı ama meraklıları için aşağıdaki site güzel birşeye benziyor.
http://www.shell-fu.org/
tabi ingilizce de lazım..

heartsmagic

Site güzelmiş, cidden iyi fikir. Biraz daha geliştiğinde çok yararlı olacaktır.

Konsola alışın bence :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

potasyumsiyanur

çok güzel bir fikir
ama şu ingilizce intermediate seviyesine yeni başlayacam:(
çok fazla anlayamıyorum
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

silent_control

bu sitelerin ingilizce olması sorun çıkarsa da,artık komut satırının dahi daha kolay öğrenebiliceği bir dönemi gösteriyor,hoş bir durum,teşekkür ederim. :)

UBUNTUNA

Site müthiş görünüyor ama ahh işte ingilizce..

s1bernet1k

Zamanında hazırlık sınıfında ingilizceyi iyi dinleseydim bunların hiçbiri başıma gelmezdi . Ah ah
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

Kozmo

Eğer Linux'un temelini kavramak istiyorsanız İngilizce bilmek zorundasınız. Temel kaynakların çoğu İngilizce. İngilizce bilen ve okumayı seven birisi 6 ay gibi bir sürede Linux konusunda çok yeterli bir düzeye gelebilir, hatta kullanıcılara destek olup bu işten para bile kazanabilir. İngilizce bilmeyen birisi ise isterse 10 senedir Linux kullansın Linux'un temeline inemez ve sadece kullanmakla kalır.

bebek

@kozmo
arkadaşım söylediklerinin bir kısmına katılıyorum; ancak linux gönüllülük işidir. eğer böyle bir şey söylersen insanlar linux'ten para kazanılabileceği düşüncesine kapılıp kendilerini bunun için gelilştirmeye kalkabilirler:)Bence o yüzden mesajını düzeltirsen daha güzel olabilir.
ikincisi muhalefet olmayı çok istemezdim ama evet kaynakların çoğu ingilizce ama büyük bir hızlı türkçeleştiriliyorlar. yani "basic" seviyede bir ingilizce bilmek de yeterli olabilir linux kullanmak için. zaten linux'un temelini anladıktan sonra çok da kaynaklardaki aşırı ingilizceyi anlamaya gerek kalmıyor (bence). bu kişisel görüşümdür. zira aşırı derece fransızca bilmesem de linux'u(daha doğrusu ubuntuyu) fransızca forumda okuduğumda bile anlayabiliyorum ne dendiğini.
o yüzden bence yeni arkadaşların yada ingilizcesine güvenmeyenlerin korkmasına/korkutulmasına gerek yok:)
edit: herkesten özür diliyorum topic'i biraz kaydırdık ama cevap verme ihtiyacı duyuyor insan:)

ufuk_k

Alıntı yapılan: Kozmo - 13 Haziran 2008 - 19:40:13
Eğer Linux\'un temelini kavramak istiyorsanız İngilizce bilmek zorundasınız. Temel kaynakların çoğu İngilizce. İngilizce bilen ve okumayı seven birisi 6 ay gibi bir sürede Linux konusunda çok yeterli bir düzeye gelebilir, hatta kullanıcılara destek olup bu işten para bile kazanabilir. İngilizce bilmeyen birisi ise isterse 10 senedir Linux kullansın Linux\'un temeline inemez ve sadece kullanmakla kalır.

Ben 12 yıldır ingilizce öğrenim görüyorum. Sistemlerimi de hep ingilizce kurarım. 3-4 yıldır da bu işlerle ilgileniyorum, yeterli miyim bilemem ama, bir çok dağıtımı kurdum kullandım. Benden çok daha deneyimli insanları da tanıyorum. Fakat sizin şu "destek vererek para kazanabileceğim" kullanıcı kitlesi ile daha karşılaşmadım. Yani isterseniz bir deneme yapalım, şuradan bir ekran kartı vb. sorunu olan arkadaşa makul bir tarife üzerinden destek vereceğinizi söyleyin. Bakalım geri dönecekler mi? Kurumsal/ticari sunucu vb. desteği diyorsanız onu tam bilemem ama, "kullanıcı desteği" ile para kazanılacak derecede bir kullanım yaygınlığı ve değeri var mı linux'un bu ülkede, bi onu konuşalım önce.

