internet explorer veya safari kurulumu

Başlatan PrestiJ, 14 Temmuz 2017 - 18:29:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PrestiJ

arkadaşlar  16.4 LTS dizüztü pc
internet explorer veya safari
bu iki tarayıcıdan birini kurmam lazım
playonlinux üzerinden internet explorer 4 -5 -5.5- 6 -7 -8
ve safari.. hepsini tek tek indrirdim ama hiç birini çalıştırmıyor
ne yapmalıyım

illedelinux

Wine üzerinde değil de Virtualbox kullanmanı öneririm, zira Wine henüz gelişmiş bir yazılım değil.
Ubuntu yazılım kaynağından Virtualbox yüklersin, Virtualbox'a da Windows yüklersin, böylece İE'nin son sürümlerini ve Safari sorunsuz kullanabilirsin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mhmtkrktr

Ne amaçla ihtiyaç duyduğunu sormamızda sakınca var mı?
Windows'a ait Activex gibi bazı özelliklerin dışında, İE Playonlinux üzerinde çalışıyor diye hatırlıyorum. Eğer çalışmıyorsa nasıl bir hata aldığını buraya aktar ki, bilenler çözümüne yardımcı olabilsinler.

PrestiJ

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 14 Temmuz 2017 - 21:46:13
Windows'a ait Activex gibi bazı özelliklerin dışında, İE Playonlinux üzerinde çalışıyor diye hatırlıyorum. Eğer çalışmıyorsa nasıl bir hata aldığını buraya aktar ki, bilenler çözümüne yardımcı olabilsinler.
ihtiyac duyduğum tek şey bağımlılık haline gelmiş bir oyun oynuyorum
bu oyun sitesinde jawa üzerinden oynuyordum fakat firefox ve chrome artık jawa çalıştırmıyo.. sitenin yönlerdiği bazı şeyleri denedim ama yine olmadı
indirdiğim internet explorer programların hepsi (vihenq) adlı bi siteye yönlendiriyor başka bi adres açmıyor
safaride de hiç bişey açmıyor donup kalıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2017 - 22:11:02

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 14 Temmuz 2017 - 21:46:13
bide linuxta çok acemiyim benden kaynaklıyodo olabilir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2017 - 22:17:11

Alıntı yapılan: illedelinux - 14 Temmuz 2017 - 21:06:02
Wine üzerinde değil de Virtualbox kullanmanı öneririm, zira Wine henüz gelişmiş bir yazılım değil.
Ubuntu yazılım kaynağından Virtualbox yüklersin, Virtualbox'a da Windows yüklersin, böylece İE'nin son sürümlerini ve Safari sorunsuz kullanabilirsin.
onu yükledim windows mu yüklicem yoksa İE herhangi bi sürümmü

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2017 - 22:28:44

buda sitenin açıklaması,  anlattıklarını yaptım ama firefox açmadı ...

Chrome ve Firefox'dan oyunlarımıza artık hiç giremeyenlerin yaşadığı sıkıntıyı biliyoruz. Ve aylardır bununla ilgili çözümler üzerine çalışıyoruz.

Chrome ilk önce N-Papi özelliğini etkinleştirenlere java'yı çalıştırmaya izin verdi. Ancak eylül başından itibaren yeni yayınladığı sürümle birlikte artık java'ya hiç bir şekilde çalışmaya izin vermiyor. Firefox'da Mart ayından itibaren versiyon 52.0 ile artık izin vermiyor. Bu yüzden size çözüm olarak sunduğumuz bir kaç yol var.

Birincisi,  chrome ve firefox dışında başka bir browser ile girmek. Yani  Internet Explorer, Safari gibi browserlar üzerinden problemsizce oyunlarımıza girebilirsiniz. Ya da Firefox'da, aşağıda anlattığımız adımları izleyerek, Java'nın Firefox'da çalışmasını sağlayabilirsiniz.

