Cinnamon vs Mate vs Xfce (Arch Linux)

Başlatan spero, 24 Haziran 2017 - 19:53:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spero

Öncelikle selamlar. Daha önceden sorulmuş olabilir ama tam olarak bu üçünün karşılaştırmasını bulamadım...
Ben Arch Linux ile birlikte KDE kullanıyorum. Bir sorunum yok ama KDE'den sıkıldım açıkçası. Başka masaüstü ortamlarını keşfetmek istiyorum.
GNOME 3'ü sevemedim bir türlü. Geriye başlıkta belirttiğim üç masaüstü ortamı kalıyor. Cinnamon'u Linux Mint ile kullanmıştım. Beğenmiştim, sadece ekranda yırtılma sorunları oluyordu. Mate'i çok duydum ama hiç kullanmadım. Xfce'i de bir keresinde kurmuştum ama görünümünü beğenmemiştim.

Şimdi soruma gelirsek... Bu üç masaüstü ortamını karşılaştırdığımızda Arch Linux ile hangisi daha doğru bir seçim olur? Cinnamon, Mint'teki gibi kararlı olur mu? Mate ve Xfce'in görünümlerini kolaylıkla özelleştirebilir miyim?
Diğer özelliklerine göre de karşılaştırırsanız sevinirim. :)

ata1

Openbox ile kullanıyorum ki özelleştirme yaptım openbox pencere yöneticisidir masa üzeri değil işi bilirsen her biri özelleşir bu bilgi deneyim ve becerine bağlıdır.

not: kde arch felsefesine ters düşer

Alıntı Yaparch linux keep it simple stupid

spero

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Haziran 2017 - 19:57:33
Openbox ile kullanıyorum ki özelleştirme yaptım openbox pencere yöneticisidir masa üzeri değil işi bilirsen her biri özelleşir bu bilgi deneyim ve becerine bağlıdır.

not: kde arch felsefesine ters düşer

Openbox'la ilgili birkaç video izlemiştim. Bana kullanımı biraz zor gibi gelmişti. Bu yüzden başlıktaki üç masaüstü ortamı arasındayım. KDE'yi bırakmak isteme sebebim bir nebze de o. :)

ata1

Xfce ile başla o zaman ben çok uzun süre kullandım xfceyi ve halen 2 sistemim xfce, openbox zor fakat gelişmemizi sağlıyor. Zorlayarak öğrenmemizi sağlar.

spero

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Haziran 2017 - 20:01:57
Xfce ile başla o zaman ben çok uzun süre kullandım xfceyi ve halen 2 sistemim xfce, openbox zor fakat gelişmemizi sağlıyor. Zorlayarak öğrenmemizi sağlar.

Peki Xfce'in, Cinnamon ve Mate'den üstün olduğu durumlar nelerdir? Sistem kaynaklarını az kullanması dışında.

ata1

Sağlam ve esnektir xfce istediğin gibi oynar özelleştirirsin sadece nasıl yapacağını bil yada anlatım bulman yeter. Hiçbiri diğerinden üstün değildir. Tercih meselesidir.

speakerXXL

Cinnamon Linux Mint ekibi tarafından geliştiriliyor ama dağıtım bağımsız bir masaüstü ortamı. Yani herhangi bir dağıtımda Linux Mint'deki gibi kullanabilirsiniz.

Özellik masaüstünü kullanmayı seven kullanıcılar için birebir, çok kolay biçimde masaüstü aksiyonları hazırlanabiliyor. Yeni sürümde (Cinnamon 3.4 ile Nemo dosya yöneticisine) eklenen masaüstü ızgara sistemi de Gnome'un Nautilus'una göre daha düzenli bir kullanım sağlıyor. Ayrıca entegre tema, uygulamacık ve eklenti yönetimi de çok iyi. Eğer i3 üstü bir işlemci ve 2-3 GB. üstü RAM varsa Cinnamon'u tercih etmemeniz için bir neden yok. Aksi durumda MATE masaüstünü tercih edebilirsiniz, MATE'in daha sade bir masaüstü ortamı olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Cinnamon'daki yırtılma sorununu çözmek oldukça kolay, MATE varsayılan pencere yönetici ile böyle bir sorun yok, Xfce'de Xfwm4 4.13 sürüm ile birlikte pencere yöneticisi ince ayarlarına dikey senkronizasyonu etkinleştirek bir ayar da eklendi, yani yırtılma sorunu için artık Compton kullanmaya gerek kalmayacak.

