Dual Boot Sorunu

Başlatan KALEMLİK100, 22 Haziran 2017 - 14:47:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KALEMLİK100

Ben Windows 10'un yanına Ubuntu 16.04 kurmak istedim. Ubuntu'nun sitesinden 1,4 GB'lik dosyayı indirdim, sonra Rufus ile USB belleğe yazdırdım. Kurulumun nasıl yapıldığını anlamak için video izledim ve işlemleri uygulamaya başladım. 20 GB'lık yeni bir disk ve 80 GB'lık ayrılmamış alan oluşturdum. Bilgisayarda 8 GB'lik RAM var, ''takas alanı'' diye bir kavram varmış Linux'ta. Boot menüsünden USB belleği seçerek kuruluma başladım. Windows'un yanına Linux kurulması için olan ilk seçeneği seçtim, çünkü deneyimli bir kullanıcı olduğum söylenemezdi. Kurulum bitti ve GRUB gelmeden Ubuntu açıldı. Ben de boot menüsüne girdim, sabit diskimi seçtim ve Windows Boot Manager'a bastım. Windows açıldı ancak Ubuntu seçeneğini seçince açılmıyordu. Ben de şimdilik Bilgisayar Yönetimi'nden Ubuntu'nun kurulu olduğu yerleri sildim ve Windows'un olduğu bölüme genişlettim.
Bundan üç hafta önce de Linux Mint 18.1 Cinnamon 64-bit kurmaya çalışmıştım. ''Başka bir şey'' seçeneği seçmiştim, onda da buna benzer bir şey olmuştu. Ben de dahil buna benzer sorunlar yaşayanlar var.
GRUB yerine EasyBCD adlı yazılım varmış galiba. Bu çözüm olabilir mi? Linux kullanmak istiyorum ama Windows'a da veda etmek istemiyorum.