Terminal Komutları El Kitapçığı

Başlatan kodlagel, 29 Haziran 2017 - 18:33:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kodlagel

Merhabalar benim yazdığım ve açık kaynaklı olarak githuba yüklediğim bir mobil uygulamadan bahsedeceğim

Neden böyle bir uygulama yazdım?

Hepimiz MacOs yada Linux kullanırken terminalde "Ya şunu yapmak için hangi komutu kullanıyorduk?" sorusunu kendine sormuştur.Bende bu soruların cevaplarını aramak için illa Google'ye bu sorularımızı sormayalımda alalım elimize telefonu cevabını direk bulalım dedim.Bir nevi el kitapçığı.İsteyenlerde uygulamayı açıp komutları öğrenmek için okuyabilir.

İçinde neler kullandım?

• Kullanıcıya verileri göstermek için Drawer Menu Activity ve Fragment kullandım
  • Verileri json formatına göre düzenledim
  • Json formatındaki dosyadan verileri çekmek için Json Parse kullandım
  • Kullanıcıya verileri bir liste şeklinde vermek için recyclerview kullandım
  • Kullanıcının kendine özel komutları kaydetmesi için SQLite kullandım
  • Online komutları çekme ve göndermek için 2 adet get ve set işlemi yapan php dosyası kullandım.Komutları ise mysqlde tuttum.Ve volley kütüphensini.
  • Sağ altköşede bulunan menü için Yavskinin FloatAction Buttonunu kullandım
  • Online komutlar kısmın recyclerviewda refresh yapmak için swipy kullandım
  • Online komutlarda veri çekerken kullandığım load kütüphanesi ise Stateful kütüphanesi
  • Komut ekle kısmında ekle butonunu özelleştirmek için sparkın submit butonunu kullandım

Özellikleri Neler?

Başlıklar şu şekilde:

• Dosya Komutları
  • Arama Komutları
  • Sıkıştırma Komutları
  • FTP Komutları
  • Ağ Komutları
  • Git Komutları
  • İzin Komutları
  • Sistem Komutları
  • Pacman Komutları
  • Milis Linux Komutları
  • Fux Project Komutları

Ekstra olarak özel kullandığınız komutları "Benim Komutlarım" kategorisine ekleyebilirsiniz.Yada herkesle paylaşmak istiyorsanız "Online Komut Ekle" kısmından komutunuzu paylaşabilirsiniz.

Uygulama içi görüntüler

İndirmek isteyen olur diye linkini paylaşıyorum: https://play.google.com/store/apps/details?id=hsmnzaydn.serkanozaydin.net&hl=tr

Açık kaynaklı bir proje :https://github.com/hsmnzaydn/TerminalKomutlari

spero

Görsel olarak geliştirilirse çok daha güzel bir uygulama olabilir diye düşünüyorum.
Elinize sağlık.  :)

kodlagel

Haklısınız, şuan yeni güncelleme ile daha da görselleşti.Elimden geldiğince güncelleme yolluyorum.Teşekkür ederim  :)

mhmtkrktr

Güzel bir uygulama olmuş, eline sağlık.
Öneri kabul edersen, belirli komutlar ana başlık altında tekrar ara başlıklara ayrılsa daha kullanışlı olurmuş gibi. Örneğin;
Sıkıştırma komutları:
tar komutları
gzip komutları

vb. Mevcut halinde komutların ek parametrelerinde çok eksik var şuan. Zaman içinde diğer parametreler eklenirse karışık bir görünüm çıkacağa benziyor.
İlave olarak, herhangi bir komutun üzerine tıklayınca, komutun o parametresi ile kullanımına ait örnek ve varsa daha ayrıntılı açıklama açılsa daha mı kullanışlı olur acep ;-) 

FireSwords

Mac'den bahsedip Homebrew'den bahsetmemek olmamış. :D

kodlagel

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2017 - 21:24:14

Alıntı yapılan: FireSwords - 29 Haziran 2017 - 21:03:57
Mac'den bahsedip Homebrew'den bahsetmemek olmamış. :D
Hak veriyorum size  ;D ;D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2017 - 21:24:42

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 29 Haziran 2017 - 20:53:06
Güzel bir uygulama olmuş, eline sağlık.
Öneri kabul edersen, belirli komutlar ana başlık altında tekrar ara başlıklara ayrılsa daha kullanışlı olurmuş gibi. Örneğin;
Sıkıştırma komutları:
tar komutları
gzip komutları

vb. Mevcut halinde komutların ek parametrelerinde çok eksik var şuan. Zaman içinde diğer parametreler eklenirse karışık bir görünüm çıkacağa benziyor.
İlave olarak, herhangi bir komutun üzerine tıklayınca, komutun o parametresi ile kullanımına ait örnek ve varsa daha ayrıntılı açıklama açılsa daha mı kullanışlı olur acep ;-)

