PARDUS 17.0 Duyuruldu

Başlatan alorak, 06 Temmuz 2017 - 09:51:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 30 Temmuz 2017 - 10:43:56
Hatayı paylaştık sorun yaşadığım makineyi de yazayım Acer aspire E1-510 laptopda yaşandı bunlar.
Alıntı YapNe kadar çok hata o kadar çok geliştirme yapılması demektir. Bu nedenle öğrenmek istedim. Bir daha denemek isterseniz ve paylaşırsanız sevinirim.
Evde atıl olan lenovo b560 laptopda deneyelim bakalım benzer hataları yaşayacak mıyız?

Tabi ki deneyebilirsiniz. Herhangi bir sorunda yardım etmek isterim.
özgürlük için

ahmet_matematikci

Ubuntu xfce de bulunan başlangıç diski oluşturucu pardusu iso ya yazmada hata verdi ama aynı program ubuntu 14.04 iso ya yazmada sıkıntı çıkarmadı.
Linux tarafında iso ların yazılmasında sanırım sıkıntı var.  Aslında indirme linkinin altına uygun bir iso yazma programı linki de eklenmeli.
Birde gözümden kaçmış olabilir belki sitede vardır ama isoların düzgün inip inmediğini kontrol için isoların md5 lerinin de yazılması iyi olur.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

alorak

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 30 Temmuz 2017 - 11:10:52
Ubuntu xfce de bulunan başlangıç diski oluşturucu pardusu iso ya yazmada hata verdi ama aynı program ubuntu 14.04 iso ya yazmada sıkıntı çıkarmadı.
Linux tarafında iso ların yazılmasında sanırım sıkıntı var.  Aslında indirme linkinin altına uygun bir iso yazma programı linki de eklenmeli.
Birde gözümden kaçmış olabilir belki sitede vardır ama isoların düzgün inip inmediğini kontrol için isoların md5 lerinin de yazılması iyi olur.

Dediğinize katılıyorum. İlgili klasörde checksum özelliğinin eklenmesi gerekmekte ( http://depo.pardus.org.tr/pub/ISO/Pardus17/ )

Örnek olarak ben etcher ile kalıp yazdırma işlemlerimi halletmekteyim.
özgürlük için

ercell

Debian dağıtımı olmaktan ne zaman çıkacak?
Linux'a sevdalıyık gardaş.

lnxdev

Alıntı yapılan: ercell - 01 Ağustos 2017 - 23:57:08
Büyük ihtimal çıkmayacak. Daha öncesinde hali hazırda kendilerinin oluşturdukları PiSi paket yöneticisini bile terk ettiler. Ayrıca bağımsız bir dağıtım oluşturmak fazladan zaman ve çaba demektir. Pardus'da şuan da öyle bir vizyon ve çaba yok.

ercell

Alıntı yapılan: lnxdev - 02 Ağustos 2017 - 00:32:54
Alıntı yapılan: ercell - 01 Ağustos 2017 - 23:57:08
Büyük ihtimal çıkmayacak. Daha öncesinde hali hazırda kendilerinin oluşturdukları PiSi paket yöneticisini bile terk ettiler. Ayrıca bağımsız bir dağıtım oluşturmak fazladan zaman ve çaba demektir. Pardus'da şuan da öyle bir vizyon ve çaba yok.

Umarım bir gün pardus kendi dağıtımı olabilir. Fedora, Debian gibi.
Linux'a sevdalıyık gardaş.

alorak

Arkadaşlar "kendi" dağıtımımızı istememizin haklı nedenlerini anlayabiliyorum. Aİdiyet ve özgür yazılım dünyasına önemli bir katkı sunabilmek adına bu oldukça güzel bir şey. Ama Pardus'un yalnızca bir dağıtım olmaktan fazla misyonu bulunmakta. Özellikle kamu kurumları olmak üzere, ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak (Sistem yönetimi tarafında Microsoft, Oracle ve diğer irili ufaklı yazılımlara lisans maliyeti vermemek) için düşünülen bir çalışma. Bunun için yalnızca işletim sistemini değiştirip, dağıtımı özelleştirmek yeterli değil. Sistem yönetimini ve sürekliliğini sağlayan yazılımların da üstte bahsettiğim tekellerden bağımsızlaşması gerekmekte. Bunun için daha standart daha evrensel çözümler üretilmesi gerekiyor. Evet Pisi'li Pardus'u ben de çok seviyorum. Kendi özgün değerimiz olması oldukça motive eden bir şey. Fakat hiçbir devletin topluluktan bağımsız bir biçimde kadrolu paket güncellemelerini sağlayacak bir ekibi barındırması doğru veya mantıklı değil. Bu nedenle Pardus projesi 2013'ten itibaren artık Debian'ın paket yapısına güvenip bunun üzerine kurumsal anlamda neler katılabileceğini araştırmakta ve yavaş yavaş çözümler üretmeye başlamakta.

