android araba oyunu yardım edin oyun bitti ama!!

Başlatan sezer6666, 15 Temmuz 2017 - 16:22:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sezer6666

arkadaşlar unıty ile android araba oyunu geliştiriyorum bazı kodlarda gideremedigim sıkıntılar var yardımcı olurmusunuz

ornegin  Unknown identifier: 'Touchphase'. diye bir hata veriyor bu hata kodunun oldugu satırda bu kod var

if (touch.phase == Touchphase.Stationary && gazButton.HitTest(touch.position)){
işte arkadaşlar durum boyle

sezer6666

if (touch.phase == Touchphase.Stationary && gazButton.HitTest(touch.position)){
ornegin : yukarıdakı  kodda hata veriyor
hata ise su ==  Unknown identifier: 'Touchphase'.

alquirel

Açtığın iki konuyu birleştirdim. Lâkin bilmen gereken bir şey var, ikinci başlığını açtığın bölümün adı Unity ama o Unity senin oyun geliştirdiğin Unity değil. Eğer oradaki Unity kelimesine güvenip de bu foruma geldiysen hayal kırıklığı yaşayabilirsin. Umarım aramızda oyun geliştirme ortamı olan Unity hakkında bilgisi olan vardır da yardım alabilesin.

sezer6666

whiterdeveloper

Touchphase değil de TouchPhase dener misin ?

Sınıflar büyük küçük harf duyarlı.

Kolay gelsin.

sezer6666

[mention=628817]@whiterdeveloper[/mention]
Unknown identifier: 'touch'.
HATAYI VERİYOR SENIN DEDIGINI YAPINCA BUNU SOYLUYOR

szgnblt

Kod blogunu paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırız. Direk hata mesajının geldiği yeri vermişsin. Değişken atamalar veya Class yapısını versen daha sağlıklı olur.

sezer6666

[mention=628868]@szgnblt[/mention]
dostum kodlar bunlar

var onsag: WheelCollider;
var onsol: WheelCollider;
var arkasol: WheelCollider;
var arkasag: WheelCollider;

var gazButton : GUITexture;
var frenButton : GUITexture;
var sagButton : GUITexture;
var solButton : GUITexture;

var motorInputTouch : int = 5;
var frenpower: float = 200;
var GearRatio : float [];
var currentGear: int = 0;

var EngineTorque: float = 230.0;
var MaxEngineRPM: float = 3000.0;
var MinEngineRPM: float = 1000.0;
private var EngineRPM: float =0.0;

function Awake(){
gazButton = GameObject.Find("gaz").GetComponent(GUITexture);
frenButton= GameObject.Find("fren").GetComponent(GUITexture);
sagButton = GameObject.Find("sag").GetComponent(GUITexture);
solButton = GameObject.Find("sol").GetComponent(GUITexture);
}
function Start () {

}

function Update () {
   for (var touch : Touch in Input.touches)
{
if ( gazButton.HitTest(touch.position)){
motorInputTouch = 5;
}
else if (gazButton.HitTest(touch.position)){
motorInputTouch = 0;
}
if ( frenButton.HitTest(touch.position)){
frenpower = 200;
}

else if (frenButton.HitTest(touch.position)){
frenpower = 0;
}
}
if ( solButton.HitTest(touch.position)){ burada
onsol.steerAngle = -15.0;
onsag.steerAngle = -15.0;
}
else if ( solButton.HitTest(touch.position)){  burada
onsol.steerAngle = 0;
onsag.steerAngle = 0;
}

if (sagButton.HitTest(touch.position)){ burda
onsol.steerAngle = 15.0;
onsag.steerAngle = 15.0;
}

else if ( sagButton.HitTest(touch.position)){ burada
onsol.steerAngle = 0;
onsag.steerAngle = 0;
}
}
EngineRPM =(onsol.rpm + onsag.rpm)/2 * GearRatio[currentGear];
bu kodlarla ılgılı hatalar ıse resımle asagıya attım sadece bunlar kalıd bı yardım edermısın :) burada yazn yerlerde hatalar var bu hata ıse baslıkta yazdıgım hatadır bu hatalarınhepsı aynı burad yazan yerlerde hep aynı  hatayı verıyor

[eklenti yönetici tarafından silindi]

szgnblt

[mention=628882]@sezer6666[/mention]

bir önceki mesajımda class yapısını istemiştim. hata olarak gördüklerim şunlar;