lseker

Alıntı yapılan: Kozmo - 13 Haziran 2008 - 19:40:13
Eğer Linux'un temelini kavramak istiyorsanız İngilizce bilmek zorundasınız. Temel kaynakların çoğu İngilizce. İngilizce bilen ve okumayı seven birisi 6 ay gibi bir sürede Linux konusunda çok yeterli bir düzeye gelebilir, hatta kullanıcılara destek olup bu işten para bile kazanabilir. İngilizce bilmeyen birisi ise isterse 10 senedir Linux kullansın Linux'un temeline inemez ve sadece kullanmakla kalır.
Arkadaşlarında dediği gibi Linux gönüllü bir hareket.. bu yüzden de Linux'un temeline inmeni sağlayan kaynaklarıda yine gönüllü insanlar Türkçeyede çeviriyor.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Kozmo

Sizleri bilmem ama ben Linux ile para kazanıyorum. Linux ile para kazanılmasına karşı da değilim. Ayrıca bu işten ekmek yemek isteyen birinin İngilizce bilmesi şart. Diğer yazdığım tüm mesajları eleştirebilir, muhalif olabilirsiniz, ben doğru bildiğimi her ortamda söylerim.

bebek

ilginçmiş; nerede çalışıyorsunuz yada nasıl para kazanıyorsunuz? ekmek yemek için ingilizce bilme şartı da ilginçmiş.
şunu diğer arkadaşlar için tekrar söylüyorum; linux bir gönüllülük işidir ve buradaki arkadaşların(destek vereninden yöneticisine kadar) size yardım ettikleri için para kazanmıyor. kozmonun ne demek istediğini bir anlasak sanırım hepimiz rahat edeceğiz.

erginemr

@potasyumsiyanur, by_tunahan & s1bernet1k,

Aşağıdaki adresten Slackbook Türkçe'yi indirebilirsiniz. İçinde konsolda kullanılan temel komutların Türkçe çok güzel açıklamaları var (Bölüm 8'den itibaren). Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1812.0

www.belgeler.org'daki aşağıdaki belge de çok işinize yarayacaktır:
http://www.belgeler.org/howto/kitapcik.html

potasyumsiyanur

teşekkürler tavsiyelerin için
zaten indirmiştim ve bakınıyorum ne nerededir
işlevi nedir anlamaya çalışıyorum
teşekkürler ;)
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Kozmo - 14 Haziran 2008 - 01:39:27
Sizleri bilmem ama ben Linux ile para kazanıyorum. Linux ile para kazanılmasına karşı da değilim. Ayrıca bu işten ekmek yemek isteyen birinin İngilizce bilmesi şart. Diğer yazdığım tüm mesajları eleştirebilir, muhalif olabilirsiniz, ben doğru bildiğimi her ortamda söylerim.

Pek yakında linuxten kolayca para kazanılacak. Çünkü linux kullanıcıları artıyor ve bu insanların desteğe ihtiyacı olacak. 

bebek

Alıntı yapılan: maxspacemax - 14 Haziran 2008 - 20:35:35
Alıntı yapılan: Kozmo - 14 Haziran 2008 - 01:39:27

Pek yakında linuxten kolayca para kazanılacak. Çünkü linux kullanıcıları artıyor ve bu insanların desteğe ihtiyacı olacak. 

sanırım linux ve linux'ten para kazanmak diye ayrıca bir topic açılsa çok güzel olacak; çünkü yazmış olduğumuz topic'ten uzaklaşma durumunda kalıyoruz.
ayrıca linux ve destek verildiği için para kazanma muhabbetine karşı sanırım fazla hassasım. para kazanmaktan kastınız nedir bence önce bunu açıkça belirtin. eğer bir yazılımcıysanız belki bazı şirketlere yazdığınız programlar karşılığı para kazanabilirsiniz; ama son kullanıcıya verilen destekten dolayı kimse para kazanılabileceğini iddia etmesin bence. yoksa bu linux'un vizyonuna aykırı. özgürlük için, insanlık için linux deniyor ondan sonra da destek almak için para mı ödenecek... bence böyle şeyler iddia etmeyin ya da söylediklerinizi genel yorumlarla bırakmayıp ne demek istediğinzii açıkça ifade edin.
free bir yazılım kullanıyorsunuz ama destek almak için para ödüyorsunuz; nasıl bir muallak bu ben çözemiyorum.
hani kastınız şunun gibi bir şeyse; mesela bu siteye reklam konup para kazanılabilir hiti de gayet yüksek ama hiçbir yerde reklam göremiyorsunuz. sizce neden? çünkü bu site kimsenin üzerinden para kazanmıyor destek verdiği için. host u bile kendisi sağlıyor. ilginç ilginç şeyler söyleyip insanların kafasını karıştırmayın boşuna.
hatta hatırlatırım bir gün bir şirkette ubuntu dağıtılmış ve artık bunu kullanacaksınız öğrenin demişler; adam da buraya gelip topic açmıştı öğretin bana parasıyla değil mi diye. keşke hatırlayabilseydim de linki de verseydim nasıl karşılık verilmişti.

