Yeni Konu Açarken Sistem Bilgileri

Başlatan mhmtkrktr, 19 Haziran 2017 - 21:53:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Yeni bir başlık açan kişiden, başlığın ilk mesajında, hangi dağıtımı ve masaüstü ortamını için konu açtığı bilgisi istenebilir mi?
Örneğin:
dağıtım > ubuntu
                          arch
                          manjaro
masaüstü >       untiy
                          gnome
                          plazma

vb.
Seçenekler varsayılan olarak boş tutulacak ve bunlar seçilmeden gönder butonu aktif olmayacak.

szgnblt

Mesaj yazan üyenin dağıtım ve sürümü üye bilgisinde yazmakta. Ben gereksiz olduğunu düşünüyorum.

alquirel

Her açılan yeni başlık sorun çözümüne yönelik olmuyor. Başlık açılırken bunun ayrımını kod düzeyinde başarmak mümkün değil. İleti sayısına göre ayrım yapsak yeri geldiğinde yüzlerce iletisi olan üyeler bile bazen "acil yardım" tadında başlıklar açabiliyor. İleti kutusunun üzerine hatırlatıcı bir yazı koysak kimsenin umrunda olmuyor, en yakın örneğini bu başlığın olduğu bölümde "Lütfen sisteminizle alakalı sorunlar için konu açmayın" yazmasına rağmen açılmış onca sorun başlıklarında görebiliriz :)

En makul yol, o bilgiyi vermeyen kullanıcıya verilen ilk cevapta o bilgiler istemek olur bence.

mhmtkrktr

Alıntı YapEn makul yol, o bilgiyi vermeyen kullanıcıya verilen ilk cevapta o bilgiler istemek olur bence.

Bunu önermemin amacı özellikle, henüz dağıtım, masaüstü gibi kavramların Linux tarafında ne anlama geleceği gibi, forumun işleyişini kavrayamadan çözümü burada arayan yeni kullanıcılar. Hepimizin yeni bir sistem üzerinde acemiliği olacağını varsayarsak bu gayet normal bir durum.  Şu şekilde örnek vereyim,
Kullanıcı konu açıyor.
Aslında ortamın kendi ayarlarından iki adımlık bir işlemle çözülebilecek. Konuya müdahil olabilecek bir kişi yerine göre günde bir kez foruma giriş yapıyor.
Bu durumda yazacağı tek cevap hangi ortam için bu konuyu açtığı oluyor. Dönüş yaptım geri cevap aldım diyene kadar bazen arada unutuluyor, bazen başka yönlere kayıp oratada kalıyor.

Bu durumlarda, yerine göre çözülmemiş, arada kalmış yığınla başlık oluşuyor. Bu başlıkların kaynak niteliğinde değeri de olmadığı ortada. Bu durumu bir nebze giderebilir mi diye öneri olarak söylemiştim. 

@szgnblt; orada ki bilgilerin farkındayım. Fakat o bilgiler kaç kişide ne kadar var ve ne kadar güncel?
Günde 3 defa dağıtım değiştirenler var forumda. Her dağıtım değişikliğinde hesap bilgilerini güncelliyorlar mı sence?
Ben hiç ortam değiştirmiyorum ama değiştiriyor olsam bile, ilk hesap açtığım zamandan bu yana, o bölümü açtığımı hiç hatırlamıyorum mesela.