Dil kullanmadan program yazmak

Başlatan Neof07, 20 Haziran 2017 - 00:03:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Neof07

Merhaba, Sorum başlıkta ki gibi herhangi bir işletim sistemi olmadan ve programlama dili olmadan elektrik giden her yere ulaşabilen bir yazılım, program, makine tarzı * bir şey mümkün mü ?
Bir dizide bununla karşılaştım, dizinin adı; Person of interest. Hani diyeceğim ki böyle * bir şey nasıl mümkün olur. Koca dizi yapımcıları böyle bir gaf yapmış olamazlar. Bu tarz * bir şey mümkünse örnek verilerek açıklanırsa sevinirim.

ekremsenturk

Sen şimdi "Arka Sokaklar"daki Hüsnü Çoban'ın da gerçek bir kişilik olduğuna inanırsın.

Amenofis

Niçin film senaryolarını gerçekle bağdaştırma gereği duydun ki? Yazılımların nasıl çalıştığını bilseydin bunun sadece senaristin saçma sapan hayal gücünden ibaret olduğunu da bilirdin.

Yönetmenin fizikçilerle beraber çalıştığı Interstellar filminde bile rating kaygısıyla olmayacak şeyler yapılmış. Fizikçiler itiraz etmiş yönetmen dinlememiş. Transformersta da şişko bir hacker şehirdeki köprüyü kaldırmak için evindeki bilgisayardan sisteme giriyordu hesapta. Ancak kontrolü ele geçirmekte birazcık zorlanmıştı. "Lanet olsun 128 bitlik şifreleme koymuşlar" deyip 2 dakikada çözmüştü!  Bu gerizekalı yönetmene ne dersin şimdi.

Neof07

@ekremsenturk, :D Dalga geçmekte haklısınız, sadece sordum yani.

@Amenofis, Dimi, zaten bu soruyu sordum çünkü o kadar insan ortak bir tabanda yazılım yapmaya çalışıyorken ve bunu tam olarak gerçekleştiremiyorsa böyle * bir şey nasıl olur ?

Olmuyormuş.

darkbird

ben proğram yazmaktan biraz anlarım.
madem hayal ürünleri üzerine bir yazı şöyle mümkün olur.

yerel işletim istemleri kullanımdan kaltığından tek bir çatı altında(misal google gibi) bütün bilgisayarların bağlandığı sunucu sistemler olmalı  ( os operation system)
proğram yazma özelliği olan öğretilmiş ve (programlama koddan öğrenme özelliği olan) yapay "gelişmiş" zeka ve yapay zeka sistemde üst seviye erişim izni.

yapay zekaya nasıl bir proğram istediğini söylersin, yapay zekada uygulamayı yaratır. ( aslında veritabanın içeriği nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmek yapay zekanın işini hızlandırır, veritaban bilgin olmasa bile yapay zeka yinede uygulamayı geliştirir.)

bu hayaldir ve hayal kurmak çoğu durumda iyidir.  Neof07

alicilin

Öyle bir şey olamaz. 14 yıllık yazılımcıyım.
<Developer/>

darkbird

[mention=647387]@alicilin[/mention]
bu konu zaten dizi ile alakalı hayal ürünleri ile ilgili idi. ben zaten bu forum üyesi neof07 için şahsına hayal güçünü kullanmak iyidir dedim. bu foruma yanıtı yazmadan önce barış özcan videosunu seyretmiştim.

Barış Özcan - HAZIRLANIN! Yapay zeka insan zekasını geçmek üzere...

-edit-
hımm forum geneline yazılmış bir cevap vermişsin alicilin.

Dagiztanli08

[mention=627517]@Neof07[/mention]

Dalga geçmekle haklı felan değil yaş büyük ama daha anlamamış bazı şeyleri
burası forum burada bilinmeyenleri anlatmak için varız arkadaş soru sormuş sen dalga geç diye yazmamış.

darkbird

ben dalga geçiyor imasında bulunmadım sadece doğru anlaşılmak istemedim için cevap yazdım. bir insanın yaşına hitap sınıflandırılmaz.. konud iyice karıştı

ubuntunun anlamı wikide:
Ubuntu (Zuluca telaffuzu /ùɓúntʼú/, İngilizce telaffuzu /ʊˈbʊntuː/), insanların birbirlerine bağlılık ve ilişkilerine odaklanan etik ya da hümanist bir felsefedir.

klasik linuxcu sözüyle bitiriyim.
Sevgi, saygı, linux.

