Cinnamon vs Mate vs Xfce (Arch Linux)

Başlatan spero, 24 Haziran 2017 - 19:53:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spero

[mention=627813]@speakerXXL[/mention] Karar vermek gerçekten zor. Üç ortamın da kendine göre bir albenisi var.
Sizce Cinnamon, Mint dışında bir dağıtımda da aynı performansı gösterir mi?

eronis

Valla ben ne zaman denediysem hep sıkıntılı oldu. Aslında ana dağıtımım hala mint, özellikle youtube kanalım için onu kullanıyorum. Belki bu kadar ısrar ettin, Cinnamon'u bir daha deneyip ne kadar geliştirmişler bi göz atabilirim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

semm

bosuna düsünüyorsun hepsini denersin zaten 

eronis

[mention=627814]@spero[/mention] pek farketmez ama arch tarafında bir tık daha iyi performans da alabilirsin. Nedeni Archta arka plan servisleri daha aza indirgenebilir.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

spero

Alıntı yapılan: semm - 25 Haziran 2017 - 01:44:24
bosuna düsünüyorsun hepsini denersin zaten

Şuan seçeceğim masaüstü ortamında uzun süre kalmak istiyorum. O yüzden bu kadar fazla düşünüyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Haziran 2017 - 01:46:55

Alıntı yapılan: eronis - 25 Haziran 2017 - 01:45:49
[mention=627814]@spero[/mention] pek farketmez ama arch tarafında bir tık daha iyi performans da alabilirsin. Nedeni Archta arka plan servisleri daha aza indirgenebilir.

Peki siz benim yerimde olsaydınız bu üçünden hangisini gözünüz kapalı kurardınız?

semm

ya illa bir sorun yaratır yine sıkılırsın onu demek istiyorum deneyip kendin seçmen daha iyi olur 

ata1

gözü kapalı hep xfce kurmuşumdur ve halen kurulu 2 sistem arch openbox+arch xfce bu kişisel tercih olmalı sormakla olmaz kur kullan  :)) :))

Alıntı YapPeki siz benim yerimde olsaydınız bu üçünden hangisini gözünüz kapalı kurardınız?

speakerXXL

Alıntı yapılan: spero - 25 Haziran 2017 - 01:42:33
Karar vermek gerçekten zor. Üç ortamın da kendine göre bir albenisi var.
Sizce Cinnamon, Mint dışında bir dağıtımda da aynı performansı gösterir mi?

Karar vermek için beklentileriniz ve masaüstü ortamlarının bunu ne kadar karşıladığını karşılaştırmalısınız. Bunun için bir masaüstü ortamından ne beklediğinizi listeleyin ve önem derecesine göre ağırlandırarak beklentilerinizi puanlayın. Hangi masaüstü ortamı hangi beklentinizi ne oranda karşılıyorsa buna göre de bir puan verin ve en çok puanı alanı deneyin derim.

Cinnamon masaüstünün diğer dağıtımlarda performans sorunu çıkaracağını sanmıyorum, Cinnamon ile varsayılan olarak gelen pek çok major dağıtım var, Debian, Fedora, Opensuse, Manjaro gibi.

eronis

Ben gözüm kapalı XFCE seçerim, neden ise kararlılık. Ayrıca bunlar kişisel zevk meselesi. Benim hoşuma giden senin hoşuna gitmeyebilir. Ben maviyi seviyorsam arabamı sevdiğim için maviye boyattıysam senin de aynısını yapmanı gerektirmez :D

Altaylardan_Gelen_Atlı

HAYIRLI BAYRAMLAR  -,--'-{@

Arkadaşlar bu masa üstü olayına neden bir budgie denmesin

ben gibi acemileri hiç yormayan bir masaüstü sunuyor :)

Arch'ın AUR'unda mevcutlu

Ubuntu için ;

Ubuntu 17.04  ise ;

sudo add-apt-repository ppa:ubuntubudgie/backports

Ubuntu 16.04 ve 16.10

sudo add-apt-repository ppa:budgie-remix/ppa

sudo apt update && sudo apt install budgie-desktop budgie-artwork

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

eronis

[mention=627830]@Altaylardan_Gelen_Atlı[/mention] peki acemiler niye bunla uğraşsın ? :D
https://ubuntubudgie.org/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Haziran 2017 - 08:11:42

https://www.youtube.com/watch?v=9QPGvBw1jxE

Altaylardan_Gelen_Atlı

@ eronis aslında uğraştırmıyor bir kaç tık tık ile her şey hazır diye düşünmüştüm terminalle uğraşmak istemeyenlere hitap ediyor gibi.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

meda

Bir süre sonra masaüstü ortamının sıkıcı hale gelme sebebi görece olduğu gibi sistemden neler bekliyorsun. KDE kadar janjanlı yazılımların kendi içinde iletişimi çok iyi. Tabi bunda ana etken KDE yazılımları olması.

