Lubuntu'yu da kaybettik

Başlatan illedelinux, 30 Haziran 2017 - 16:44:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Linux dünyasının hafif dağıtımlarından olan ve Lxde masaüstü ile bir çok zayıf bilgisayarı yaşama döndüren Lubuntu dağıtımı  Lxde yerine LxQt masaüstüne geçti.
LxQt masaüstü Lxde ve Razorqt masaüstlerinin birleşiminden meydana getirildi. Ne varki LxQt masaüstü hem geliştirilmemiş olması hem Lxde kadar kullanım ve özelleştirmeye müsait olmaması nedeniyle bir anlamda Lxde masaüstüne haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Ayrıca LxQt masaüstü çok çabuk performanstan düşme gibi genel bir soruna sahiptir. Hafif masaüstlerinden istediğimiz her şeyi bulduğumuz Lxde masaüstünden vazgeçerek hiç bir artısı olmayan aksine daha çok eksilerle dolu bir masaüstüne geçilmesi bana son derece mantıksız geliyor, umarım Lxde'nin değeri anlaşılır bu projeden vazgeçilir veya gerekli geliştirmeler yapılarak Lxde kadar kullanışlı ve özelleştirilebilir hale getirilir, ne yapalım temenniden başka bir diyeceğimiz yok...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

turkerataturk

İnsanlarda bi zahmet PC lerini yenilesinler artık.

Geliştiriciler Lubuntu yerine daha görsel kararlı sürümlere yönelseler daha iyi kanaatindeyim artık insanlar görsellik istiyor gerekli bir adım atmışlar.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

D@bbe

LxQt varlığından bile haberim yoktu... ;)

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

furyzer0

[mention=628077]@turkerataturk[/mention]Görsellikten çok görsellerin uyumlu olması gerek ama linuxta bunu yapmak çok zor uygulamalar farklı kişilerden çıktığından.

illedelinux

@turkerataturk, LxQt masaüstünün artı bir görselliği yok, aksine ilkel bir görünümü var, Linux'un ilk yıllarına benziyor, üstelik  performanstan düşmesi de şöyle dursun panel, arka plan ve diğer temel programları özelleştirme ya kısıtlı ya da ilkel yöntemlerle halledebiliyorsun, yani en az Lxde gibi yapmaları için yıllarca uğraşmaları gerekir ki o da tutarsa...

@furyzer0, Gnome ve LxQt dışında bütün masaüstlerinde uyumluluk seçeneği çok, biraz bilgiyle halledebiliyorsun ama uyumluluk konusunda Openbox'ta olan seçeneği hiç birinde bulamazsın, tabi bu da biraz deneyime dayanıyor, sonuçta nereden baksan hepsi tercih meselesi. Örneğin bir tanesi benim yaptığım kalıpları çok beğenmiş ama çok hafif-çok hızlı diye şikayette bulunmuştu, işte garip bir tercih örneği vesselam  :) ???
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...