Çevrenizde Linux kullanan kadın var mı?

Başlatan heartsmagic, 26 Aralık 2008 - 00:12:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrenizde Linux kullanan kadın var mı?

Evet, bir tane.
124 (19.6%)
Evet, birden çok.
118 (18.6%)
Hayır yok.
392 (61.8%)

Toplam Oy Verenler: 397

heartsmagic

Yorum açıktır ancak tasvip edilemeyecek yorumlardan kaçınalım lütfen.

Not: Bu anketin açılma amacı tamamen merak gidermektir. Bayan arkadaşlarımızın bu konuda bizi yanlış anlamamalarını şimdiden rica ediyorum. Zira, üzülerek söylüyorum ki ülkemizde bayanların bilgisayarla ilgilenen kesimi bile bir hayli azken, Linux ile olan ilgilileri merak etmemiz son derece doğaldır diye düşünüyorum :) Konunun bayan olma/olmama ile ilgisi yoktur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umutubuntu

eşim ve arkadaşımın eşi gayet rahat kullanabiliyorlar Ubuntu'yu.

Xenophobia

Nasıl bir çevredeyim bilmiyorum ama arkadaşlarımın hepsi benimle dalga geçiyorlar.

Birine Linux kurmak istediğimde, senin de mi beynini yıkamaya kalktı diyorlar. :)

Her ay kendi bilgisayarlarına format attırmak için yalvarıyorlar ama yine de yüklemiyorlar. İnsanlar çok enteresan varlıklar.

Etrafımda Linux kullanan bir bayan da yok ve ben görmedim.

Çağlar

Bir kadınlar kuaförüne kurdum sanal çiçek falan besliyorlar. :D Baya da çoklar.
We got a badass over here!

garafatma

çevremdekilerin hiçbirnin haberi bile yok maalesef. şu iş yerinde bazı uygulamalar için unix kullanıyoruz fakat sorumlum (bayan) unixin linux ile aynı olduğunu, daha doğrusu linuxun kökeni olduğunu benden öğrendi :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Sypro

Dediğim gibi en az üç kişi tanıyorum:) Hatta biriyle yaşıyorum. Hatta ve hatta hiç bir ders almamış olmasına rağmen, basit anlamda c++ python ve html bile kullanıyor:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Xenophobia

Gökay, o dilleri öğrenmem lazım. Benimle de yaşasana.  ;D

Exodus

yakin arkadaslarimin hepsine ubuntu kurdurdum ve hepsi de kullaniyorlar, memnunlar.. Bence guzelce anlatmaktan neler yapip neler yapamayacaklarini aciklamaktan geciyor hersey ;)
Arch Linux FTW!

Sypro

Alıntı yapılan: Xenophobia - 26 Aralık 2008 - 00:54:05

Gel abi, bir odamız misafir için hazır bekliyor. Halen gelen olmadı:( Çok ayıp ediyorsunuz çok:(
Şaka bi yana, beklerim İzmir'e:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eren

Alıntı yapılan: Xenophobia - 26 Aralık 2008 - 00:54:05

Yönetim Notu : Forumda genel ahlak kurallarına lütfen uyalım. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

Genelin ahlakı pek bir kırılgan, bu kadar da zararlı mıyım ben? :) Orjinali

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Burak

Şöyle bir durum var bence: Kadınlar kullandıkları teknolojik ürünlerle çok içli dışlı olmuyorlar ve bunları çok etkin kullanmıyorlar. Linux da; bilgisayarla pek içli dışlı olmayan bir insanın keşfedip de kullanacağı bir sistem durumunda değil maalesef. Ancak bir yakını kurduysa kullanıyorlar (bilgisayar mühendisliğinde filan okuyanları saymıyorum). Bir şekilde Linux kullanmaya başlasalar bile bizim gibi Linux'a bağlanmıyorlar. Dolayısıyla bu tip platformlarda (bu forum gibi yerlerde yani) onları pek göremiyoruz. Bir sohbet sırasında Linux'tan bahsetmiyorlar da. Ama zaten Windows muhabbeti çeviren kadın da pek yok etrafımızda. Teknolojiyle ilgili her konuda bu böyle. Mesela yeni araba almış bir tanıdığına arabanın motor hacmini soran bir kadın da görmedim ben.