Dagiztanli08

Burada açık konuşulması gerekirse söylediğin şey biraz komik kaçıyor fakat eğer sen bunu böyle alaycı bir şekilde söylersen dalga geçmek olur

Empat

Alıntı yapılan: ekremsenturkSen şimdi "Arka Sokaklar"daki Hüsnü Çoban'ın da gerçek bir kişilik olduğuna inanırsın.
Alıntı yapılan: Neof07 - 20 Haziran 2017 - 01:07:42
@ekremsenturk, :D Dalga geçmekte haklısınız, sadece sordum yani.
Hayır, dalga geçmekte haklı değil. Burası saygıya ve yardımlaşmaya önem verilen bir forum; arkadaş ortamındaki Skype/WhatsApp grubu değil.

Geç farkettiğim için özür dilerim. Son 2-3 haftadır özel sebeplerim nedeniyle forumu eskisi kadar sık takip edemiyorum. Ortalama birkaç gün sonrasından itibaren eskisi gibi sık takip etmeye devam edebileceğim.

Gerekeni yaptım: Üyeyi moderatör izleme listesine aldım ve 10% seviyesinde uyarı verdim.

Bilgilendirme: 50% ve daha fazla uyarı seviyesine sahip olan üyelerin ileti yollanması forum sistemi tarafından engelleniyor.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ekremsenturk

Orada anlayabileceği dilde bir kıyas verdim. İyi izlemeler.

Empat

[mention=647681]@ekremsenturk[/mention]
Bunun bir atıf olması, gerçek olma olasılığı yüksek olan olasılıklar arasındaydı.

Fakat atıfta bulunurken karşı tarafı veya diğer üyeleri incitmemeye ve atıf/kıyasınızın alay etme ila aynı anlam barındırmamasına dikkat etmelisiniz.

Çünkü, bu gibi üstü kapalı, birden farklı şekillerde yorumlanmaya açık cümleler, üyeler arasında huzursuzluğa sebep olabilir.

Verdiğim uyarıyı, atıf/kıyastan ziyade, çünkü ile başladığım cümlemde açıkladığım olaydan dolayı sayabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda, ileti sayınız, kayıt tarihiniz, toplam aktiflik süreniz gibi etkenlere bağlı olarak, eğer bu olay yeni diyebileceğimiz bir üye tarafından yapılsaydı, sadece bir atıf/kıyas olarak değerlendirip, ileti aracılığıyla uyarmak yeterli olabilirdi.

Fakat siz forumda pek yeni sayılmazsınız. Dolayısıyla, forumun işleyişini ve işleyişinde sorun oluşturabilecek unsurları bildiğinizi sanıyorum. Tam da bu yüzden sadece bir atıf/kıyas olarak değerlendirip, ileti aracılığıyla uyarmak yerine profilinize uyarı vermeyi tercih ettim.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ekremsenturk

Hiç bir bilgi içeriği olmadığı halde üyeleri birbirine düşüren veya kışkırtıcı ifadeler ekleyenler her forumda çok yararlı olan kişilerdir.

Konu açılmış 2017 yılında. Bir sorumlu olarak 2 sene sonra gecikmeyle verilen bir tepki nedeniyle de ben de seni uyarayım.

Empat

[mention=647710]@ekremsenturk[/mention]
Tarihlere dikkat etmedim. Önemli olan konunun tekrar canlandırılmış olması olduğu için eylemde bulundum.
Konu tekrar son konular sayfasında çıkınca, konuda yazdığınız ileti önem kazandı. Çünkü, onu diğer (yeni) üyeler de okudu.
Bkz: Konuyu Canlandıran İleti:
Alıntı yapılan: darkbird - 26 Haziran 2019 - 16:52:45
ben proğram yazmaktan biraz anlarım.
madem hayal ürünleri üzerine bir yazı şöyle mümkün olur.

yerel işletim istemleri kullanımdan kaltığından tek bir çatı altında(misal google gibi) bütün bilgisayarların bağlandığı sunucu sistemler olmalı  ( os operation system)
proğram yazma özelliği olan öğretilmiş ve (programlama koddan öğrenme özelliği olan) yapay "gelişmiş" zeka ve yapay zeka sistemde üst seviye erişim izni.

yapay zekaya nasıl bir proğram istediğini söylersin, yapay zekada uygulamayı yaratır. ( aslında veritabanın içeriği nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmek yapay zekanın işini hızlandırır, veritaban bilgin olmasa bile yapay zeka yinede uygulamayı geliştirir.)

bu hayaldir ve hayal kurmak çoğu durumda iyidir.  Neof07