python yöntem önerisi hk

Başlatan fvural, 22 Haziran 2017 - 18:44:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fvural

Merhaba Arkadaşlar,
Python öğrenmeye karar verdim ve kendi çapımda ilerlemeye çalışıyorum amatör olarak.Komut satırından birşeyler yapmaya çalışıyorum.
sqlite ile küçük bir uygulama geliştirdim.Kayıt ekleme, silme, listeleme vb işlemleri komut satırından veritabanına bağlanarak yapıyor.
işlemler ilerledikçe bazı noktalarda tıkandım.Örneğin kayıtlar listelendi bunlardan bir tanesini silmek istedim, bunu id değerini elle belirterek silebiliyorum.fakat bu çok pratik bir yöntem değil
kayıtlar arasında dolaşırken istenilen kaydı silmenin kolay ve pratik yolunu bulamadım.İlla kullanıcıdan silinecek kaydın id sini girmesi gerekli buda pratik değil.
İlerledikce ilişkili tablolardada sorun yaşayacak gibiyim.
PyQt ile bakayım dedim ondada okuduklarımdan anlayamadım denediklerimde çalışmadı öylece kaldı.
Belirttiğim gibi çok yeniyiö, sizin önerilerini nelerdir acaba.

lrnyrd

[mention=627654]@fvural[/mention] python dil yapısını öğrenmeden sqlite yada qt ne bilryim yada django gibi şeylere geçmeyin. Yani python dil yapısı bir otursun önce. Onun dışında sürüm belirtmemişsiniz ancak python3 öğrenin nedenine internetten bakarsınız.  Bir diğer konu ingilizce gerçekten şart. İngilizce okuduğunuzu anlayabiliyorsanız size learn python the hard way python3 tavsiye ederim sıfırdan anlatıyor en büyük avantajı sapt okuma değil yani mesela dosya işlemleri anlatıyor diyelim konu sonunda çalışma bölümü var orada size mesela şu kodları yazmaya çalışın birde dosyaların fonksiyonlarını internetten araştırın diyor. Son olarak buna bakarsınız beğenirseniz başlamadan önce konuların sonunda komut satırı kursu var bir çok işinizi komut satırından yapacaksınız oraya çalışmanızı söylüyor eğer bilmiyorsanız kesinlikle ilk onu çalışın.
Geri kalan şeyler zaten standart bol bol örnek yapın asla kod istemeyin siz birşeyler ortaya dökün sonra takıldığınız yer olursa internetten bulamazsanız buraya yazın yardımcı oluruz. Ve asla yılmayın.
Başarılar.
Sometimes even good memories can kill you!

szgnblt

Listelemeyi tek tek yapıyorsan satır satır tek tek listelerken devam veya sil komutu için select case yapabilirsin. Toplu listemelede 10 adet limit verip yine aynı mantıkla id talep edip silebilirsin. Ama django işini fazlası ile görecektir. Komut satır örnek kodları verirsen inceleriz.

fvural

Alıntı yapılan: lrnyrd - 23 Haziran 2017 - 01:24:09
[mention=627654]@fvural[/mention] python dil yapısını öğrenmeden sqlite yada qt ne bilryim yada django gibi şeylere geçmeyin. Yani python dil yapısı bir otursun önce. Onun dışında sürüm belirtmemişsiniz ancak python3 öğrenin nedenine internetten bakarsınız.  Bir diğer konu ingilizce gerçekten şart. İngilizce okuduğunuzu anlayabiliyorsanız size learn python the hard way python3 tavsiye ederim sıfırdan anlatıyor en büyük avantajı sapt okuma değil yani mesela dosya işlemleri anlatıyor diyelim konu sonunda çalışma bölümü var orada size mesela şu kodları yazmaya çalışın birde dosyaların fonksiyonlarını internetten araştırın diyor. Son olarak buna bakarsınız beğenirseniz başlamadan önce konuların sonunda komut satırı kursu var bir çok işinizi komut satırından yapacaksınız oraya çalışmanızı söylüyor eğer bilmiyorsanız kesinlikle ilk onu çalışın.
Geri kalan şeyler zaten standart bol bol örnek yapın asla kod istemeyin siz *bir şeyler ortaya dökün sonra takıldığınız yer olursa internetten bulamazsanız buraya yazın yardımcı oluruz. Ve asla yılmayın.
Başarılar.
@lrnyrd önerilerini dikkate alacağım, python 3 ile deniyorum, ingilizce ile çok sorun yok en azından okuduğumu anlayabiliyorum.Bahsettiğiniz gibi birçok sorunun çözümü internette var yardımcı oluyor, fakat bazı şeyleri komut satırı üzerinden yapmak zor olabiliyor, bundan dolayı bir çözüm natığı bulmaya ve anlamaya çalışıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Haziran 2017 - 06:51:45

Alıntı yapılan: szgnblt - 23 Haziran 2017 - 01:30:40
Listelemeyi tek tek yapıyorsan satır satır tek tek listelerken devam veya sil komutu için select case yapabilirsin. Toplu listemelede 10 adet limit verip yine aynı mantıkla id talep edip silebilirsin. Ama django işini fazlası ile görecektir. Komut satır örnek kodları verirsen inceleriz.
Tablodaki tüm kayıtları listeliyorum ve id sini gösteriyorum.Bundan sonra menüden silme işlemii ile id sine göre kullanıcıdan talep edip sildiriyorum fakat kullanıcı açısından çok pratik olmuyor.
Bu yüzden nasıl yapılır yada farklı nasıl olabilir şeklinde yöntem arıyorum.