Ubuntu-TR Github Kabuk betikleri deposu

Başlatan neynefes, 19 Haziran 2017 - 03:03:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neynefes

İlgili depo, alttaki iletide belirtilen istek üzerine Ubuntu-TR Github hesabı üzerinde açılmıştır.
Alıntı Yap
Alıntı yapılan: siberoloji - 17 Haziran 2017 - 22:39:20
[mention=23474]@neynefes[/mention]
Aslında bu tarz güzel scriptleri Ubuntu Türkiye github hesabında bir depoda arşivlesek iyi olabilir.

Nasıl Katkı/Paylaşım Yapabilirim?

Yazmış olduğunuz betiği github deposuna pull request olarak gönderebilir ya da forumda açmış olduğunuz başlık üzerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Betik içerisinde;

• Kodların ne işe yaradığına dair kısa bir açıklama,
  • Yazar,
  • Varsa forum adresi
belirtilmelidir.

Örnek:
#!/bin/bash

#----------------------------------------------------
# Özet: ...
# Yazar: @...
# Kaynak: https://forum.ubuntu-tr.net/...
#----------------------------------------------------

...

Her betik ayrı bir klasörde bulunacak şekilde düzenlenecektir. Klasör içerisinde kodlar ve README.md adı altında gerekli açıklamaların bulunduğu bir kılavuz ile birlikte paylaşılması gerekmektedir.

Github Deposu: https://github.com/ubuntu-tr/Kabuk-ShellScript

Not: Konu hakkında her türlü öneriye açığız.

siberoloji

[mention=627443]@neynefes[/mention]
Teşekkür ediyorum ilginize.
İlk katkı da benden olsun.
Bir katkı (commit) yapıp birleştirme isteği (pull request) açtım.

mhmtkrktr

Alıntı Yapbaşlık üzerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.
:-)
Paylaştığım tüm betikler için yardım istiyorum o zaman.
Deneme betiğini sevdim. K*ç*nı kesip koymak yerine tamamını koysaydınya madem. :-)

Alıntı YapNot: Konu hakkında her türlü öneriye açığız.
Wep konusunda aşırı cahilim. Öneriden çok, soru olarak, bir betiği wep sayfası üzerinden çalıştırabilir misiniz?
Örneğin ekran kartları başlığı altında konu açmak isteyen birisi, üst bölümde bulunan ekran kartı çıktıları butonuna tıklayacak. Bu çıktıları alabilecek bir betik, istekte bulunan bilgisayar için çalışacak ve çıktıları alıp buraya paylaşacak.
Bu şekilde yapılabilse, sorunların çözümü için bile halihazırda birçok betik var bende.

alquirel

Ben zamanında Firefox için bu işe yarayan bir eklenti yazmıştım. Ama piyasaya hiç süremedim çünkü dışardan bakınca ortada bir güvenlik zafiyeti var etkisi yaratıyor. Bir de çözüm işlerinde şifre gerektiren komutları halledememiştim yanlış hatırlamıyorsam.

Sorunun cevabı : evet mümkün ama betiklerin yanı sıra tıpkı sisteme Gnome Shell eklentilerini kurmaya yarayan tarayıcı eklentisi gibi bir de eklenti geliştirmek lazım bunun için. Doğrudan çalışmaz. Çalışmamalı da zaten.

lnxdev

Güzel bir olay olmuş elinize sağlık.

mhmtkrktr

@alquirel
Verdiğin cevap, fazla hayalperest olmadığım konusunda beni umutlandırdı. Karışmaması için tek tek ele alayım bunu.
Alıntı Yapdışardan bakınca ortada bir güvenlik zafiyeti var etkisi yaratıyor.
Bunu yapacak yapının kodları açık olursa, bu ihtimal ortadan kalkar. Aynı diğer açık kodlarda olduğu gibi, herkez koddan anlamaz ama anlayan birinin bakabileceğinin güvencesi vardır.
Bir de çözüm işlerinde şifre gerektiren komutları halledememiştim yanlış hatırlamıyorsam.
Bu daha farklı bir işleyiş yoluyla aşılabilir. (alt cevap)
Alıntı Yapevet mümkün ama betiklerin yanı sıra tıpkı sisteme Gnome Shell eklentilerini kurmaya yarayan tarayıcı eklentisi gibi bir de eklenti geliştirmek lazım bunun için. Doğrudan çalışmaz. Çalışmamalı da zaten.

