Bilgisayar ve Python dunyasina atilmak.

Başlatan Greenboy, 27 Haziran 2017 - 23:44:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Greenboy

Konuya direkt giris yapmak isteyenler ilk 2 maddeyi atyalabilir.
Oncelikle soylemem gerektigini dusundugum 2 seyi soyleyim. Daha sonra konuya gireyim.
1. Klavyeyi Turkce kullanamadigim icin Turkce karakterleri yazamiyorum. Imla hatalarim da olabilir. Simdiden kusura bakmayin.
2. Forumda kendinimizi tanitmak icin bir bolum bulamadim. Forumlarla genelde hasir nesir oldugumdan bu tarz seylere farkinda olmadan onem verir hale gelmisim ve haberim yokmus :) Neyse ben buradan kendi adetlerim dogrultusunda kendimi tanitayim. Ismim Seyid ve 23 yasindayim. Arabalara karsi yogun bir ilgim var ve genelde kimsenin kullanmayacagi ve bilmedigi arabalari alir, performans anlaminda modifiye ederim. Neyse bu bilgi bu forumda pek gerekli degil.Ingilizce ogretmenligi okuyorum ve dillere karsi buyuk ilgim var. Almanca, Rusca, Ingilizce vs. Bir zamandan sonra bu diller yeterli gelmemeye basladi ve kendimi bir anda programlama dillerinin karisik dunyasinda buldum. Bu dillerden en kolayini ilk once ogrenmek bana en mantikli secim geldi ve herkes gibi Python un basit yapisini oradan buradan duyup, internette arastiriyordum. Ancak birsey fark ettim. Bilgisayari tam anlamiyla bilmeden nasil bir bilgisayar programi yazabilirim ki? Bu durumda onume bir engel cikti. Bir kac gundur az bucuk biliyor oldugum bilgisayar dunyasina detayli bir giris yaptim. Amerikan universitelerinin gelistirmis oldugu bir siteden bilgisayar adina ne var ne yok ogrenmek icin ve yanlislarimi duzeltmek icin en temelden basladim. Bu demek oluyor ki klavye, mouse tan tutun da hard drive, RAID sistemlerinden akliniza gelebilecek olan, bilgisayarin icindeki ve bilgisayara baglanabilen her parcanin ozellikleri, kullanma amaclari, calisma yapilarini ogreniyorum. Simdi gelelim asil konumuza.
ASIL KONU:
Python hakkinda kaynaklar buldum. Bulmadim degil. Ancak kendime bir bilgisayar almam lazim ve sanirim Linux: programlama icin en iyi ortammis. Ubuntu, Kali gibi dagitimlari varmis. Benim asil ilgi alanim olan kendimi siber olarak nasil koruyacagim. Kali ise bu amac icin uygunmus. En azindan boyle okudum. Bu bilginin dogrulugunu tartismak istiyorum. Ayrica. Python u ogrenmek icin buldugum bir kaynak kitap da `Think Python`. Bu kitabin 2 versiyonu var biri ilk model olan Python digeri de Python3. Hangisini ogrenmeliyim? Ikisi birbirinden ayri dillermis. Benim amacim guvenlik programlari yazmak. Tekrar ediyorum bu tamamen hobi amacli bir istir. Ufak tefek bazi programlar dahil en son olarak ( Bu sanirim 4-5 senemi alacak olsa da en az ) guvenlik programlari yazmak istiyorum. Hangi versiyon daha uygundur ya da Python u bosver onun icin suna goz at diyebileceginiz bir dil var midir? Ayrica tam olarak ogrenmeye nereden baslamaliyim? 1 ay sonra baslayacagim ama baslayana kadar toplayabildigim kadar bilgi ve rehberlik edecek yol toplamak istiyorum ki tikir tikir ilerleyebileyim. Yani benim rotam sizce ne olmali?
Yanlis bildigim seyler(i.e. Linux iyidir) varsa lutfen duzeltiniz. Simdiden tesekkur ederim.
Fast - Cheap - Reliable. Pick two.

spero

Konunun tam hakimi olmamakla birlikte bence Kali'ye gerek yok. En azından bu aşamada. Ubuntu ya da Linux Mint ile başlayabilirsin.

Greenboy

Alıntı yapılan: spero - 28 Haziran 2017 - 00:50:48
Konunun tam hakimimi olmamakla birlikte bence Kali'ye gerek yok. En azından bu aşamada. Ubuntu ya da Linux Mint ile başlayabilirsin.
Tavsiyen icin tesekkur ederim. Sanirim haklisin. Oldugum asama beginner dan daha dusuk bir asama.

spero

Alıntı yapılan: Greenboy - 28 Haziran 2017 - 00:52:13
Konunun tam hakimimi olmamakla birlikte bence Kali'ye gerek yok. En azından bu aşamada. Ubuntu ya da Linux Mint ile başlayabilirsin.
Tavsiyen icin tesekkur ederim. Sanirim haklisin. Oldugum asama beginner dan daha dusuk bir asama.

Türkçe olarak en iyi kaynak da bu deniyordu: https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/
Hoş, İngilizce öğretmenliği okuyorsan İngilizcen iyidir.  ;D O yüzden buraya bakmalısın bence: https://github.com/vinta/awesome-python

Greenboy

Alıntı yapılan: spero - 28 Haziran 2017 - 00:54:13
Alıntı yapılan: Greenboy - 28 Haziran 2017 - 00:52:13

Türkçe olarak en iyi kaynak da bu deniyordu: https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/
Hoş, İngilizce öğretmenliği okuyorsan İngilizcen iyidir.  ;D

Evet sukur yabanci dil konusunda sorun yasamiyorum ve daha cok kaynak bulmama yariyor :) Istihza nin kendi sitesine bakmistim. Giremiyordum. Bu link cok iyi oldu cok tesekkurler. Hemen ekliyorum kaynaklarima :)