RAM hakkında bir soru

Başlatan marslı, 09 Temmuz 2017 - 22:04:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

MErhaba arkadaşlar.
PC'min  içinde 2 GB RAM var bir yerden elime 2 GB'lik daha Ram geçti ve bunu dizüstü bilgisayarıma takmayı düşünüyorum. RAM markasının ve modelinin aynı olması şart mı? Yada mhz değerlerinin birbirini tutması? Tak çalıştır mantığı bunlarda var mı?

lnxdev

Marka önemsiz. Mhz değerlerinde tutması önemli değil fakat performans kaybı olur yani aynı olmalarında fayda var düşününki birine 1333Mhz ile veri yazılırken diğeride 1600Mhz veri yazılsın aynı performansı vermicektir vermeleride mümkün değildir. BIOS ayarlarınızdan yüksek olan Mhzli RAMin hızını düşük olana ayarlayarak performans sağlaya bilirsiniz. Fakat PC demişsiniz ve sonrada dizüstü bilgisayara takıcam demişsiniz PC'ye takılan RAM lerle dizüstü bilgisayarlara takılan RAM ler farklıdır belirtmekte fayda var yada siz yanlışlıkla yazdınız aynı cihazdan bahsediyorsunuz diye düşünüyorum.

marslı

Yani ramların ikisinde mhz değeri aynı olmalı. dizüstü bilgisayarlar pc olarak geçmiyor mu ya :o Evet her ikisi de dizüstü fakat girişleri farklı olduğu için takamadım. :) Aynı boyda her ikiside dizüstü için fakat girişleri farklı nasıl oluyor anlamadım. Neyse sağlık olsun

Teşekkür ederim yorum için :)

laz61

ddr3 mü ddr2 mi ddr mi hiç bir bilgi yok ortada, resimlerini yükleyin siteye ram belleklerin, daha doğru sonuç alırsınız
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

marslı

Ben DRR'lik bir soru sormadım. Sadece aynı marka ve model mi olmalı diye sordum. Yine de bilgisayarımdaki
clock speeds: max: 1999 MHz 1: 1199 MHz 2: 1466 MHz inxi çıktısına göre diğer RAM'ler çok eski ve üzerinde kağıt falan yok maalesef. Birisi 1 GB diğer 512 MB.

mhmtkrktr

Aslında DDR lık bir soru sormuşsun. DDR sürümüne göre pin sayısı değişir. Karışmaması için kullanılan dikey kertik farklı yerde olacağı için, farklı bir sürümü yuvaya takamazsın.

Personel Computer (PC). Kelime anlamıyla dizüstü bilgisayarlarda bu sınıfa girer. Fakat bizde PC kelimesi ağırlıkta masaüstü anlamında çevirildiği için, zaman içinde masaüstünün tanımına evrilmiş bir kelimeye dönüşmüş.

DDR II uyumlu bir anakarta, DDR II uyumlu tüm RAM leri takabilirsin. DDR III uyumuna da DDR III RAM lerini. Fakat söylendiği üzere, BIOS tek bir frekans üzerinden çalışır. Düşük olanı fiziksel olarak yükseltemeyeceği için, yüksek olanı düşük olanın seviyesine indirir.

Güncel durumu senin durumuna yorumlarsak, 2GB RAM günümüz uygulamaları için yetersiz kalabiliyor. Sık sık swapa düşme olasılığın var. Bu durumdan kurtulmak için ( frekans seviyesi sadece bir alt seviyede kalıyor ve ) uyumlu ise ilave etmeni öneririm. SATA veriyolunun hızını hesaba katarsak, SATA II üzerinde mekanik disk kullanıyorsan hiç düşünmeden ilave edebilirsin. Marka farkının önemi olmaz.

Not: DDR frekanslarını listeleyen belgeler vardır. Örneğin DDR II ler;
533 Mhz
677 Mhz
800 Mhz
Eğer ilave edeceğin frekans iki alt seviyede kalıyorsa, ihtiyacına göre iyi düşünmen gerekir.
Sendeki 800 ve bulduğun 533 ise mesela.

marslı

Anladım arkadaşlar çok teşekkür ederim hepinize. :)

lubuntu

Takabildiğin sürece problem olmaz. İkisine aynı anda -aynı veri- gönderildiğini sananları da görmüş olduk! Ayrıca ram geçici bellektir, çok aşırı işlem yapmıyorsan çok hızlı ve yüksek boyutlu ram gereksizdir. Farklı hızlarda olmasını cidden gözle anlıyorum diyen bir doktora görünsün!

mhmtkrktr

"Delinin bir kuyuya taş atmış, kırk akıllı bir olmuş çıkaramamış"
@lubuntu; o kuyuya taşı atan senmisin? Varsa bildiğin bir şey, teknik bir konu olarak, teknik bir açıklama ile konu herkese açık. Yoksa da, farazi cümlelerle konuyu seviyesiz bir tartışmaya çevirmenin kimseye faydası olmayacaktır diye düşünüyorum.