1.paketlerin ve yazılıma kütüphaneleri yüklemen gerekiyor.
2.nesne oluşturman gerekiyor.
Touch touch = Input.GetTouch(i);
3.unity ile ilgili dökümantasyonlara bakman gerekiyor.
https://docs.unity3d.com/ScriptReference/Input-touches.html
4.bu siteyi incelemen gerekiyor.
https://yasirkula.com/2013/07/17/unity-ile-androide-uygulama-gelistirmek-1-dokunmatik-ekran-entegrasyonu/

function Start () {
**** uygulama başlayınca nesne tanımlanması gerekir *** 
}

şimdilik elimden gelen bunlar. kolay gelsin.

sezer6666

[mention=628887]@szgnblt[/mention]
paketlerin ve yazılıma kütüphaneleri yüklemen gerekiyor demıssın bunu nereden yuklerım ne paketı yuklerım bılmıyorum
nesne olusturman gerekıyor demıssın ben ekranı cekmedım araba var ekranda nesne olarak  umarım bunu kast etmıssındır
Touch touch = Input.GetTouch(i); bu kodu ben functıon start kısmına yazdım ve sadece su hatayı verdı  ';' expected. Insert a semicolon at the end. yanı sunu soyluyor  (";")koy dıyorama nereye
nesne tanımla demıssın o nasıl olucak yanı gerekenlerı tanımladıgımı dusunuyorum 8 ay oldu artık bıtmesı lazım dostum bı yardım et işsiz kaldım buna guvendım para kaznmasam bıle yapmam lazım emeklerım bosa gıtmesın :(

szgnblt

Alıntı yapılan: sezer6666 - 20 Temmuz 2017 - 17:20:29
[mention=628887]@szgnblt[/mention]
paketlerin ve yazılıma kütüphaneleri yüklemen gerekiyor demıssın bunu nereden yuklerım ne paketı yuklerım bılmıyorum
nesne olusturman gerekıyor demıssın ben ekranı cekmedım araba var ekranda nesne olarak  umarım bunu kast etmıssındır
Touch touch = Input.GetTouch(i); bu kodu ben functıon start kısmına yazdım ve sadece su hatayı verdı  ';' expected. Insert a semicolon at the end. yanı sunu soyluyor  (";")koy dıyorama nereye
nesne tanımla demıssın o nasıl *olacak yanı gerekenlerı tanımladıgımı dusunuyorum 8 ay oldu artık bıtmesı lazım dostum bı yardım et işsiz kaldım buna guvendım para kaznmasam bıle yapmam lazım emeklerım bosa gıtmesın :(

Konuya pek hakim olmadığını düşündüğüm için verdiğim linklerden soru cevap ile çözüm süreni hızlandırabilirsin. Tavsiyem class ve oop konularını yani nesne yönelimli programlamayı öğrenmen gerek.

sezer6666

[mention=628912]@szgnblt[/mention]
dostum vaktım olsa sıfırdan baslarım tekrar 8 ay kaybettım aylardır ancak bu kadr geldım bıseyler oması lazım vaktım tukendı artık ıse gırmem lazım ondna dolayı yanı baktım o lınklere ama ısıme yarayan bır sey olmadı

lubuntu

Bunu yapınca işe mi alacaklarını söylediler? Sen en iyisi yukarıda ki arkadaşların tavsiyelerini dinle. Kimse kimseyi bu şekilde almaz. Ayrıca yabancı dilin var mı? Yoksa eğer zamanını dil için harca. Ayrıca hayallerin için zamanının kısıtlı olduğunu düşünüyorsan, gerçekçi olup hayalinden vazgeçip başka bir işe girmelisin belkide. Para bugün lazımsa yarını düşünmeyi bırakıp günü kurtarmak için çabala!

sezer6666

[mention=628934]@lubuntu[/mention]
dostum işe girmedim derken hani normal bir işe yani bunu yapınca beni işe alan olmicak bu proje super oldu pc de oyandım ben bunu  ama işte malesef bi tek  butonlarla haraket ettireiyorum ben lisede c# ögrendim java dili farklı oldugundan 7 aydır bu kadar geldim işte onu diyorum artk işe girmem lazım madem ugrastımbu kadar calıssın da deysın ben de  işe girim diyorum hiç bir işi ne pahasına olursa olsun yarım bırakmayı sevmem  :)