Konsolla internette arama yapmak

Başlatan Neof07, 22 Haziran 2017 - 16:54:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Neof07

Arkadaşlar, grafik arayüzünü kullanmadan konsol ile internette arama yapan bir uygulama var mı ? (Browser mantığı sanırım) Aynı; eski arpanete bağlanmak gibi.

Bir de burdaki olayın nasıl işlediğini anlatan bir kaynak var mı ? ( İngilizcedir büyük ihtimal sorun olmaz) Ayrıca burada bir arama motoruna ekstradan bağlanma ihtiyacı var mı yoksa bu uygulama zaten onun görevini mi görmüş oluyor ?

Barlow

Lynx'e bakınmanı tavsiye ederim..
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Neof07

@mhmtkrktr,
@Barlow,

Teşekkür ederim

7hr33l3t73r

Google uzerinden arama yapan uygulama bulunmakta. Bir goz atmaniz da yarar var, saniyorum.
https://github.com/jarun/googler

Hatta bu durumu, bir tik ileri goturmek isterseniz. Surekli konsol uzerindeyseniz eger, Sistem de arka planda calisan bir Tmux oturumu acabilirsiniz.
Boylelikle, herhangi bir ayri Tmux oturumundan direk ulasabilirsiniz.

Soyle biraz daha detaylandirayim...
Tabi ki DWM kullandigim icin biraz daha rahatim bu konuda.
Ben, bir Tmux oturumu calisma alani 2'ye ayarladim. Actigim zaman Tmux oturumunu direk 2'de acilmakta ama diger calisma alani uzerinden calisan herhangi
bir Tmux oturumundan da erisebilmekteyim. (Ctrl+A+Shift+0) Size fikir vermesi acisindan paylasiyorum bunlari.
Benim systemd uzerinde calisan soyle bir servis dosyam var. Googler uygulamasini da ekledim ve guncelledim.

[Service]                                                                                         
Type=oneshot                                                                                       
RemainAfterExit=yes                                                                               
ExecStart=/usr/bin/tmux new-session -d -n 'irc' 'irssi && zsh'                                     
ExecStart=/usr/bin/tmux new-window -n 'mail' 'mutt && zsh'                                         
ExecStart=/usr/bin/tmux split-window -v  'mutt -f ~/.mutt/maildir/riseup2/inbox && zsh'           
ExecStart=/usr/bin/tmux select-pane -t 0                                                           
ExecStart=/usr/bin/tmux new-window -n 'video' 'zsh'                                               
ExecStart=/usr/bin/tmux new-window -n 'music' 'ncmpcpp && zsh'                                     
ExecStart=/usr/bin/tmux new-window -n 'torrent' 'transmission-remote-cli && zsh'                   
ExecStart=/usr/bin/tmux new-window -n 'google' 'BROWSER=links googler && zsh'                     
ExecStart=/usr/bin/tmux split-window -v  'BROWSER=links googler && zsh'                           
ExecStart=/usr/bin/tmux select-window -t 1                                                         
ExecStop=/usr/bin/tmux kill-session -t 0   

Herhangi bir Tmux oturumu acik oldugu zaman, direk arka planda calisan Tmux servisine baglanabiliyorum. (tmux attach-session -d -t 0 )
Boylece kolaylikla googler uygulamasina ulasip, arama yapabiliyorum ve links vs uyulamasi ile siteye bakabiliyorum.
Tmux oturumun arka planda calismasinin, bana ne gibi artilari var dersen. Hersey elimin altinda derim. IRC surekli acik, Anlik mesajlara cevap verebliyorum ve
ayni sekilde, gelen Maillerime de sesli uyari sistemi ve statusbar sayesinde takip edebiliyorum.

Tmux uygulamasini artilari, zaten saymakla bitmez. Konsol uzerinden calisanlar icin * tabi ki...! -> ^_^
Son olarak ornek bir ekran goruntusu ile bitirelim. Ekranda, acik olan bir Tmux oturumunu ayri bir Tmux oturumundan cagirilmis hali.

linux != tmux
Duzenleme: 's/workspace/calisma\ alani/g'
Duzenleme2:
Tmux bir uygulamanin adidir.
"tmux attach-session -d -t 0" bir komuttur.
"Ctrl+A+Shift+0" klavye kisayol tuslaridir.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

Neof07

@7hr33l3t73r, Kafam karıştı bununla :D Biraz yabancı terimlerle boğuldum. Aslında uğraştığım tek bi dil var oda C, bu yüzden bu karışık geldi. Ama anlamaya çalışıcam. Dosyaları indirdim teşekkürler paylaştığınız için.

7hr33l3t73r

Alıntı yapılan: Neof07 - 23 Haziran 2017 - 02:00:33
@7hr33l3t73r, Kafam karıştı bununla :D Biraz yabancı terimlerle boğuldum. Aslında uğraştığım tek bi dil var oda C, bu yüzden bu karışık geldi. Ama anlamaya çalışıcam. Dosyaları indirdim teşekkürler paylaştığınız için.
Zaten benim de anlatimin iyi Sayilmaz.  Tersih bir durum olsaydi, ogretmenligi secerdim sanirim.^_^
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html