Eklenti değilde şu şekilde olabilir mi?
Betiklerin tutulduğu bir depo olacak. (github vb)
Foruma koyulan butonlar, kendi alanına göre ayrı bir betiğe yönlendirilecek.
Kullanıcı ekran kartları bölümüne konu açtığı zaman, ekran kartı bilgilerimi foruma aktar butonuna tıklayacak.
Buton, depoda kendisine ait betiği kullanıcının bilgisayarına indirecek.
(betik, çalıştırma izinleri önceden verildiği için ayrıca bir işleme gerek duymayacaktır. (chmod +x))
İndirme tamamlanınca, betik çalışmaya başlayacak. (bilmediğim ilk konu bu. Tarayıcı üzerinden kullanıcının bilgisayarında ki betik aktif edilebilir mi?)
Betiğin ilk işlemi, inen dosyanın doğruluğu için MD5 kontrolü yapmak ve GUI üzerinden bir pencere açıp şifre istemek olur. Şifre ekranı ile hem yönetici izni istenir hem de kullanıcıya çalıştırıp çalıştırmak istemediğine dair son bir tercih hakkı tanınmış olur.
Kullanıcı şifresini girince gerekli çıktılar tmp altında bir log dosyası içerisine yazılır.
Ve ya git ile geçici bir depoya aktarılır.
Sonrasın da, bu log dosyası, foruma çıktı etiketi içerisinde kullanıcının açtığı konu içinde yayınlanır. (bilmediğim ikinci konu. Herhangi bir kaynakta bulunan içerik foruma bu şekilde aktarılabilir mi?)
Son olarak, kullanıcının bilgisayarında betik, kendi kendini imha edecek.

alquirel

Tam da dediğin gibi ileti yazma ekranındaki düğmelerin altına ekran kartı çıktıları, ses kartı çıktıları gibi düğmeler yerleştirerek yapmıştım bu olayı. Düğmeye basıldığı zaman bilgiler ileti yazma kutusuna code etiketi içinde otomatik aktarılıyordu.

Hedef kitlemiz yeni kullanıcılar olduğu için onları uğraştırmayacak, fazla dolambaça girmeyecek bir şey üretmek lazım. Denemedim ama eğer mümkünse bir açılır pencereyle kullanıcının sudo şifresi sorulup yine arkaplanda işler devam ettirilebilir. Denemek lazım.

mhmtkrktr

Benim söylediğim yöntemde, script boyutu çok küçük (KB boyutlarında) olacağı için kullanıcı ne olup bittiğinin farkına bile varmadan işlem yapılacaktır. Açılır pencere olayı ise daha kullanışlı duruyor.
Yardımcı olabileceğim bir yeri olursa katkı sağlamaya çalışırım.

neynefes

[mention=627448]@siberoloji[/mention], isteği birleştirdim depoya ve listeyi güncelledim.

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 19 Haziran 2017 - 18:20:30
Alıntı Yapbaşlık üzerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.
:-)
Paylaştığım tüm betikler için yardım istiyorum o zaman.
Eklenmesi istediğiniz betikleri ayrı ayrı başlıklar halinde açın. Nasıl kullanılacağı, kısa özet, betik gibi bilgileri ekleyerek mesaj gönderin. Halihazırda açmış olduğunuz başlıkları da düzenleyerek yine ilgili başlık üzerinden talepte bulunun ben hepsini github üzerindeki depoya aktarırım.

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 19 Haziran 2017 - 18:20:30
Deneme betiğini sevdim. K*ç*nı kesip koymak yerine tamamını koysaydınya madem. :-)
Ben başını kestim ;) Adı üstünde deneme. :)

mhmtkrktr

[mention=627555]@neynefes[/mention]

Yardım derken, istiyorsanız ekleyebilirsiniz anlamında söylemiştim. Yanlış anlatım için kusura bakma. Yardım isteğimi geri alıyorum. Benim için nerede durduğunun hiç önemi yok. ;-)

marslı

Bir şey sormak istiyorum. Bu pull request  olayı nasıl oluyor? İki dosya aynıysa ve satırları farklıysa birleştirme işlemi nasıl devam ediyor :o Çözemedim

alorak

Betikleri biraz daha verimli biçimde kullanılabilecek "liman" projesine de bakıp katkıda bulunabilirsiniz arkadaşlar. Liman sisteminde istediğiniz github betik deposunu liman deposu olarak da belirtebiliyorsunuz. 

https://github.com/liman/liman
özgürlük için

linuxomer54

[mention=627443]@neynefes[/mention] acaba sadece bashscript mi? python,ruby filan olmaz değil mi? çünkü aynı aileden oldukları için ama güzel fikir.ve ek olarak [mention=628973]@alorak[/mention]adlı kullanıcının paylaştığı liman gibi bence script paket yöneticisi olmalı.

afeser

Pull request gönderdim de, kabul edebilir misiniz?

Biraz konuyu hortlattım sanırım :)
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...

programmer

Ben pull request yapmaya çalıştım ama biraz karıştı sanırım. şurdaki tcsh-info.sh ve readme.md dosyalarını eklebilir misiniz?

hwpplayer1

Merhaba, pull request'i gönderdim. Basit bir içerik hazırladım. Ancak içeriği derinleştirmek istiyorum. Öncesinde yazım tarzının uygun olup olmadığını öğrenmek istedim. Teşekkürler...
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

hwpplayer1

Merhaba Ubuntu Türkiye takımındaki PPA'de betikler bölümü var. Bunun güncellenmesi için inceleme yapıyoruz. Öyle bir betik yazmak istemiştim ki Multipass Juju vb projeleri çapraz platform olarak yani hem işletim sistemi hem de donanım mimarisi açısından desteklesin.

Teşekkürler.

hwpplayer1

https://github.com/procyberian/Kabuk-ShellScript/discussions buradan ve forumumuzdan bana katkı sunmanızı çok isterim

Şimdiden Teşekkürler

psdf adında minimal bir framework taslakçık tasarlıyorum

Teşekkürler