[Nasıl] Grub Açılış Sorunu ve Device Map

Başlatan hasansahin, 26 Aralık 2008 - 08:45:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Merhaba,

Eğer elinizde 2 veya daha fazla HDD varsa ve bu hard diskler birden fazla bölüme sahipse grub yapılandırmasında sorun(lar) yaşayabilirsiniz.
Geçenlerde başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum.

Bir dostumun bilgisayarına ubuntu kurduk. Makinada bir tane SATA2 NCQ disk bir tane de IDE disk var. Sata diskin birinci bölümünde winxp var. İkinci bölümünde ise
yedekleri var.(NTFS)
IDE disk boş ve ubuntu için hazır. Kurulumu yaptık. Grubu IDE diskin MBR'sine yazdık. BIOS'tanda boot önceliğini IDE diske verdik. Sistemi açtık. Ubuntuyu boot ediyor fakat xp boot olmuyordu. (Error 21:Selected device does not exist)
/boot/grub dizini altından device.map dosyasını kontrol ettim. İçeriği aşağıdaki gibiydi.

(hd0) /dev/sda (IDE Disk)
(hd1) /dev/sdb (sata disk)

yani IDE diski birincil disk olarak görmüş ve buraya kadar sıkıntı yok. Menu.lst dosyasında da sıkıntı yok çünkü xp kurulu bölüm "root (hd1,0)" olarak ayarlanmış. Yani ikinci diskin birinci bölümü. Google'da arama yaptım ve NOVELL adresinde güzel bir döküman buldum. Bu dökümanın Changing the Hard Disk Sequence bölümünde olay güzel bir şekilde anlatılmış. Kısaca izah edeyim.

Windows gibi bazı işletim sistemleri yanlızca birincil hard diskten boot edilebilir. Bizim örneğimizde windowsun yüklü olduğu SATA hard disk ikincil olarak atanmıştı(device.map)
Menu.lst dosyasında windows'un tanımlandığı kısımda "map" parametresi ile ikincil hard disk birincil hard disk olarak değiştiriliyor. Ama dikkat edin sadece bu girdi için mapping yapılıyor. Bunu aşağıdaki gibi yapıyor.

title windows
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
chainloader(hd1,0)+1
(hd1'de yüklü olarak xp, hd0'da yüklüymüş gibi gösteriliyor)

Bizde kendi sistemimizde bunu denedik ve başarılı olduk. Grub kullanmayıpta LILO kullananlar varsa bunu da araştırdım. Aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.(ingilizcedir)

http://tldp.org/HOWTO/LILO-4.html
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

Bu güzel ipucunu yazılım sorunlarında bırakamazdım. Müsaadenle ismine [Nasıl] ekleyerek, gerekli bölüme taşıyorum ve sabitliyorum.
Eline sağlık, zira bu zaman zaman karşımıza çıkan bir durumdu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Rica ederim, yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana...
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

3mr3

Valla 3 gündür uğraştığım bir sorundu. Map olayı ile çözdüm. HasanŞahin' teşekkürlerimi sunarım.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...