PrestiJ

çok zor bişey sordum sanırım
yani İE yada safari olması şart değil jawa destekleyen herhangi bir tarayıcı da olabilir

illedelinux

Alttaki yönergeyi uygulayabilirsen bu tarayıcı işini görecektir.

wget -qO - https://downloads.iridiumbrowser.de/ubuntu/iridium-release-sign-01.pub|sudo apt-key add -   
cat <<EOF | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/iridium-browser.list   
Bu komuttan sonra uçbirimi kapatın, yeniden açın, çünkü bu komuttan sonra yürüme yapmıyor.

/etc/apt/sources.list.d/ dizininde oluşan iridium-browser.list adındaki dosyaya alttakini  yapıştırın, kaydedin ve kapatın.
### THIS FILE IS AUTOMATICALLY CONFIGURED ###
# You may comment out this entry, but any other modifications may be lost.
deb [arch=amd64] https://downloads.iridiumbrowser.de/deb/ stable main   

sudo nano /etc/apt/sources.list

Alttaki depo adresini açılan dosyanın en altına yapıştırın, kaydedin ve kapatın.
deb-src https://downloads.iridiumbrowser.de/deb/ stable main 
sudo apt-get update   
sudo apt-get install iridium-browser 

Şimdi Türkçe yapmak için alttaki işlemi yapalım.
Sisteminizde kurulu Chrome varsa
sudo DOSYA YÖNETİCİNİZİN İSMİ /opt/google/chrome/locales   
Dizininde bulunan tr.pak adlı dosyayı kopyalayın ve alttaki yolla locales dizine yapıştırın.
>usr >lib >iridium-browser >locales

Sisteminizde yüklü Chrome yoksa alttaki adresten tr.pak adlı dosyayı indirin ve yukarıda en son yönergedeki  yolu takip ederek aynı dizine yapıştırın.
https://yadi.sk/d/MJ_E1rEH3JaFiJ

PrestiJ

Alıntı yapılan: illedelinux - 16 Temmuz 2017 - 01:08:23
Alttaki yönergeyi uygulayabilirsen bu tarayıcı işini görecektir.

wget -qO - https://downloads.iridiumbrowser.de/ubuntu/iridium-release-sign-01.pub|sudo apt-key add -   
Bu komuttan sonra uçbirimi kapatın, yeniden açın, çünkü bu komuttan sonra yürüme yapmıyor.

/etc/apt/sources.list.d/ dizininde oluşan iridium-browser.list adındaki dosyaya alttakini  yapıştırın, kaydedin ve kapatın.

sudo nano /etc/apt/sources.list

Alttaki depo adresini açılan dosyanın en altına yapıştırın, kaydedin ve kapatın.
sudo apt-get update   

Şimdi Türkçe yapmak için alttaki işlemi yapalım.
Sisteminizde kurulu Chrome varsa
sudo DOSYA YÖNETİCİNİZİN İSMİ /opt/google/chrome/locales   
Dizininde bulunan tr.pak adlı dosyayı kopyalayın ve alttaki yolla locales dizine yapıştırın.
>usr >lib >iridium-browser >locales

Sisteminizde yüklü Chrome yoksa alttaki adresten tr.pak adlı dosyayı indirin ve yukarıda en son yönergedeki  yolu takip ederek aynı dizine yapıştırın.
teteşekkür ederim eline sağlık.. dediğim gibi linux'ta çok acemiyim hele bu komut işinde kopyala, yapıştır, başkada bişey anlamıyorum dosya aç dosya kaydet mümkün değil :)

/etc/apt/sources.list.d/ dizininde oluşan iridium-browser.list adındaki dosyaya alttakini  yapıştırın, kaydedin ve kapatın.)
bu kısmı yapamadım

illedelinux

O halde baştan sona daha ayrıntılı vereyim.

Uçbirime alttaki kodu kopyala yapıştır ve enterle.