Kozmo

Bizim firmamız kurumlara Linux çözümleri satıyor, kurumlara verdiğimiz destekten ötürü para kazanıyoruz. (Almanya) Yani Linux sayesinde para kazanıyoruz. Bunun ayıp ya da günah olduğunu düşünmüyorum.

heartsmagic

Linux'tan para kazanılır mı? Bence evet. Kaldı ki bu Avrupa gibi bir yerde -özellikle Almanya- daha da revaçta. Ancak @bebek'in haklılık yönü azıcık da olsa var. Gönüllülük esasının bozulup bu gibi forumlarda parayla destek bahsinin geçmesi çok hoş olmuyor. Fakat bu @Kozmo'yu da haksız kılmaz zira yarın bir gün teknik bir destek için bir şirket bana iyi para verse hayır demem mesela. Kaldı ki "freelance" olarak çalışmak da mümkün. Sadece belki böyle gönüllü bir forumda bunun bahsinin geçmesi biraz itici kaçmış olabilir. Fakat @Kozmo da gelin ben size paralı yardım edeyim demedi sanırım. Sadece bu işi yapacakların Linux'a hakim olması gerektiğinden bahsetmiş ve bunun da ciddi anlamda olması için ne yazık ki bir yabancı dil şart. Yoksa süreç uzar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kozmo

Serkan benim aklımı okuyor sanıyorum :D Evet ben ne düşündüysem ve dediysem kendini benim yerime koyarak açıklamış. Ben kimseye Linux üzerinden para kazanın demedim. Ben bu işten para kazanıyorum ve bu işi yapmak için yabancı dil şart. Ayrıca bu işten para kazanmak ne günah ne de ayıp.

bebek

ayıp ya da günah olduğunu iddia etmedim zaten:) eğer burada(forumda) destek vererek para kazanmak için iyi bir düzeyde ingilizce şart dersen bu yanlış anlaşılır. sen ben belki bunun ne demek olduğunu anlayabilirz ama yeni kullanıcı bunu anlamayabilir. en başında da söylediğim gibi "destek"ten kastınız ne bunu anlayalım demiştim. insanlar yanlış anlamaya açıktır; söyleneni kendince yorumlayıp anlarlar. sizin söylediğiniz de çok açık bir cümle olduğu için kastettiğim buydu. eğer duruma zaten kurumsal bakarsak olay farklıdır; ama destek dediğiniz çok geniş bir kavram. bunu özele indirgemeye çalıştıkça konu daha da genişledi. yabancı dil olayına gelince de türkiye'de bilgisayar bilimlerinin ve bilişim sistemlerinin gelişmişlikl düzeyine ve iş alanına baktığımızda bu zaten aşikar.
neyse; ben ulaşmak istediğim cevaplara ulaştım. insanlaruın da yanlış anlamayacağı cevaplar olduğunu düşünüyorum. herhalde tatlıya bağlanmıştır artık para ve linux meselesi.

Kozmo

Evet tatlıya bağlandı, ayrıca bir bayanı da üzmek istemem :) Linux olmasa ben işsiz geziyordum :D

bebek

mersi efendim(=
ayrıca ben komut satırını cidden çok severim :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: bebek - 14 Haziran 2008 - 23:58:43
mersi efendim(=
ayrıca ben komut satırını cidden çok severim :)

severmiyim sevmezmiyim :D

İşimi görüyorsa evet
Bir sürü hata verip istediğimi yapmıyorsa hayır.

bebek

hata vermesini de seviyorum; çünkü hata verirken senin ne yapman gerektiğini yada neden hata olduğunu da söylüyor sana. seni direk yönlendiriyor tabi onu dinlemeyi bilirsen..