C için hangi editör?

Başlatan cinar.dogan, 11 Temmuz 2017 - 19:16:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cinar.dogan

Arkadaşlar Merhaba..

C için hangi editör kullanmalıyım ya da manuel kullanmak istiyorum el ile yazmak için nasıl yapabilirim?

omerfarukaydin

Alıntı yapılan: cinar.dogan - 11 Temmuz 2017 - 19:16:20
Arkadaşlar Merhaba..

C için hangi editör kullanmalıyım ya da manuel kullanmak istiyorum el ile yazmak için nasıl yapabilirim?
Editör kullanmak zorunda değilsin. Bildiğim kadarıyla c++ da olduğu gibi gpp mantığı ile konsol kullanarak yazdığın kodu derleyebilirsin. Bununla alakalı birçok içerik mevcut forumda. Yardım eden olur mutlaka.

edge35

omerfarukaydın'ın da dediği gibi herhangi bir yerde yazdığın kodu uçbirimden gcc dosyaadi.c -o cikisdosyaadi şeklinde derleyebilirsin. Tabi özelleştirilmiş editörler yazmakta kolaylık sağlıyor. Ben Atom ve Sublime Text kullandım. İkisi de güzel, arada kullanıyprum, ama genel olarak Sublime daha hoşuma gitti, genelde onu kullanıyorum, tavsiye ederim.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

lubuntu

lnxdev

Manuel olarak yapıcaksan istediğin heryerde kullanabilirsin. İster vim kullan ister kullanıcı arayüzlü bir editör en son yapacağın iş

gcc kaynakdosya.c -o program
olucak.

Revol

Merhaba, ben Geany uygulamasını kullanıyorum size de öneririm.

soldanatar

subline ile ilgilli kurulum linki atabilir misiniz acaba ?

Windowsta'ki Dev C++ gibi sade  , parantezleri kendisi koyan vs. gibi bir uygulama olarak hangisini tavsiye edersiniz ?

Geany denedim ama kafama pek yatmadı . subline ' ı denemek istedim ama kurulumunu yapamadım .

Barlow

Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

soldanatar

Şuan mobildeyim denemedim henüz.  Sublime text in tasarımı hoşuma gitti.  Sanırım ücretliymis.

ekremsenturk

Metin düzenleyici (Gedit). LibreOffice de olur, Abiword'de olur, hepsi olur.

soldanatar

Sublime Text ' i kurdum .  İstemediğim bir  durum var ;

terminale yazmadan program üzerinden kodu çalıştırabilmemin bir yolu var mı ?

.py

Alıntı yapılan: soldanatar - 26 Kasım 2017 - 16:07:05

Control + B diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam

edge35

[mention=633709]@.py[/mention] Ctrl+B ile çalıştırınca ilk çıktıyı veriyor. Benden bir sayı girmemi istiyor fakat sayıyı girme işlemi ve ya sonraki işlemler gerçekleşmiyor. (c++ için diyorum). Sanırsam kullanıcı girdisi almayan program çıktıları başarıyla gösterilebiliyor. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

loser

Sublime Text'i öneririm. Özellikle yazdığınız kodların bash'te kalması, iki programı yan yana yazabilmek gibi işlemler çok basit oluyor.
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/sublime-text-3
sudo apt-get update
sudo apt-get install sublime-text-installer

Çalıştırmak içinse;
subl

.py

Alıntı yapılan: edge35 - 27 Kasım 2017 - 15:40:39
[mention=633709]@.py[/mention] Ctrl+B ile çalıştırınca ilk çıktıyı veriyor. Benden bir sayı girmemi istiyor fakat sayıyı girme işlemi ve ya sonraki işlemler gerçekleşmiyor. (c++ için diyorum). Sanırsam kullanıcı girdisi almayan program çıktıları başarıyla gösterilebiliyor. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba?

SublimeREPL install package konusunu araştır.

ata1

Atomda var. Editör olarak bunu da ekleyelim.

edge35

Alıntı yapılan: .py - 27 Kasım 2017 - 22:50:54
Alıntı yapılan: edge35 - 27 Kasım 2017 - 15:40:39

SublimeREPL install package konusunu araştır.

https://github.com/wuub/SublimeREPL

Alıntı YapInstallation

Install Package Control. http://wbond.net/sublime_packages/package_control
    Install SublimeREPL
    Preferences | Package Control | Package Control: Install Package
    Choose SublimeREPL
    Restart SublimeText2
    Configure SublimeREPL (default settings in Preferences | Package Settings | SublimeREPL | Settings - Default should be modified in Preferences | Package Settings | SublimeREPL | Settings - User, this way they will survive package upgrades!

yukarıdaki linkteki ilgili alanı utguladımi fakat bir değişme olmadı.

.py

Alıntı yapılan: edge35 - 28 Kasım 2017 - 00:39:33

yukarıdaki linkteki ilgili alanı utguladımi fakat bir değişme olmadı.

https://packagecontrol.io/packages/Sublime%20Input

soldanatar

Alıntı yapılan: .py - 26 Kasım 2017 - 19:19:32
Alıntı yapılan: soldanatar - 26 Kasım 2017 - 16:07:05

Control + B diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam

Ctrl + B kodu derliyor  ama çalıştırmıyor programı . Programı çalıştırmak için terminale giriyorum , demek istediğim terminale girmeden programı çalıştırabilmek.

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum ; C için kod yazarken int a; diye bir değişken tanımladım . bu değişkeni hiçbir yerde kullanmadığım için kodu derlemedi hata verdi . Normalde hata vermemesi lazımdı , bunun için bir öneriniz var mı ? Teşekkürler.

ekremsenturk

Geany bir İde. Derle ve çalıştır seçenekleri var. Editörler sadece kod yazar.

freeman

Emacs öğrenip kullanmazsanız böyle durumlara düşer gereksiz editörlerde zaman kaybedersiniz :P
Bir zaman sonra size Gedit Geany falan yetmeyecek sonra tekrar arayışa gireceksiniz.8)
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

soldanatar

Emacs nedir tam olarak paylaşır mısın ?

.py

Alıntı yapılan: soldanatar - 29 Kasım 2017 - 00:22:51
Emacs nedir tam olarak paylaşır mısın ?

Emacs metin editöründen daha fazlası vim'den daha zor bence yeni başladıysanız hiç kurcalamayın

https://launchpad.net/~kelleyk/+archive/ubuntu/emacs
https://www.gnu.org/software/emacs/

soldanatar

inglizce seviyem yeterli olmadığından ve henüz linux'ta acemiliğimden ötürü verdiğiniz linklerden pek bir şey anlamadım :) En kısa zamanda araştırıp yükleyeceğim . subllime text beni büyük hayal kırıklığına uğrattı :)

.py

Alıntı yapılan: soldanatar - 29 Kasım 2017 - 01:37:11
subllime text beni büyük hayal kırıklığına uğrattı :)

sublime gerçekten başarılı bir yazılım C/C++ için hiç kullanmadım oyüzden sublime konusunda yardımcı olamadım sublime python derseniz her türlü yardımcı olabiiirm:)

Alıntı yapılan: soldanatar - 29 Kasım 2017 - 01:37:11
inglizce seviyem yeterli olmadığından ve henüz linux'ta acemiliğimden ötürü verdiğiniz linklerden pek bir şey anlamadım :)

emacs uygulamasını denemek istersen eğer:

sudo add-apt-repository ppa:kelleyk/emacs

sudo apt-get update
sudo apt install emacs