Güncel Lamp Kurulumu ve Karşılaşılan Sorunlar

Başlatan rufus, 23 Haziran 2017 - 16:13:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rufus

Şuan internetteki anlatımlar güncel olmadığı (örneğin depodan kaldırılmasına rağmen hala php5 kurmaya çalışan arkadaşlar var)ve yeni kullanıcılar için sorunlar doğurduğu için güncel anlatım yaptım

Linux dağıtımlarında açık kaynak kodlu olarak kullanılan bir web geliştirme platformu olarak tanımlayabiliriz. LAMP; Apache web sunucusu, MySQL veritabanı ve PHP programlama dili kullanmaktadır. LAMP'ın ne olduğundan kısaca bahsettiğimize göre şimdi kurulumuna geçebiliriz.

Aşağıdaki komutu çalıştırıp, şifremizi girerek bash ekranında yönetici oluyoruz.

sudo su

Ardından aşağıdaki komutu yürütüp MySQL Server kurulumunu tamamlıyoruz.

apt-get install mysql-server mysql-client

ve gelen uyarıya evet diyoruz.

Paketler indikten sonra bizden MySQL root şifresi koymamızı isteyecek. Şifremizi girip "Tamam" dedikten sonra şifreyi tekrar girmemizi isteyecek, aynı şifreyi girip devam ediyoruz.

Not: Bu şifreyi unutmuyoruz ileride lazım olacak.

Şimdi de aşağıdaki komutu çalıştırarak Apache Server kurulumumuzu tamamlayalım.

apt-get install apache2

Apache Server kurulumunu da tamamladık, PHP7 kurulumunuda yapalım hemen

apt-get install php libapache2-mod-php php-mcrypt php-mysql

şimdi aşağıdaki komutla serverimizi yeniden başlatalım.

service apache2 restart

Serverimizi yeniden başlattığımıza göre kontrol edelim bakalım başarılı bir şekilde yüklenmiş mi?

vim /var/www/html/info.php

Bu komutla dizinime info.php dosyası oluşturdum ve içine aşağıdaki kodları yazıyorum ve kaydediyorum.

<?php

phpinfo
();

?>

bu işlemden sonra localhost/info.php adresine tıkladığımda böyle bir ekranla karşılaşmış olmam gerekiyor.

PhpMyAdmin paketimizi yükleyebiliriz, aşağıdaki komutu çalıştıralım

apt-get install phpmyadmin

paket indirildikten sonra çıkan ekranda apache2 seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz.

ardından gelen ekranda hayırı işaretleyip devam ediyoruz.

Şimdi burası önemli localhost/phpmyadmin sayfasına gittiğinizde muhtemelen çoğunuz 404 Page Not Found hatası alacaksınız. Bunu şu şekilde düzelteceğiz. Ben editör olarak vim'i kullanıyorum siz farklı editörle açabilirsiniz.

gksu vim /etc/apache2/apache2.conf

komutuyla dosyayı açıyorum ve en alt satırına aşağıdaki kodu ekliyorum.

Include /etc/phpmyadmin/apache.conf

kaydedip çıkıyorum ve ardından apache'yi tekrar başlatıyorum.

service apache2 restart

tekrar localhost/phpmyadmin sayfasına gidiyorum ve işte oldu.

Gelen ekranda kullanıcı adı bölümüne root, şifre bölümüne de mysql'ü kurarken oluşturduğumuz, önemli diye not düştüğüm şifreyi girerek giriş yapabilirsiniz.

Dosyalarınızı /var/www/html/ dizinine yükleyip çalıştırabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Kaynak: https://www.hubeybi.com/70-lamp-kurulumu-karsilasilan-sorunlar