Tepkiyi yeniden anladığımı belirterek Debian'a yapacağımız katkının evrensel bilgiye yapılacak olan katkı olduğunu belirterek çok çok daha büyük bir anlam ifade edebileceği motivasyonunu da unutmamamız gerekmekte. Umarım ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak önemli bir proje olarak Pardus uygulama alanlarını genişletebilecektir. Ve keşke personeline yaptığı sorunlar ve pisi'den vazgeçilmesiyle oluşan, hala da bazı eksiklikler bulunan (bug tracker yok, değişen paketlerin kaynak kodunun paylaşıldığı git gibi bir sistem yok vs vs) sisteme bir şekilde topluluk entegre olabilse, olması için adımlar atılabilse.
özgürlük için

Barlow

Pardus'u deneyip kurmayı çok isterdim ancak bende midir sorun bilemiyorum o Apt ve dpkg'ye bir türlü alışamıyorum. :D

Sayın @alorak gerekli açıklamayı çok güzel bir şekilde yapmış. Milis Linux, şu anda LFS ile yapılmış ve kendi tabanına, kendi paket yöneticisine sahip bir Linux dağıtımı ancak.. Depo konusunda ise her zaman ayak bağı olacağını düşünüyorum. Bir dağıtım çıkarıp, geliştirmek o kadar kolay değil.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ahmet_matematikci

Yıllarca açık kaymak yazılım ve sistemlerin içinde olan @heartsmagic in bu konudaki güncel görüşlerini merak ediyorum.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

012rev3

[mention=629501]@alorak[/mention]
Olaylara yaklaşımınız Pardus'ün 2007'den sonraki halini unutturabilecek şekilde olmuş. Bu konuda sizi takdir ediyorum. Umarım Pardus yeniden 2007'ye kadar olan o özverili felsefesini geri kazanır.
Şuan denemeye fırsatım yok, mümkün olursa deneyip geri dönüş yapabilmek isterim.
Tercihen kararlılığa çok önem vermekteyim. Bir paket kurulumu ile koca sistemin çökmesi birçok insan gibi beni de çok olumsuz etkiliyor.
İyi çalışmalar dilerim.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

alorak

Alıntı yapılan: 012rev3 - 08 Ağustos 2017 - 06:24:57
[mention=629501]@alorak[/mention]
Olaylara yaklaşımınız Pardus'ün 2007'den sonraki halini unutturabilecek şekilde olmuş. Bu konuda sizi takdir ediyorum. Umarım Pardus yeniden 2007'ye kadar olan o özverili felsefesini geri kazanır.
Şuan denemeye fırsatım yok, mümkün olursa deneyip geri dönüş yapabilmek isterim.
Tercihen kararlılığa çok önem vermekteyim. Bir paket kurulumu ile koca sistemin çökmesi birçok insan gibi beni de çok olumsuz etkiliyor.
İyi çalışmalar dilerim.

Umarım hep beraber güzel projeler yapabiliriz. Yalnızca işletim sistemi değil, diğer açık kaynak projelere de destek verip onlarla birlikte yürümemiz gerekmekte. LibreOffice'e verdiğimiz destek gibi thunderbird'e de verip özellikle kurumsal kullanımdaki ihtiyaçları karşılayacak düzeye getirmemiz gerekmekte.
özgürlük için

karboran

Alıntı yapılan: meda - 07 Temmuz 2017 - 09:14:42
KDE, Cinnamon ... masaüstü ortamlarına dair bir çalışma var mı ?

sudo apt-get install pardus-kde-desktop
reboot
sudo apt-get remove pardus-xfce-desktop

pardus-xfce-desktop ve pardus-kde-desktop şeklinde iki meta paket var ve bunlar özenle hazırlandı. Yukarıdaki gibi önce kde yi kurar sonra yeniden başlatıp xfce kaldırırsanız hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.
kde ortamı içinde özelleştirmeler yapıldı eminim beğeneceksinizdir.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !