Windows 10 içindeki Ubuntu'ya grafik arayüzü

Başlatan osmanerikci, 21 Temmuz 2017 - 22:04:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmanerikci

Merhaba,  bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ubuntu windows 10 mağazasına geldi. Mağazadan indirirken 200 küsür mb'lık bir indirmenin ardından ubuntu'yu açabildim.
Fakat benim düşündüğüm normal şekilde bir masaüstü değil terminal görünümde siyah bir ekranın olduğunu görüyorum.

sorunum;
internette yaptığım araştırma sonunda
startx
yazmam gerektiğini anladım. fakat yazınca birçok hata mesajı geliyor.
sonra biraz daha araştırıp
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop

denedim saatlerce süren indirme,çıkartma ve yüklemenin ardından yeniden "startx" yazdığımda maalesef değişen hiçbir şey olmadı.
Bu uygulama şeklindeki ubuntu'yu normal şekilde kullanabilir miyim, mümkünse nasıl yapabilirim?
şu adna "startx" yazınca gelen sonuç budur:
Alıntı Yapxauth:  timeout in locking authority file /home/Osman/.Xauthority
xauth:  timeout in locking authority file /home/Osman/.Xauthority

[config] failed to pre-init udev

X.Org X Server 1.18.4
Release Date: 2016-07-19
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux 4.4.0-45-generic x86_64 Ubuntu
Current Operating System: Linux DESKTOP-FMLS3TR 4.4.0-43-Microsoft #1-Microsoft Wed Dec 31 14:42:53 PST 2014 x86_64
Kernel command line: BOOT_IMAGE=/kernel init=/init ro
Build Date: 02 November 2016  10:06:10PM
xorg-server 2:1.18.4-0ubuntu0.2 (For technical support please see http://www.ubuntu.com/support)
Current version of pixman: 0.33.6
        Before reporting problems, check http://wiki.x.org
        to make sure that you have the latest version.
Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
        (++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
        (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(==) Log file: "/home/Osman/.local/share/xorg/Xorg.0.log", Time: Fri Jul 21 22:02:26 2017
(==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"
(EE)
Fatal server error:
(EE) xf86OpenConsole: Switching VT failed
(EE)
(EE)
Please consult the The X.Org Foundation support
         at http://wiki.x.org
for help.
(EE) Please also check the log file at "/home/Osman/.local/share/xorg/Xorg.0.log" for additional information.
(EE)
(EE) Server terminated with error (1). Closing log file.
                                                        xinit: giving up
                                                                        xinit: unable to connect to X server: Connection refused
        xinit: server error
                           xauth:  timeout in locking authority file /home/Osman/.Xauthority
                                                                                            Couldn't get a file descriptor referring to the console

Teşekkürler..

lnxdev

Windows üzerindeki ubuntu Xorg desteklemiyor bu yüzden grafik arayüz yüklemeniz imkansız. Eğer ubuntuyu grafik arayüzle kullanmak istiyorsanız bilgisayarınıza yüklemeniz lazım. Hatta eğer geliştirici değilseniz bence windowsta yükleminize gerek yok çünkü onun çıkış amacı geliştiricilere yönelik. Ubuntuyu kurmadan VirtualBox yazılımıyla isterseniz sanal makine olarak kullanabilirsiniz.

lubuntu