çok güzel bir tavsiye en başta tavsiyeniz için teşekkür ederim :) .Uygulama için sürekli kaynak araştırıyorum eksikleri çok var ve bunu biliyorum ama bu değildir ki gelişmeyecek dediğiniz gibi komutlar arttıkça başlılarda daha ayrıntılı olur :) .Örneğe gelecek olursak acaba örnekleri nasıl verebilirim?Bir resim yada example şeklinde mi vereyim?

edge35

Elinize sağlık, güzel ve gerekli bir uygulama olmuş. Birazdan deneyeceğim. Şimdilik de görsellik ve örneklere önem vermek faydalı olur bence.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

kodlagel

Alıntı yapılan: edge35 - 29 Haziran 2017 - 22:12:14
Elinize sağlık, güzel ve gerekli bir uygulama olmuş. Birazdan deneyeceğim. Şimdilik de görsellik ve örneklere önem vermek faydalı olur bence.
Teşekkürler.Elimden geleni yapacağım :)

edge35

Bir de arama kısmı çok önemli bence. Girdiğim zaman dosya nasıl sıkıştırılır buna bakmak için sıkıştır yazınca komutlar gelmeli. Aramayı sadece komut isimleri ve kategori içerisinde değil de; aramanın yapıldığı konum ve alt klasörlerde sonuç bulsa, bir de açıklama içerisinden de kelime araması yapabilse çok daha iyi olur. Şu an benim ihtiyacımı karşılamıyor mesela

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

kodlagel

Alıntı yapılan: edge35 - 29 Haziran 2017 - 22:18:03
Bir de arama kısmı çok önemli bence. Girdiğim zaman dosya nasıl sıkıştırılır buna bakmak için sıkıştır yazınca komutlar gelmeli. Aramayı sadece komut isimleri ve kategori içerisinde değil de; aramanın yapıldığı konum ve alt klasörlerde sonuç bulsa, bir de açıklama içerisinden de kelime araması yapabilse çok daha iyi olur. Şu an benim ihtiyacımı karşılamıyor mesela
Tamda onun üstünde çalışıyordum :) yarına yeni güncellemede düzelmiş olacak

edge35

ubuntupardus

Güzel uygulama olmuş. Sadece android ile mi çalışıyor? Linux üzerinde çalışacak şekilde de derlenirse daha güzel olur. Daha pratik olabilir.

aykq

iOS cihazlar için de düzenlenebilirse güzel olabilir diye düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

MoShic

bunun pcden (ya da tarayıcıdan) bakabileceğimiz, misal pdf gibi bir dosyası yok mu?
Eski ID: Mar yJuana

kodlagel

Alıntı yapılan: aykq - 30 Haziran 2017 - 17:25:21
iOS cihazlar için de düzenlenebilirse güzel olabilir diye düşünüyorum.

Onu yapmam için bir adet Mac cihazımın olması lazım :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2017 - 17:40:35

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 30 Haziran 2017 - 17:19:57
Güzel uygulama olmuş. Sadece android ile mi çalışıyor? Linux üzerinde çalışacak şekilde de derlenirse daha güzel olur. Daha pratik olabilir.
Sağolun :)
Alıntı yapılan: MoShic - 30 Haziran 2017 - 17:28:40
bunun pcden (ya da tarayıcıdan) bakabileceğimiz, misal pdf gibi bir dosyası yok mu?

Ben size verileri çektiğim json dosyasının linkine vereyim isterseniz pdf fomatına çevirin :)
https://github.com/hsmnzaydn/TerminalKomutlari/blob/master/app/src/main/res/raw/veriler.json

aykq

Umarım olur da benim gibilerde yararlanabilir bu uygulamadan. Çünkü gerçekten öğrenmek istediğim bişey bu :D

kodlagel

Alıntı yapılan: aykq - 30 Haziran 2017 - 18:08:42
Umarım olur da benim gibilerde yararlanabilir bu uygulamadan. Çünkü gerçekten öğrenmek istediğim bişey bu :D

Umarım ki faydası olur sizin için

kodlagel

Tüm komutlar arasında arama özelliği getirildi

bytan

Bazı ifadelerin çevirisi pek oturmamış olsa da, fikir güzel, geliştirmeye açık. Json dosyasını hızlıca gözden geçirdiğimde gözüme çarpan bir iki noktayı alıntılamak istiyorum:

Alıntı Yap"KomutAdi":"find / -isim foo",   
   "Islevi":"Dosyaya verilen isim ile arama yapar"
Muhtemelen find / -name foo
demek istedin.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod -x dosya",     
"Islevi":"Dosyaya çalıştırma izni verir"
Yerine:

chmod +x dosya
olmalı.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod a-x dosya",
      "Islevi":"bununla tüm kullanıcıların (siz ve sahip dahil) directory dizinine konuk olma izinlerini kaldırıyoruz."