Sadalmelik

Kız arkadaşımın windowsunu silip komple ubuntu kurdum , istese de windowsu kullanamıyor ama ubuntuya alıştığını söyledi. birde ona bayanlara uygun şekilde bir tema yükledim çok hoşuna gitti. eskisinden daha çok zaman geçiriyor artık bilgisayar başında  :D

erginemr

Alıntı yapılan: Burak - 26 Aralık 2008 - 02:53:16
Şöyle bir durum var bence: Kadınlar kullandıkları teknolojik ürünlerle çok içli dışlı olmuyorlar ve bunları çok etkin kullanmıyorlar. Linux da; bilgisayarla pek içli dışlı olmayan bir insanın keşfedip de kullanacağı bir sistem durumunda değil maalesef. Ancak bir yakını kurduysa kullanıyorlar (bilgisayar mühendisliğinde filan okuyanları saymıyorum). Bir şekilde Linux kullanmaya başlasalar bile bizim gibi Linux'a bağlanmıyorlar. Dolayısıyla bu tip platformlarda (bu forum gibi yerlerde yani) onları pek göremiyoruz. Bir sohbet sırasında Linux'tan bahsetmiyorlar da. Ama zaten Windows muhabbeti çeviren kadın da pek yok etrafımızda. Teknolojiyle ilgili her konuda bu böyle. Mesela yeni araba almış bir tanıdığına arabanın motor hacmini soran bir kadın da görmedim ben.

Ben de buna benzer bir şey yazmaya niyetleniyordum. Bu yoruma katılıyorum. Benim gördüğüm; bayanlar bilgisayar teknolojisine pek meraklı olmadıkları için Linux kullanmıyorlar.

Felâsife

Kızım hem Ubuntu hemde Pardus'u çok rahat kullanıyor, o ne kullandığının farkındalığına erişti.
Eşimde ayda bir google'ye bir kelime yazar ve "enter"e basar o kadar, o ne kullandığının (Linux mu Windows mu) hiç farkında değil. :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ebubekirs

Bizim şirketteki stajer arkadaş, kendisi linux bizzat :) Benden beter o derece :D
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

RexWolker

bizim burada kız arkadaşlar windowsu kullanmakta zorlanıyor linuxa erkekler bile bakmıyor herkes beleşciliğe alışmış sinir oluyorum bir tane linux kullanan tanımıyorum reel hayatımda
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER
WOLKER OLKER LKER KER ER R

Ubuntux

Cevremde MSN ve Explorer haricinde isletim sistemi kullanabilen bir bayan yok.Bayanlardan bole seyler beklememek lazim.

Ozel bir universitenin bilgisayar muhendisligi bolumunden mezun bir bayan arkadasim var.Ubuntu nedir Linux nedir epeyce bilgi verdikten sonra senin bilgisayarina kuralimmi dedigimde olur diye tepki alinca cok sevindim.Bana sistemin ne kadar oldugunu sordu (2 saat boyunca bilgi verdigim halde) bende ucretsiz ve acik kaynak kodlu dedim.Ben korsan sistem kullanmam kusura bakma diye soylendi ve sana yakistiramadim korsan sistem kullanmayi diye kizdi.Cok ugrastim bu isin bole oldugunu anlatmaya ucretsiz oldugunu anlatmaya ama anlatamadim ve vazgectim.

heartsmagic

Anketin durumuna bakarsak durum hiç de kötü değil :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

Aslında asıl kullanamsı gerekenlerin bayanlar olması gerekmez mi? Sonuçta böyle şeylerle uğraşmayı pek sevmiyorlar, ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir sistem kurulursa uzun süre dertsiz kullanacaklardır. Sonuçta virüs, trojan gibi şeylerle de uğraşmalarına gerek kalmadığı için tam bir win-win durumu olarak görüyorum.

xwes

Çevremde linux "gormus" bir bayan olmamakla beraber reklamlarim sayesinde ubuntu kullanan tek bir erkek var. Ama arkadaşlardan duydugum bir rivayete gore okulumuzda pardus kullanan bir kiz varmis :)

Çağlar

Ben karar verdim evlenmeden önce aday olan arkadaşa Gnome kullandırıcam beceremezse evlenmem. Linus'a karşı mıyım ne :D
We got a badass over here!

Xenophobia

Alıntı yapılan: xwes - 26 Aralık 2008 - 19:43:22
Ama arkadaşlardan duydugum bir rivayete gore okulumuzda pardus kullanan bir kiz varmis :)

Gizemli kız. Yürürken arkasından diğerleri dedikodu yapıyordur.

A: Şu var ya şu..

A: Pardus diye bir şey kullanıyormuş!

B: Zaten hiç gözüm tutmamıştı o kızı.

Evlerden ırak   :D

xwes

Alıntı yapılan: Çağlar - 26 Aralık 2008 - 19:45:22
Ben karar verdim evlenmeden önce aday olan arkadaşa Gnome kullandırıcam beceremezse evlenmem. Linus'a karşı mıyım ne :D
google'a "a" yazip aratirsaniz daha seçici davranmiş olursunuz :)