java kodlar çalışmıyor

Başlatan zope, 08 Temmuz 2017 - 20:53:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zope

Merhabalar,

java uygulama denemeleri için jdk kurulumu ve java yol ayarı yapmaya çalıştım. Kaynak olarak yabancı forumlardaki makaleleri kullandım ama basit bir merhaba dünya yazması gereken betik bile hata veriyor. Kurulumda izlediğim yol şu şekilde;
oncelikle opt dizinine JDKit oluşturduk.
sudo mkdir /opt/JDKit
bu dizine oracleninin kendi sayfasından indirdiğimiz "jdk-8u131-linux-x64.tar.gz" jdk yı açtık.
sudo tar -zxf jdk-8u131-linux-x64.tar.gz  -C /opt/JDKit/
ardından şu komutları girdik:

update-alternatives --display java
sudo update-alternatives --install /usr/bin/java java /opt/JDKit/jdk1.8.0_131/bin/java 100
update-alternatives --display java
java -version
sudo update-alternatives --config java
java -version
sudo update-alternatives --install /usr/bin/javac javac /opt/JDKit/jdk1.8.0_131/bin/javac 100
sudo update-alternatives --config javac
sudo update-alternatives --config java
sudo update-alternatives --config javac

sonra /etc/profile.d/java-env.sh dosyasını oluşturup içerisine:
export JAVA_HOME=/opt/JDKit/jdk1.8.0_131
export PATH=$PATH:$JAVA_HOME/bin:$JAVA_HOME/jre/bin

bunları yazıp bilgisayarı resetledik.şuanki path ve java version çıktıları:
zope@zop:~$ echo $PATH
/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/games:/usr/games:/opt/JDKit/jdk1.8.0_131/bin:/opt/JDKit/jdk1.8.0_131/jre/bin
zope@zop:~$ echo $JAVA_HOME
/opt/JDKit/jdk1.8.0_131
zope@zop:~$ java -version
java version "1.8.0_131"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_131-b11)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 25.131-b11, mixed mode)
zope@zop:~$

hata aldığım betik:
public class MerhabaDunya {

public static void main(String[] args)
{
               System.out.println("Merhaba Dünya!");
}
}

teminal de aldığım hata:
zope@zop:~/java$ javac mesaj.java
mesaj.java:1: error: class MerhabaDunya is public, should be declared in a file named MerhabaDunya.java
public class MerhabaDunya {
       ^
1 error
zope@zop:~/java$

imdi buradaki hata sizce nerede farklı java betiklerini de denedim ama hep class da hata aldım betik mi hatalı yoksa pc deki java yapılandırmasında bir eksik mi var?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Temmuz 2017 - 20:07:39

yok mu bir bilen ???

afeser

Hocam verdiği hatada söylediği gibi dosya adı ile sınıf adı aynı olmak durumunda(alt-sınıflar haricinde). Dosya adını MerhabaDunya.java yapmanız yeterli.
Sebebi de bu yüzdenmiş: https://stackoverflow.com/questions/10442758/why-must-a-java-file-have-the-same-name-as-its-public-class
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...

zope

Alıntı yapılan: afeser - 20 Temmuz 2017 - 18:22:40
Hocam verdiği hatada söylediği gibi dosya adı ile sınıf adı aynı olmak durumunda(alt-sınıflar haricinde). Dosya adını MerhabaDunya.java yapmanız yeterli.
Sebebi de bu yüzdenmiş: https://stackoverflow.com/questions/10442758/why-must-a-java-file-have-the-same-name-as-its-public-class
hocam dosya adını değiştirince hata vermedi fakat ekrana da birşey yazdırmadı

ekremsenturk

Javac ile kodlar derlenir. Derlenmiş yeni dosya java komutuyla çalıştırılır. O şekilde mi yapıyorsun?

afeser

Alıntı yapılan: zope - 20 Temmuz 2017 - 22:02:49
Alıntı yapılan: afeser - 20 Temmuz 2017 - 18:22:40
hocam dosya adını değiştirince hata vermedi fakat ekrana da * bir şey yazdırmadı

Hmm, hiç karşılaşmadım böyşe bir şeyle.
Tam bilgim yok ancak - - verbose argümanı biraz bilgi verebilir. Veya dönme değeri.

javac MerhabaDunya.java
java MerhabaDunya - - verbose
echo $?
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...