Bilgisayarın altını üstüne getirdim yinede windows boot olmadı

Başlatan emr.ozk, 07 Temmuz 2017 - 19:36:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emr.ozk

Arkadaşlar bende windows yüklüyken denemek için ubuntuyu yükledim ve ubuntu windowsun boot ayarlarını bozmuş. Ben tekrar windowsa dönmek için usbye unetbootin, etcher ,ubuntunun terminalinden ve bi kaç yerden usbyi boot ettim hepsindede boot menude açılmadı ,açarken boot error hatası verdi.Dvd den atayım dedim dvd rom bozuk olduğu için başka birininkini getirip taktım bu seferde dvdleri görmüyor bütün önyükleme ayarlarını denedim yine olmadı.Belki bios güncel değildir dedim gigabyte güncellemeleri windowsta çalışan @biostan yükletiyor onuda indiremedim 2 haftadır uğraşıyorum yüklediğime yükleyeceğime pişman oldum ne olur kurtarın beni :( :(

emin.gunyer

Başka bir Windows bilgisayardan microsoft'un usb/dvd tool yazma uygulaması ile istediğin Windows sürümünü boot olarak yazdır ve boot ayarlarını konfigüre edip tekrar dene

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

emr.ozk

Malesef başka bilgisayardan boot etme şansım yok. Sizce sorun usb'nin boot edilmesinde mi yoksa yoksa bilgisayarın usb den başlayamaması mı? İki ayrı usb de denedim usbde sorun yok iso dosyasınıda 6 tane denedim ordada bişey yok.

alikemalocalan

Mevcut windowsun bios ayarları nedir, CMS veya UEFİ ? linux nasıl kurdunuz? secure boot iptal ettiniz mi? Daha ayrınlığı bilgi verebilir misiniz? Bios kolay kolay hatalı olmaz çok çok ektrem bir durum olmadığı sürece.

illedelinux

Konuyu tam anlayamadım, o yüzden ne anladığımı belirteyim, Ubuntu yükledin sonra Windows'a giremedin, Windows'u usb'ye yazdırdın ama girişte usb görünmediği için format atamıyorsun.
Sorun buysa çözümü...
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=56831.0 
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

emr.ozk

[mention=628343]@alikemalocalan[/mention]

bios eski sürüm uefi desteği yok, sanırım cms.

Bilgisayarımda windows 10 ve 7 yüklüydü ayrıca 300mb windows 10 boot için ayrılmıştı windows 7yide 10 üzerinden açıyordum yani bilgisayarı açarken win 10 açıılıyordu ,80 gb ayrı alan ayırdım onada linuxu yukledim yükledikten sonra önyukleyicide win gözükmüyordu sadece ubuntu vardı.Daha sonra win 10 un önyükleyicisi olan 300 mblık alanı ve win10un tüm dosyalarını sildim win7 hala duruyor önyükleme onarıcısını 3 defa çalıştırdım win 7 görünmedi.

Secure boot seçeneği yok.

[mention=628347]@illedelinux[/mention]

amacım windows kurmak veya bir şekilde windowsa ulaşmak. Woeusb 4 defa silip kurdum woeusb yazdığımda attığın linkteki program açılmıyor ,ekran görüntüsünü attığım şekilde çıktı alıyorum ,söylediği șekilde yapmaya çalışıncada alttaki hatayı alıyorum, sanırım iso dosyasının kullanıldığını söylüyor ama oyle bir durumda yok.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

decent

Ubuntu yüklerken kullandığınız USB belleği takın ve bilgisayarı bu USB ile başlatın;
Sonra şu konudan devam edin, https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0

emr.ozk

[mention=628356]@decent[/mention]

ubuntuyu direk windows üzerinden kurdum grubu önyükleyici yapılandırmada zaten silip tekrardan yüklemiştim windows yine gelmedi.

alikemalocalan

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair
Linkteki boot-repair aracını deneyebilir misniz? Verilerinizi silmeyecek , oyuzden biraz bu aracı kurcalamanız daha mantıklı. Ben genelde bununla hiç uğrasmandan hallediyorum.

Edit : @decent hocam atmış linki özür dilerim.

turkerataturk

Arkadaş konuyu tam açıklayamamış.
Sorun windows yükleyememen mi ? yoksa windows yüklü iken ubuntu kurdun da grup mu görmüyor ?
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

emr.ozk

[mention=628388]@turkerataturk[/mention]

sorun her ikisiydi hem kuramıyordum hem yüklü olanı açamıyordum ama sonunda woeusb ile windowsu kurmayı başardım.

Linux ten windowsa geçmek isteyen arkadaşlar varsa woeusb programını iyice bi araştırsınlar.