[Çözüldü] Bash yetki ile ilgili bir soru

Başlatan marslı, 21 Temmuz 2017 - 19:38:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

Merhaba arkadaşlar. başlık çok saçma ve gereksiz oldu farkındayım ama mantıklı bir açıklama bulamadım bu soruma.

bir sh dosyası oluşturdum. dosya root olarak çalıştırılması gerekiyor. Ama içindeki bir komutun root olarak çalıştırılmaması gerekiyor.
içindeki bir komutu root olarak çalıştırılmasını nasıl engellerinm

lnxdev

Root ile yaptığın işlemler bittikten sonra root'dan çıkıp yapman gereken işlemi yapıp tekrar roota girebilirsin.

marslı

Eklediğim satır ortasında ama. işlemi sonlandırırsam orada yine root şifresi gerekiyr

edge35

İlk şifre girildiğinde onu değişkene kaydedip diğer root girişinde de kullanabilirsin.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

marslı

O şekilde de olacağını sanmıyorum. Ben bu betiği python ile çalıştıracağım, os modulü ile. Diğer yolla dediğim gibi çalıştırmak için komut yok mu

siberoloji

umut@umut-X550JX ~ $ whoami
umut
umut@umut-X550JX ~ $ sudo su
[sudo] password for umut:
umut-X550JX umut # whoami
root
umut-X550JX umut # su umut -c "whoami"
umut
umut-X550JX umut #

mhmtkrktr

Neden root olarak çalışması gerekiyor? İçindeki komutları yönetici olarak çalıştırsan olmuyor mu?
sudo komut
sudo komut
komut
komut
sudo komut

gibi. Bunun dışında yapılacak işleme göre cevabı da değişken bir soru bu.
sudo -u kullanıcı_adı komut
sudo -H komut

vs.

marslı

su umut -c "whoami"aslında biraz isteklerimi karşıladı ama tam değil. umut kısmı her kullanıcıda farklı olacağı için oradaki kullanıcı adını bulması sıkıntı oluyor gibi. 
@mhmtkrktr root olarak çalışması gerekiyor çünkü yapılan işlemler için root olmak gerekiyor. chmod değerini değiştieceğim root lazım meslea

ironic

Bu tarz isteklerde betik içeriğini de paylaşırsan daha sağlıklı yorum yapılır.

kullanici="$(who | awk '{print $1}' | sed '/^root$/d' | uniq)"
sudo -u "$kullanici" ....

şeklinde yapabilirsin.

marslı

Şimdi tam oldu. Sağolun dostlar konu kilitlenebilir :)