Bence Cinnamon oldukça modern, kullanışlı ve kullanıcı dostu bir masaüstü ortamı, sistem kaynakları açısından bir sorun yoksa kesinlikle öneririm.

spero

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Haziran 2017 - 20:06:10
Sağlam ve esnektir xfce istediğin gibi oynar özelleştirirsin sadece nasıl yapacağını bil yada anlatım bulman yeter. Hiçbiri diğerinden üstün değildir. Tercih meselesidir.

Bakalım, Xfce çok uğraştıracak gibi görünüyor. Biraz daha yorum gelsin, ona göre karar vereceğim. :)

ata1

openbox ile xfce ayarları bunları parçalar olarak düşün neyi sevmiyorsan sevdiğin şey ile değişirsin.  :))

spero

Alıntı yapılan: speakerXXL - 24 Haziran 2017 - 20:07:53
Cinnamon Linux Mint ekibi tarafından geliştiriliyor ama dağıtım bağımsız bir masaüstü ortamı. Yani herhangi bir dağıtımda Linux Mint'deki gibi kullanabilirsiniz.

Özellik masaüstünü kullanmayı seven kullanıcılar için birebir, çok kolay biçimde masaüstü aksiyonları hazırlanabiliyor. Yeni sürümde (Cinnamon 3.4 ile Nemo dosya yöneticisine) eklenen masaüstü ızgara sistemi de Gnome'un Nautilus'una göre daha düzenli bir kullanım sağlıyor. Ayrıca entegre tema, uygulamacık ve eklenti yönetimi de çok iyi. Eğer i3 üstü bir işlemci ve 2-3 GB. üstü RAM varsa Cinnamon'u tercih etmemeniz için bir neden yok. Aksi durumda MATE masaüstünü tercih edebilirsiniz, MATE'in daha sade bir masaüstü ortamı olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Cinnamon'daki yırtılma sorununu çözmek oldukça kolay, MATE varsayılan pencere yönetici ile böyle bir sorun yok, Xfce'de Xfwm4 4.13 sürüm ile birlikte pencere yöneticisi ince ayarlarına dikey senkronizasyonu etkinleştirek bir ayar da eklendi, yani yırtılma sorunu için artık Compton kullanmaya gerek kalmayacak.

Bence Cinnamon oldukça modern, kullanışlı ve kullanıcı dostu bir masaüstü ortamı, sistem kaynakları açısından bir sorun yoksa kesinlikle öneririm.

Sistem kaynakları açısından sorunum yok. Ama işte bu kadar çok alternatif olunca insan ister istemez kararsız kalıyor..  :))

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Haziran 2017 - 20:13:43

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Haziran 2017 - 20:11:26
https://i.hizliresim.com/JlnjJ5.png
openbox ile xfce ayarları bunları parçalar olarak düşün neyi sevmiyorsan sevdiğin şey ile değişirsin.  :))

İşte neredeyse elde etmek istediğim görünüm bu.

ata1

bu openbox hazır gelmez, fakat archlabs diye bir sürüm yaptılar openbox onda her şey hazır geliyor. Ama openbox kurarsan kendin yapılandırmak zorunda kalırsın. sağ tık menu kullanılır.
ayrıca bu görünümü her masa üzeri ortamında rahatça yaparsın.

spero

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Haziran 2017 - 20:16:41
bu openbox hazır gelmez, fakat archlabs diye bir sürüm yaptılar openbox onda her şey hazır geliyor. Ama openbox kurarsan kendin yapılandırmak zorunda kalırsın. sağ tık menu kullanılır.
ayrıca bu görünümü her masa üzeri ortamında rahatça yaparsın.

İşte benim kararsızlığım da oradan geliyor. Her masaüstü ortamında istediğim görünümü elde edebiliyorsam hangisini seçmeliyim?