Aynı şekilde kopyala, yapıştır, enterle ve uçbirimi kapat yeniden aç.

Yeniden açtığın uçbirime alttakini kopyala, yapıştır, enterle, sana parola soracaktır parolanı gir parolan görünmez ama sen yine de gir ve enterle.
sudo gedit /etc/apt/sources.list.d/iridium-browser.list 

Açılan dosyaya alttakini kopyala, yapıştır, kaydet ve kapat.

Uçbirime alttaki komutu gir.
  sudo gedit /etc/apt/sources.list

Açılan dosyaya en altına alttaki depo adresini kopyala, yapıştır, kaydet ve kapat.

Uçbirime alttaki komutu kopyala, yapıştır, enterle ve bitmesini bekle.
sudo apt-get update 

sudo apt-get install  apt-transport-https 

Doğru yaptıysan menüden İridium browser'i açabilirsin...

Türkçe yapmak için önce alttaki dosyayı indir.

İndirdiğin dosyayı >usr >lib >iridium-browser >locales dizinine kopyala yapıştır.
Bunun için uçbirimi aç alttaki komutu gir, açılan dizine indirdiğin tr.pak adlı dosyayı kopyala-yapıştır.
sudo nautilus /usr/lib/iridium-browser 

PrestiJ

belki yanlış yaptım diye iki defa yaptım ama olmadı yada ben yapamadım bilmiyorum
dediğin gibi hepsini yaptım uç birimde böyle çıktı

hakan@linux-ubuntu:~$ sudo gedit /etc/apt/sources.list.d/iridium-browser.list
sudo: unable to resolve host linux-ubuntu
[sudo] password for hakan:

(gedit:18345): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

** (gedit:18345): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-spell-enabled ataması desteklenmiyor

** (gedit:18345): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-encoding ataması desteklenmiyor

** (gedit:18345): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-spell-enabled ataması desteklenmiyor

** (gedit:18345): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-encoding ataması desteklenmiyor

** (gedit:18345): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-position ataması desteklenmiyor
hakan@linux-ubuntu:~$ sudo gedit /etc/apt/sources.list

(gedit:18358): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

** (gedit:18358): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-spell-enabled ataması desteklenmiyor

** (gedit:18358): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-encoding ataması desteklenmiyor

** (gedit:18358): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-position ataması desteklenmiyor
hakan@linux-ubuntu:~$ sudo apt-get update
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubun-tor-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'yandex-browser-beta.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'opera-stable.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-partner.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-dell.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'i2p-maintainers-ubuntu-i2p-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-ubuntu-tor-browser-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: 'cat' türü bilinmiyor. (Satır: 4, Kaynak Listesi: /etc/apt/sources.list.d/iridium-browser.list)
E: Kaynak listesi okunamadı.
hakan@linux-ubuntu:~$ sudo apt-get install  apt-transport-https
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubun-tor-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'yandex-browser-beta.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'opera-stable.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-partner.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xenial-dell.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'i2p-maintainers-ubuntu-i2p-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-ubuntu-tor-browser-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: 'cat' türü bilinmiyor. (Satır: 4, Kaynak Listesi: /etc/apt/sources.list.d/iridium-browser.list)
hakan@linux-ubuntu:~$ sudo apt-get install iridium-browser
hakan@linux-ubuntu:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2017 - 19:33:22

bide bunları yaptıktan sonra bilgisayar şöyle bir uyarı veriyor

E: Depo kaynakları listesi okunamıyor.
Sorunu gidermek için depo sorgu ekranına gidin.
E: _cache->open() failed, please report.

illedelinux

Bir de böyle deneyelim, uçbirimi aç alttakileri sırayla gir.

Burada parolanı soracak, parolanı gir ve enterle.

EOF   
sudo apt-get update 

PrestiJ

teşekkür ederim şimdi oldu
senide yordum kusura bakma kardeşim