[çözüldü]Bölünen Disk

Başlatan Bytelli, 17 Temmuz 2017 - 23:45:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bytelli

Selamün aleyküm arkadaşlar ubuntuyu kurarken disk bölme bölümünde ubuntuya 20 diğerine 100 gb yer vermiştim ama  verdiğim 100 gb lik yer  ubuntu tarafından şifreleniyor ve ben kullanamıyorum ve 20 gb yer de doldu program kurmam gerekiyor ama kulanamıyorum bun nasıl kullanabilirim yada başka birözüm yolu var mıdır o bölümü nasıl değerendirebilirim lütfen  yardımcı olurmuunuz teşekürler forumd arama yaptım ama soruyu düzgün sormadım herhade cevap bulamadım :D

edge35

Canlı usb olarak başlatarak gparted ile o 100lük bölümü kendi bölümünüze eklemeyi denediniz mi?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Bytelli

Alıntı yapılan: edge35 - 17 Temmuz 2017 - 23:47:06
Canlı usb olarak başlatarak gparted ile o 100lük bölümü kendi bölümünüze eklemeyi denediniz mi?
yok denemedim eğer ubuntu kullanıyor ise zarar vermez mi o şekilde ve gurup gitme korkusu ile :D

edge35

Eğer 20lik bölüm 100'lük bölümden daha önce ise hiç bir zararı olmaz :) Tersi söz konusu işe bilemiyorum, ama yine zararı olmaması lazım.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Bytelli

Alıntı yapılan: edge35 - 17 Temmuz 2017 - 23:47:06
bunu tam anlayamadım da açarmısınız lütfen

edge35

Ubuntuyu usb ye yaz, sistemi live(canlı) olarak başlat. Gparted uygulamasını aç, işlemi yap. Eğer Gparted kullanmayı bilmiyorsan forumda ve ya google da aratabilirsin.

Bytelli

Alıntı yapılan: edge35 - 18 Temmuz 2017 - 00:02:43
Ubuntuyu usb ye yaz, sistemi live(canlı) olarak başlat. Gparted uygulamasını aç, işlemi yap. Eğer Gparted kullanmayı bilmiyorsan forumda ve ya google da aratabilirsin.
anladım teşkkür ederim inşallah sıkıntı çıkmaz peki başka bir linux dağıtımı ile yapsam sıkıntı çıkar mı şu an başka biri kurulu da flaş diskimde

edge35

Bytelli

[mention=628834]@Bytelli[/mention]yada yanıda kurulu olan diğer linux ile ??

edge35

Bytelli

Alıntı yapılan: edge35 - 18 Temmuz 2017 - 00:08:53
O da olur, farketmez.
tmm hocam saolun biraz yordum iyi geceler teşekür edrim.

edge35

Önemli değil, dene, eğer sıkıntı çıkarsa daha buralardayım. Yardımcı olmaya çalışırım

Bytelli

[mention=628839]@edge35[/mention]

http://dosya.co/3wrykhu29ben/2017-07-18_00-42-47_ekran_görüntüsü.png.html

hocam içim içimi yedi yapamdım :D

benim anladığım kadarıyla üstekki   gb olan benim biçimlendireçeğim alan  altaki 18 lik olanda ubuntu diğerinde ise kali kurulu 72 olanda diğer büyük kısımı yedek olarak kullanıyorum şimdi burada  93 olanı biçimlendirirsem eğer 18 olana ekler isem olacak ama 93 olanda boot yazıyor yani nasıl olacak ?? :D

edge35

Fotoğrafları hizliresim gibi sitelerden yüklerseniz daha iyi olur.

O bağlanma noktası, sorun değil yani. Fakat bölüm boş değil ve sizin o büyük bölümün başından boşluk ayırmanız gerekiyor. Başından ayırma işlemlerinde sıkıntı çıkabiliyor diye duymuştum. Ayırma yapmadan önce yedekleme imkanınız varsa riske atmamış olursunuz.

Bytelli

[mention=628842]@edge35[/mention]
Tekaradan selamün aleyküm iyi akşamlar şimdi ben bu diski ayıracağım araştırma yaptım ayırması var ama tam olarak anlaytamadım gparted de 100 gblik yerin 90 nını alacağım ama öndeki boş alana 10 gb yazmalımıyım yoksa yazmamalımıyım onu bir türlü anlaymadım o ne işe yarıyor tam olarak anlayamadım :D ??

edge35

Aleyküm selam

[mention=628854]@Bytelli[/mention] 100gb'tan kastın ne? 93 olan mı yoksa 106 olan mı? Gparted ile bakarken sol sütun bölüm isimlerini gösterir, "sda1" gibi. Bölüm isimleriyle ne istediğini tekrar söyler misin?

Bir de 106gb olan sda2 genişletilmiş alan, yani altında başka bölümler açmak için kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki o alanı direk kullanamazsın, öncelikle altındaki sda5, sda6 ve sda7'yi isteğine uygun ayarlaman lazım.

Bytelli

[mention=628855]@edge35[/mention]
şu an sda1 i biçimlendirdim ve sda7 ye eklemek istiyorum ama olmuyor

edge35

Verdiğiniz linke telefondan giremedim nedense. Tekrar yükleyebilir misiniz, hizliresim üzerinden.

Birleştirebilmek için iki bölümün yanyana olması gerekiyor. Şu an göremiyorum ama eğer iki bölüm yanyana değilse birleştirme yapılamaz.

Bir de biçimlendirme değil silme işlemi yapmanız gerekiyor.

Bytelli

Alıntı yapılan: edge35 - 19 Temmuz 2017 - 01:33:00
Verdiğiniz linke telefondan giremedim nedense. Tekrar yükleyebilir misiniz, hizliresim üzerinden.

Birleştirebilmek için iki bölümün yanyana olması gerekiyor. Şu an göremiyorum ama eğer iki bölüm yanyana değilse birleştirme yapılamaz.

Bir de biçimlendirme değil silme işlemi yapmanız gerekiyor.

https://i.hizliresim.com/r201RM.png

şöyle buyurun

edge35

[mention=628869]@Bytelli[/mention] bu son attığınız resmi son hali olarak varsayıyorum.

sda1 üzerine sağ tıklayıp sil deyiniz.
sda7, extended olan sda2'nin alt bölümü olduğu için net olarak konuşamıyorum. Ama sildikten sonra tekrar sda7'ye eklemeyi deneyiniz. Eğer olmazsa önce sda2'ye eklemeyi deneyip, daha sonra sda7'ye eklemeyi deneyiniz. Faka extended bölümlerle ilgili net bilgim yok, muhtemelen olacaktır, eğer olmazsa bilen birinin cevap beklemesini bekleyelim.

Bytelli

[mention=628874]@edge35[/mention]

Saolun Hocam  ilgilendiğiniz için En sonunda gparted ile olmadı bende sda7 yi ve sda 1 i sildim sonra format attım tabi o bölümleri format atarken birleştirdi bende anlam veremedim ama aklımı başıma geldi bundan sonr ubunu ve ya diğer linuxların diski kendi konunmlandırması veya bölmesine izin vermem kendi elimle bölümleyeceğim :D 90 gb ayrmış ama bir işe yaramıyor çok sebepsiz anlayamadım yada ben tam olarak ne işe yaradıını anlayamadım ve bulamadım neyse :D ekrardan teşekkür edrim.

Sorun Çözlümüştür.

edge35

Geçmiş olsun o zaman :) En iyisi elle ayırmak bence de. Ama bikmeyenler için otomatik olması da iyi oluyor.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0