Bipolar_Disorder

spero

Alıntı yapılan: Bipolar_Disorder - 24 Haziran 2017 - 20:21:54
Buda benim Arch + openbox ikilisi  ;D

https://i.hizliresim.com/WQ1jdP.png

Bir masaüstü ortamı kullanmamanın ne gibi avantajları/dezavantajları var acaba?

ata1

En fazla kullandığın uygulama dosya yöneticisi hangisinde ise onu kurar eksik yada beğenmediğin kısımları değişerek özelleştirirsin.

spero

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Haziran 2017 - 20:24:13
En fazla kullandığın uygulama dosya yöneticisi hangisinde ise onu kurar eksik yada beğenmediğin kısımları değişerek özelleştirirsin.

Kullandığım uygulamaların çoğu sonradan yüklenen uygulamalar. Dosya yöneticisi olarak da tek bildiğim, Dolphin'den pek memnun olmadığım.

Bipolar_Disorder

Ata'nın söylediği bruncbang yeni adıyla bunsenlabs dağıtımından bir görüntü.

Uzay gemisi gibi masaüstü  ;D ;D

ata1

O zaman kur birini sonra başla eklentileri kurmaya en sevdiğin dosya yöneticini kur diğerini kaldır ve özelleştir. Openbox az yakar  :)) kullanımı daha çok komutlara dayalıdır görsel işlem azdır. kıyaslamasını yap diğerlerinden neleri iyi yada kötü  :))

Bipolar_Disorder

illedelinux

Naçizane deneylerimi aktarayım, hem başlık sahibi hem diğer ziyaretçiler için küçük bir paylaşım olur, böylece hangi masaüstü sorusuna bir nebze fikir verir.
Sırayla anlatmaya çalışayım.

Openbox
Linux aleminde özelleştirme seçeneği en zengin olan bir masaüstüdür, ancak kendisi aslında masaüstü değil pencere yöneticisidir, boş bir odayı kendine göre dizayn etme ve süsleme gibi özellikleriyle orta ve deneyimli kullanıcılara göz kırpmaktadır, minumum sistem kullanımıyla da bir başka tercih konusu olmuştur... (benim vazgeçilmezimdir kendisi  :))

Lxde
Geliştiriciler tarafından sunulan hazır masaüstlerinin en hafifidir, sistem kaynağı kullanımı Openbox'un (50-75 Megabayt kadar) biraz üzerindedir, paketlerin en hafifleri entegre edilmiştir, görsellik olarak diğer masaüstlerinin gerisinde olsa da geniş özelleştirme imkanı sayesinde aradaki farkı kapatma olanağı sunmaktadır, ne var ki ne kadar görsellik ve kullanışlılık o kadar sistem kaynağı kullanımının artması demektir, bu da Lxde kullanmanın anlamını yitirmektedir, bu yüzden mümkün olduğunca sade hali tercih edilmelidir...

Xfce
Sistem kullanımı Lxde'nin çok üzerinde olsa da kullandığının hakkını veren bir masaüstüdür, zira özelleştirmeyi ne kadar arttırırsan arttır yok demez, çünkü adeta özelleştirme ve daha geniş kullanım için var olmuştur, Thunar dosya yöneticisi tam ona layık şekilde oldukça özelleştirilebiliyor, onun için ben Xfce'ye kalifiye eleman diyorum...

Mate
Sistem kullanımı Xfce ile aşağı-yukarı aynı, hızlı ve işlevseldir, özelleştirme seçeneği Xfce'ye nazaran biraz geride sayabiliriz, çünkü Xfce'de basitçe yapılan bazı işler Mate'de paket kurmakla mümkün olabiliyor, ancak Xfce'de yapmak zorunda olduğumuz bazı özelleştirmeler de Mate'de varsayılandır, bu nedenle uğraşmak istemeyen yeni kullanıcıların tercihi olabilir. (İlk zamanlar benim de tercihim di  :))...

Cinnamon
Ne ararsan var cinsten, görsellik, kullanışlılık, özelleştirme vs, ancak son sürümlerde Kde ve Gnome kadar sistem kullanmaya başladı, donanımı orta veya zayıf olanlar için sorun teşkil etme olasılığı olsa da ortanın üzerindeki bilgisayarlar için oldukça idealdir...

