usb disk deki $RECYCLE.BIN nedir

Başlatan delicesineseven, 09 Temmuz 2017 - 22:51:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

delicesineseven

harici usb disk'e disk kullanımı çözümleyici ile baktığımda $RECYCLE.BIN adlı bir klasör var. bu nedir?

hatas

Bu sanırım Windows'un otomatik olarak yarattığı bir dizin ve dosya silme işlemleri sonrasında oluşuyor.

Bilgisayarımda Windows ve Ubuntu yüklü, Windows'un gördüğü tüm disk bölümlerinde (C, D vb.)  $RECYCLE.BIN ve System Volume Information dizinleri otomatik olarak oluşuyor. Bu dosyalar Winows'ta gizli dosyaları görünür hale getirseniz bile görünmüyor, görünmesi için "korunan işletim sistemi dosyalarını görünür yap" diye bir seçeneği kullanmak gerekli. Ubuntu'da ise her türlü görünüyorlar. Ben Ubuntu kullanırken D'dekileri sırf göz zevkmi bozduğu için :) zaman zaman siliyorum ama daha sonra Windows'ta dosya silince o dizini tekrar oluşuyor. Windows'un kurulu olduğu C disk bölümündeki "System Volume Information" klasörüne ise kesinlikle karışmıyorum C'dekini silmek Windows'a zarar verebilir.

mhmtkrktr

Geri Dönüşüm Kutusu
Windows = $RECYCLE.BIN
Linux = Trash

System Volume Information bölümünü C için de silebilirsin. Zaten ilk çalıştırmada temiz bir tane daha oluşturur. Windows zararlılarının kendini çoğaltmak için uğradığı ilk dizinlerden birisidir kendisi.