eee pc'ye özel geliştirmeler...

Başlatan sudocu, 21 Haziran 2009 - 18:28:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sudocu

bir arama yaparken ubuntu'nun sitesinde eee pc'ye özel çok güzel bilgiler buldum. özellikle küçük bir efi formatlı disk bölümü ayarladığımızda boot süresinin inanılmaz şekilde hızlanması gibi faydalı bilgiler var.

https://help.ubuntu.com/community/EeePC

1. fstab dosyası ve disk bölümleme:
(eee pc dışındaki ssd'li cihazlar için uygundur)

ssd disklerdeki kısıtlı yazma ömrünü en az şekilde tüketmek için fstab dosyasındaki mount seçeneklerinde relatime yerine noatime seçilmesi öneriliyor. yine aynı dosyaya,

tmpfs      /var/log        tmpfs        defaults           0    0
tmpfs      /tmp            tmpfs        defaults           0    0
tmpfs      /var/tmp        tmpfs        defaults           0    0
tmpfs      /var/log/apt    tmpfs        defaults           0    0

satırlarını eklemek hem performans hem de yazma ömrü bakımından işe yarıyormuş. (sanırım bazı log ve geçici dosyaları iptal ediyor)

ext 2, günlüklü dosya sistemi olmadığı için kurulum sırasında tercih edilebilir. 1gb veya üstü belleğe sahip ssd'li cihazlarda swap bölümü önerilmiyor.

2.Bios kaynaklı boot süresini ortadan kaldırmak:
(sadece eee pc için)

bunun için öncelikle en az 8 mb boyutlarında bir birincil(primary) bölüm oluşturmak gerekiyor. örnek olarak kullanmak için, ubuntu'nun kurulacağı sda1 ve bahsi geçen boot sürecini hızlandıracak sda2 bölümlerinin olduğunu varsayıyorum. gparted ile efi olarak format atamadığım için sadece 8 mb boyutunda bölümü hazırlamak için bir bölüm oluşturdum. daha sonra yine aşağıdakileri uygualadım.

sudo fdisk /dev/sda

n tuşuna basarak bölüm oluşturun

p tuşuna basarak primary olmasını sağlayın

disk yapılandırmanıza göre hangi disk bölümü olarak atanacağını seçin. örneğin 2 tuşuna basmak bu bölümün sda2 olarak oluşmasını sağlar.

bölümün hangi silindirler arasında yaratılacağını seçmemiz gerekiyor. örnekte 489 ve olarak 490 seçilmiş. öyle yapabilirsiniz
(silindir mi sektör mü tam bilmiyorum fakat bu pek önemli değil)

bölümü efi olarak göstermek için sırasıyla t, sonra disk numarası olan 2 (bendeki sda2, misal sda4 olacaksa 4 tuşuna basın) ve ef yazın. (enter :D )

p tuşuna basarak oluşturduğunuz bölümü görebilir, w tuşuna basarak yapılan değişiklikleri diske yazabilirsiniz. sonuçta eğer bios'daki hızlı boot seçeneği açıksa bir kaç başlatmadan sonra 4 saniye süren asus yazılı bios ekranı yok olacak.

3. eee pc için kernel
(diğer cihazlara kısmen uygun)

http://array.org/ubuntu/index.html linkine girip detaylı bilgi ve başka sürüm ubuntu'lar için yöntemleri öğrenebilirsiniz. bu jaunty için bir anlatım olacaktır.

eee pc için özel kernel ne kadar gereklidir diye düşünebilirsiniz. ben eee pc 900a modeline jaunty yüklediğim zaman atom işlemcinin hiç bir şekilde 800 mhz üstünde bir hıza çıkmadığını gördüm. bu da özellikle generic kernel ile acpi konusunda sorunların olduğunun göstergesi. ayrıca yukarıdaki sitede generic ve eee pc kernel arasında çalışanlar/çalışmayanlar karılaştırması da yapılmış. mesela fn tuşları ve touchpad generic kernel ile ya hiç ya da kısmen çalışıyor.

yüklemek için önce aşağıdaki kaynakları ekleyin. (menüden veya sudo gedit /etc/apt/sources.list)

deb http://www.array.org/ubuntu jaunty main
deb-src http://www.array.org/ubuntu jaunty main

ya da termianlle (uçbirim, konsol, vs)

wget http://www.array.org/ubuntu/array-jaunty.list

sudo mv -v array-jaunty.list /etc/apt/sources.list.d/

gerekli anahtarı eklemek için terminale

wget http://www.array.org/ubuntu/array-apt-key.asc

sudo apt-key add array-apt-key.asc

komutlarını girin.

bu komutla depo listesini güncelleyin

sudo apt-get update

eğer asus marka dışında bir netbook sahibi olmanıza rağmen bu sayfayı okuyorsanız aşağıdaki komutla yüklenecek kernel sizin için uygundur.

sudo apt-get install linux-netbook

asus marke eee pc kullanıyorsanuz bu komutu kullanın

sudo apt-get install linux-netbook-eeepc

bilgisayar yeniden başlayınca daha fonksiyonel ve doğru çalışan bir eee pc olacak.