- Cinnamon'u en güzel sunan ekib Mint tabii ki.

- XFCE, Openbox her daim sıkıcı gelmiştir. Mate ya da Gnome 2 zamanında güzeldi. Cinnamon varken kullanmazdım.

- Alternatif olarak Deepin var. Çok sade geliştirilmesindeki amaç MacOS kadar işlevli sade masaüstü ortamı sunmak. 2 ay kullandım ufak tefek hataları var ama kusursuz sistemde yok. Mesela Touchpad 3-4-5 parmak jestlerine destek vermesi beni biraz da bu dağıtıma bağlıyor. WPS, Chrome, Steam ... gibi yazılımlar yüklü geliyor. 

Dağıtım hastalığım yok. Masaüstü ortamlarını severim. Tercihimi de bu doğrultuda yaparım. Unity 8 ve Mir patlamasaydı. Şu an Ubuntu kullanıyordum.  8)

Alıntı yapılan: speakerXXL - 25 Haziran 2017 - 01:28:23
Alıntı yapılan: spero - 25 Haziran 2017 - 00:27:52
Cinnamon en kararsızı ise ona biraz uzak bakıyorum şuanda.

Yok böyle bir şey, ben Cinnamon 1.0 sürümden beri kullanıyorum. Gerçekten vakıf olmadan gelen yorumlar yanıltıcı olabilir. Cinnamon gibi masaüstü ortamları 3D GPU'nun nimetlerini kullanıyorlar, sahipli sürücü vb. kurulumları sonrası 3D hızlandırma ile ilgili bir sistem sorunu olduğunda doğal olarak Cinnamon'da çöküyor ve bunu Cinnamon'dan biliyorlar. Doğru olarak kurulmayan sürücü Xfce de dahi compositing çalışmasında sorun yaratır, 2D ortam olduğu masaüstüne ulaştığınızdan farkına varmazsınız ve bu durumda ortam CPU'yu sömürür. Cinnamon'da sürüm ile uyumsuz bir eklentide benzer sorunlara neden olabilir, ama bu nadir bir durum, bunun haricinde herhangi bir sorun yok. Bunlarda basitçe çözülebilir, örneğin uyumsuz eklenti kolayca kaldırılabilir. Cinnamon hem özellik, hem kolaylık, hem de görsellik kombinasyonu açısından Gnome tabanlıların bir tık önünde. Nvidia + Intel hibrit sistemlerde Bumblebee kullandığınıda menüden istediğini uygulamayı Nvidia GPU ile başlabiliyorsunuz. Bunun gibi dahili pek çok unsur var, saymakla bitmez.

300 civarında Cinnamon eklentisini, dahili araç ile kurup yönetmek de cabası. https://cinnamon-spices.linuxmint.com/

Nemo dosya yöneticisinin de Dolphin'den eksik kalır kalır bir yanı yok.

Bu görüşe katılıyorum. Genelde Linux dünyasında hataların pek çoğu donanımdan kaynaklanır. Son kullanıcı hata okumayı bilmediğinden çözüm üretemez son derece hızlı bir şekilde dağıtımdan kaçar. Nitekim haklı da diğer taraftan uyumluluk yakalanır ve yazılım sürümü olarak 1 sene geriden gelinirse kararlılık tavan yapar.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

spero

Arkadaşlar hangi masaüstü ortamı için hangi giriş yöneticisini kullanmalıyım? Cinnamon,Mate,Xfce?

speakerXXL

Alıntı yapılan: spero - 25 Haziran 2017 - 15:43:10
Arkadaşlar hangi masaüstü ortamı için hangi giriş yöneticisini kullanmalıyım? Cinnamon,Mate,Xfce?

Her üçü de LightDM desteğine sahip. LightDM için slick temasını (AUR'dan) deneyebilirsiniz, bu tema için birde ayar yöneticisi mevcut.

https://aur.archlinux.org/packages/lightdm-slick-greeter
https://aur.archlinux.org/packages/lightdm-settings

Aequitas

Harika bilgiler paylaşılmış, herkese ben de teşekkür ediyorum.
Openbox'a bir kere bulaştın mı bir daha başka bir şey kullanamıyorsun. Çok bağlıyor seni kendine..

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

turkerataturk

Kullanım açısından görsellik ve sadelik olsun ubuntu unity kullanırım, ayrıntı istiyorsan windows KDE, Cinnamon kde tarzı bir masa üstü.

Tüm bunlara emek veren kişilere Teşekkür etmeyi unutmayalım.

Paypal den bağış yapmak istedim fakat bizim bademler kapatmışlar gelde küfür etme bu işe..
''Mustafa Kemal ATATÜRK''