Tamamen hazır Openbox istersen, kendim yaptığım kalıpları indirebilirsin.
https://sourceforge.net/projects/illedelinux/?source=directory 

Linux dağıtımları bizim, tercih sizin  :)

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Bipolar_Disorder

Aslında openbox böyle kullanılır  :)

O başlat menüsü veya bir panel görmek istemek windows'tan alışkanlık..

spero

[mention=627806]@illedelinux[/mention] Üşenmeyip uzunca yazmışsınız, teşekkür ederim. Sanırım şuanda Openbox kullanacak kadar Linux ehli değilim.
Hâlen Xfce - Mate - Cinnamon arasında gidiyorum.  :-X

eronis

GNOME tabanlı istediğin masaüstünü kullanabilirsin, hep kararlılık sorunu ile karşılaşacaksın. Bir takım eklentiler çökecek yada compositor'ler vs. eklentiler çökecek, masaüstü donacak vs. Mate biraz daha insaflı ama onda da arayüzü değişince, eklentilerle çok oynayınca çökmeler başlıyor. Özellikle Cinnamon en kararsızları diyebilirim.

KDE tarafına gelince,
Son derece kararlı
Harika yazılımları var KDE tarafının. Dolphin, Konsole ve Kdenlive en sevilenlerin arasında.
Ama bazen yeni sürümlerde kararlılk konusunda ve sistem genelinde bağımlılıklarla sıkıntı çıkabiliyor (Özellikle Ubuntuda) ve eski bilgisayarlarda yavaş.

XFCE'ye gelince,
Oldukça hızlı.
Her dağıtımda var hemen hemen, çok popüler.
Çok nadir yeni sürüm çıkarırlar ve çıkardıklarında gerçekten kararlı olduğunu bilirsin.
Eski yeni her bilgisayarda iyi çalışır.
Fonksiyonel olarak GNOME'dan aşağı değil, aksine misal GNOME'da Media Player İndicator yükleyerek müzik çaları kontrol edebilirken Xubuntu'da rhythmbox'u ses menüsünden kontrol edebilirsin. Arkaplan için backslide lazım, XFCE'de entegre var. Kısaca diğer bir masaüstünden aşağı kalır yanı da yok pek. En sorunsuzu benim için XFCE oldu şu ana kadar.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

spero

[mention=627811]@eronis[/mention] Şuanda KDE kullanıyorum, ama sıkıldım açıkçası. Diğer masaüstü ortamlarını da keşfetmek istiyorum. Cinnamon en kararsızı ise ona biraz uzak bakıyorum şuanda. Mate ile Xfce arasındayım gibi.

speakerXXL

Alıntı yapılan: spero - 25 Haziran 2017 - 00:27:52
Cinnamon en kararsızı ise ona biraz uzak bakıyorum şuanda.

Yok böyle bir şey, ben Cinnamon 1.0 sürümden beri kullanıyorum. Gerçekten vakıf olmadan gelen yorumlar yanıltıcı olabilir. Cinnamon gibi masaüstü ortamları 3D GPU'nun nimetlerini kullanıyorlar, sahipli sürücü vb. kurulumları sonrası 3D hızlandırma ile ilgili bir sistem sorunu olduğunda doğal olarak Cinnamon'da çöküyor ve bunu Cinnamon'dan biliyorlar. Doğru olarak kurulmayan sürücü Xfce de dahi compositing çalışmasında sorun yaratır, 2D ortam olduğu masaüstüne ulaştığınızdan farkına varmazsınız ve bu durumda ortam CPU'yu sömürür. Cinnamon'da sürüm ile uyumsuz bir eklentide benzer sorunlara neden olabilir, ama bu nadir bir durum, bunun haricinde herhangi bir sorun yok. Bunlarda basitçe çözülebilir, örneğin uyumsuz eklenti kolayca kaldırılabilir. Cinnamon hem özellik, hem kolaylık, hem de görsellik kombinasyonu açısından Gnome tabanlıların bir tık önünde. Nvidia + Intel hibrit sistemlerde Bumblebee kullandığınıda menüden istediğini uygulamayı Nvidia GPU ile başlabiliyorsunuz. Bunun gibi dahili pek çok unsur var, saymakla bitmez.

300 civarında Cinnamon eklentisini, dahili araç ile kurup yönetmek de cabası. https://cinnamon-spices.linuxmint.com/

Nemo dosya yöneticisinin de Dolphin'den eksik kalır kalır bir yanı yok.