4. acpi scripts
(sadece eee pc için uygun)

aşağıdaki şekilde acpi scriptleri yükleyerek fan hızını kontrol edebilir, overclock yapabilir, kart okuyucu, kamera gibi donanımları kapatıp açabilirsiniz.

terminale aşağıdaki komutu girin

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

açılan dosyada şu satıları bulun

## additional options to use with the default boot option, but not with the
## alternatives
## e.g. defoptions=vga=791 resume=/dev/hda5
# defoptions=quiet splash

ve bu şekilde değiştirip dosyayı kaydedin

## additional options to use with the default boot option, but not with the
## alternatives
## e.g. defoptions=vga=791 resume=/dev/hda5
# defoptions=quiet splash pciehp.pciehp_force=1 pciehp.pciehp_poll_mode=1

aşağıdaki komut ile grub yapılandırmasını güncelleyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

sudo update-grub

şimdi asus_eee module(DKMS) diye bir dosyayı yüklemek gerekiyor. aşadıdaki komutlardan wget olanı bu dosyayı içeren bir paket indirecek ve tar ile başlayanı bu dosyayı ev dizinine açacaktır. açılan dizinde bu dosyayı yükleyin. sonra cd ile başlayan komuttan devam edebilirsiniz.

wget http://www.informatik.uni-bremen.de/~elmurato/EeePC/Jaunty_Eeeasy-Scripts.tar.gz

tar xfvz Jaunty_Eeeasy-Scripts.tar.gz

(yukarıdaki açıklamaya dikkat)

cd Jaunty_Eeeasy-Scripts/

chmod +x eeeasy-scripts.sh

./eeeasy-scripts.sh install

ve restart.

5. ultra parlaklık
(sadece eee pc için)

sudo setpci -s 00:02.1 f4.b=ff

komutunu terminale girerek izin verilenden daha parlak bir arka aydıntlatmaya sahip olabilirsiniz.

...........................

tüm bunlar yeterli gelmediyse mini iso ile kurulum yapıp lxde yüklerseniz bilgisayar adeta hızdan uçacaktır. :)

karışık anlatım için ve hatalar için üzgünüm umarım birilerine fayda sağlar.
her seyin basi sudo!

heartsmagic

Anlatım için teşekkürler. Sormak istediğim bir şey var, bunları deneme fırsatı bulabildin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudocu

bios boot süresini yok etmeyi dün öğendim ve denedim.ama diğerlerini uzun süredir kullanıyorum.
her seyin basi sudo!

heartsmagic

canosayan

sadece eee pc için değil bir çok bilgisayar için var. mesela https://help.ubuntu.com/community/AspireOne
Chmod bizim işimiz.

halitkiran

benim Eee Pc de niçin böle bi çıktı vermiş olabilir ..
halitkiran@halitkiran-laptop:~$ sudo apt-get install linux-netbook-eeepc
[sudo] password for halitkiran:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
E: linux-netbook-eeepc paketi bulunamadı
halitkiran@halitkiran-laptop:~$

heartsmagic

@halitkiran, yazıyı iyice okuyup kaynakları ekledin mi? Eğer 9.10 kullanıyorsan eklerken jaunty değil de karmic eklemen lazım bunu da unutma.

Ozgurluk

eee pc değilde normal notebooklar için ssd süresi ile ilgili ext4 dosya sistemi ile kurdum Linux'u. Aslında brtfs kursaydım kafam bu soruyla meşgul olmayacaktı. 40 gb intel ssd diskim var ve üzerinde ki dosya sistemi ext4 ve Ubuntu Türevi Linux mint 10 kurulu. cat /etc/fstab dosyasının içeriği şöyle

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=f13b58b5-7f93-4ac7-898a-947449cc72d6 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=b7b6bf90-4a84-493b-bebb-caf4e4626b43 none            swap    sw              0       0

etc fstab dosyamın yedeğini aldım! SSD olarak diskimin ömrü için fstab'da değişiklik yapmam gerekir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Şubat 2011 - 18:46:26

Alıntı yapılan: sudocu - 21 Haziran 2009 - 18:28:00
fstab dosyası ve disk bölümleme:
(eee pc dışındaki ssd'li cihazlar için uygundur)

ssd disklerdeki kısıtlı yazma ömrünü en az şekilde tüketmek için fstab dosyasındaki mount seçeneklerinde relatime yerine noatime seçilmesi öneriliyor. yine aynı dosyaya,

tmpfs      /var/log        tmpfs        defaults           0    0
tmpfs      /tmp            tmpfs        defaults           0    0
tmpfs      /var/tmp        tmpfs        defaults           0    0
tmpfs      /var/log/apt    tmpfs        defaults           0    0

satırlarını eklemek hem performans hem de yazma ömrü bakımından işe yarıyormuş. (sanırım bazı log ve geçici dosyaları iptal ediyor)

ext 2, günlüklü dosya sistemi olmadığı için kurulum sırasında tercih edilebilir. 1gb veya üstü belleğe sahip ssd'li cihazlarda swap bölümü önerilmiyor.

Swap önerilmemesinin sebepleri nelerdir. Ayrıca brtfs'nin ssdmoduna sahip olduğunu duydum.  ext2 kullanmak yerine günlüklü dosya sistemi olan brtfs'yi kullanmak daha iyi olmaz mı?
Galiba yeniden kurucam Linux'u diskimin ömrü için. Bu arada fstab dosyamın çıktısında relatime bulamadım. noatime yapmak istiyorum geçiçi olarak brtfs yada ext2 kurana kadar!

Saygılarımla...

Contempt

Bende asus Eee pc sahibiyim ve bu zaman a kadar kurduğum 10 a yakın farklı dağıtımda hep ext4 olarak kurdum ve hiçbirinde Xp de aldığım performansı alamadım. Brtfs olarak kursam bu konuda bir değişiklik olabilir mi?  Yada Netbooklarda olması gereken disk  Brtfs mi ?

Kullandığım Netbook Asus Eeepc 1000he.
Herşeye Rağmen...

naman44

wget http://www.array.org/ubuntu/array-jaunty.list    komutunu terminale girince 404 not found hatası veriyor bilen biliri konuyu yenilerse çok iyi olur

heartsmagic

Jaunty çok eskide kalmış bir sürüm zaten, ancak sorun da değil. İlgili site artık o işle ilgilenmiyor gibi.

naman44