Windows'un Gözükmeme Sorunu

Başlatan ersofis, 21 Temmuz 2017 - 05:31:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersofis

Merhaba arkadaşlar, ilk öncelikle çok yeni ubuntu kullanıcısıyım ve bazı sorunlarla karşılaşıyorum.
Orjinal Lisanslı Wİndows 10 Pro (UEFİ) kullanmaktayım. 2 ye böldüğüm diskim var. Birinde 700 gb civarı içinde windows var ve 200 gb ise yedeklerim.
Ancak yedekler Bİtlocker ile korumalı. Sorunun bitlockerdan kaynaklandığı düşünüyorum. Ubuntu kurarken Windows Boot Loader'ın yanına kur seçeneğini seçtim ve kurdum.
Bİlgisayarı açarken Windows seçeneği gelmiyor, direk olarak Ubuntu(UEFİ) 'yu açıyor.

Ubuntuda Wİndows bölümünü açmak istediğimde şu hata geliyor.
Error mounting /dev/sda4 at /media/sirocky/462E27172E26FF93: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda4" "/media/sirocky/462E27172E26FF93"' exited with non-zero exit status 14: Windows is hibernated, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda4': İşleme izin verilmedi
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

Tabi bitlocker ile alakasızda olabilir. Dediğim gibi yeniyim. Arama kısmından bu hatayla karşılaşanları gördüm ancak bitlocker'dan bahsetmiyordu. Bu yüzden yeni bir konu açma gereksinimi duydum.
3 sorum olacak.
1. Yedeklerim çok önemli. Onlara * bir şey olur mu?
2. Windows'un gözükmesi işlemi zor bir işlem mi? Yeni başlayan biri olarak.
3. Sorunu çözümünü, anlaşılır şekilde açıklayabilir misiniz?

İnşallah net şekilde anlatabilmişimdir. Cevaplarınız dört gözle bekliyorum.

illedelinux

Sorunu iyi anlattın da bu konuya hakim değilim, ancak bu saatte denemek de belki tutabilir...

Verdiğin çıktıda Windows'u tam olarak kapatmanı söylüyor, sorun bundan kaynaklı, ancak Windows'a giremediğine göre nasıl kapatacağız,  bunun için alttaki program galiba işe yarıyor. https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair#2._se.C3.A7enek:_Boot-Repair.27in_Ubuntu_.C3.87al.C4.B1.C5.9Fan_DVD.2FUSB.27ye_kurulmas.C4.B1 

Bunun haricinde yedeklerinin silindiğini sanmıyorum, öyle bir şey  olsaydı kurulumda uyarı verirdi...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

edge35

Endişelenecek bir şey yok :) windowsun illedelinux'un dediği gibi tam kapanmasından kaynaklanıyor diye hatırlıyorum. Bende de olmuştu, windows girip düzgün kapatma yapınca düzeliyordu.

Düzgün asıl sorununuz grub sorunu diye düşünüyorum. Grubu onardığınız zaman açılışta windows mu yoksa ubuntu mu diye sorar. Windows açıp normal kapatınca düzelir.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

tefoski

- Bir deneyin, şu komutu verin ; " sudo update-grub "
BirDost