Yerine:

chmod a-x dosya
Tüm kullanıcıların dosya üzerindeki çalıştırma izinlerini kaldırıyoruz.
Olmalı.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod 777 dosya",   
   "Islevi":"Dosyaya okuma,yazma ve çalıştırma izni verir"

Yerine:

Dosyaya herkes için okuma, yazma ve çalıştırma izni verir.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod -r dosya", 
"Islevi":"Dosyayı okuma izni verir"

"KomutAdi":"chmod -w dosya",   
"Islevi":"Dosyaya yazma izni verir"
İzin vermek için "-" yerine "+" parametresi olmalı. Veya ifade "izni kaldırır" olmalı.

Genel olarak verilen komutları, parametrelerini biraz daha ayrıntılı görüp inceleyebileceğimiz siteden de [1] faydalanabilirsin.

[1] - https://explainshell.com/
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kodlagel

Alıntı yapılan: bytan - 04 Temmuz 2017 - 12:43:57
Bazı ifadelerin çevirisi pek oturmamış olsa da, fikir güzel, geliştirmeye açık. Json dosyasını hızlıca gözden geçirdiğimde gözüme çarpan bir iki noktayı alıntılamak istiyorum:

Alıntı Yap"KomutAdi":"find / -isim foo",   
   "Islevi":"Dosyaya verilen isim ile arama yapar"
Muhtemelen find / -name foo
demek istedin.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod -x dosya",     
"Islevi":"Dosyaya çalıştırma izni verir"
Yerine:

chmod +x dosya
olmalı.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod a-x dosya",
      "Islevi":"bununla tüm kullanıcıların (siz ve sahip dahil) directory dizinine konuk olma izinlerini kaldırıyoruz."

Yerine:

chmod a-x dosya
Tüm kullanıcıların dosya üzerindeki çalıştırma izinlerini kaldırıyoruz.
Olmalı.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod 777 dosya",   
   "Islevi":"Dosyaya okuma,yazma ve çalıştırma izni verir"

Yerine:

Dosyaya herkes için okuma, yazma ve çalıştırma izni verir.

Alıntı Yap"KomutAdi":"chmod -r dosya", 
"Islevi":"Dosyayı okuma izni verir"

"KomutAdi":"chmod -w dosya",   
"Islevi":"Dosyaya yazma izni verir"
İzin vermek için "-" yerine "+" parametresi olmalı. Veya ifade "izni kaldırır" olmalı.

Genel olarak verilen komutları, parametrelerini biraz daha ayrıntılı görüp inceleyebileceğimiz siteden de [1] faydalanabilirsin.

[1] - https://explainshell.com/

Uyardığınız için teşekkür ediyorum hemen düzelteceğim :)

MoShic

Arkadaşlar arama olarak terminal temizleme diye arattım ama isteğime ne net taraması ne de forumda denk gelemedim, mümkünse lütfen terminalde herhangi bir işlem; yükleme-kaldırma vs işleri yaptıktan sonra, eski ve yeni olarak en aşağıda karşımıza çıkan E:, N: W: harfleriyle başlayan ufak tefek şu dosya bulunamadı, yok sayıldı vs diyen yazıları nasıl resetleriz (resetlemek uygun bir tabir mi oldu bilemiyorum).. ? (bunun için ekstradan bir konu açıp fazlalık yapmamak adına buraya soruyorum. çok eskiden -bir süre ubuntu-win gidip geldiğim için unuttum)
Eski ID: Mar yJuana

mhmtkrktr

Farklı bir başlık açman daha uygun olabilirdi. İhtimaller doğrultusunda buradan cevaplamaya çalışayım fakat istediğin bunlardan biri değilse, yeni bir başlık açıp, yapmak istediklerini, terminal çıktısı veya resim olarak anlatmaya çalışırsan, daha net cevaplar alabilirsin.

Terminal ekranını temizlemek istiyorsan,
clear
Hata çıktılarının ekrana basılmasını istemiyorsan komutun sonuna şunu eklersin.
komut 2>/dev/null
E/H gibi soruların otomatik tamamlaması için -y kullanabilirsin. Örn;
sudo apt-get install PAKET_ADI -y
Aynı soruya belirli bir cevap vermek için, echo cevap | sudo -S komut kullanılabilir. Örn;
echo e | sudo -S apt-get install PAKET_ADI[code]

Revol

Elinize sağlık, uygulamayı indirdim gayet güzel olmuş geliştirmeniz dileğiyle.

kodlagel

[mention=628617]@Revol[/mention] teşekkürler :)

Uygulamaya komutları favoriye ekleme özelliği eklendi

kodlagel

Komutları pdf'e aktarıp maille yollama özelliği eklendi.Bu sayede arkadaşlar komutları kendi bilgisayarında telefona bakmadan kullanabilecekler.