[Çözüldü] Manjaro Kurulumu Sonrası HDD Görmeme Problemi

Başlatan lrnyrd, 19 Haziran 2017 - 02:30:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lrnyrd

Merhaba arkadaşlar uzun süredir ubuntu kullanıyordum az önce manjaro 64bit indirdim kontrolleri yapıp usb üzerinden başlattım ve kurulumu gerçekleştirsim ancak kurulum bitip tekrar başladıktan sonra hp logosu geçiyor ve BootDevice Not Found hatası veriyor herhangi bir tuşa baştığımda HP Basic System Diagnostic ekranı geliyor burada bellegi test et harddisk kontrolü seçenekleri var. Neden böyle oldu aceba?

Şöyle birşeyde belirtmek istiyorum disk bölümlendirmesini elle yaptım. Ext4 ve kök dizinini / seçtim yalnız ilk defa karşılaştım bayrak vardı. Bayrak olarak boot seçtim. zTakas alanınıda ayırdım ve ondada bayragı swap seçip kurdum.
Sometimes even good memories can kill you!

ata1

live olarak bak sistem kurulmadı sanırım başka kurulu sistem var mı hdd

lrnyrd

[mention=627435]@ata1[/mention] Hayır hdd başka kurulu sistem yok sizin whoami forumunda grub onarımını yapıyordum anlattığınız ancak
grub-install /dev/sda
adımında bana hata verdi failednto get cannonical path of overlay diye

ata1

sudo mount /dev/sdxy /mnt
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

lrnyrd

[mention=627437]@ata1[/mention]
mount: special device /dev/sdxy does not exist
boyle bir hata verdi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 02:56:42

[mention=627438]@lrnyrd[/mention]
sudo blkid
/dev/loop0: TYPE="squashfs"
/dev/loop1: TYPE="squashfs"
/dev/loop2: TYPE="squashfs"
/dev/loop3: TYPE="squashfs"
/dev/sda1: UUID="7ed6c997-d859-44ce-8b94-adc6724997ee" TYPE="swap" PARTUUID="a5da52ed-01"
/dev/sda2: UUID="fe9ccc8f-628e-4d80-812e-177314ee3f21" TYPE="ext4" PARTUUID="a5da52ed-02"
/dev/sdb1: UUID="2017-04-02-11-58-17-00" LABEL="MJRO1701" TYPE="iso9660"
/dev/sdb2: SEC_TYPE="msdos" LABEL="MISO_EFI" UUID="8607-824A" TYPE="vfat"

ata1

sdXy bu kısım manjaronun kurulu olduğu disk olarak düzenlemen gerekir

çıktında sda2 gibi görünüyor

lrnyrd

[mention=627439]@ata1[/mention]
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda
Installing for i386-pc platform.
grub-install: warning: Sector 32 is already in use by the program `FlexNet'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track.
Installation finished. No error reported.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 02:59:39

[mention=627440]@ata1[/mention]
grub-install --recheck /dev/sda
Installing for i386-pc platform.
grub-install: error: failed to get canonical path of `overlay'.

ata1

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
çıktıya bakabilirmiyim

lrnyrd

[mention=627441]@ata1[/mention] Tabiki su anda canli usb uzerindeyim
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
/usr/bin/grub-probe: error: failed to get canonical path of `overlay'.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 03:05:50

[mention=627442]@lrnyrd[/mention] Ubuntu turevlerinde sorun cikartmiyor uzun zamandir sadece ubuntu turevi kullaniyorum ancak daha oncede manjaro yuklemeye calismistim yine hdd gormedi hatasi verdi.

ata1

mount /dev/sda2 /mnt/boot

cd /mnt

mount -t proc proc /mnt/proc
mount -t sysfs sys /mnt/sys
mount -o bind /dev /mnt/dev
mount -t devpts pts /mnt/dev/pts/
chroot /mnt

pacman -S mtools os-prober

grub-install /dev/sda

grub-install --recheck /dev/sda

update-grub

bu şekilde dene

lrnyrd

[mention=627444]@ata1[/mention] çıktıyı geçicektim ancak firefox sıkıntı çıkardı hiç bir komutta hata vermedi. Yeniden başlattım ancak hala hdd görmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 03:21:05

[mention=627444]@ata1[/mention] Aceba kurulumumu hatalı yaptım ancak herzaman ubuntuyu kurduğum gibi kurdum tek fark bunda bayraklar vardı. Ext4 olana /boot bayrağı Swap olanada swap bayrağını atadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 03:32:21

[mention=627444]@ata1[/mention] Şimdi tekrar kuruyorum bu sefer bayrakları ellemedim. Bakalım ne olacak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 03:41:02

Manjaronun kendi yeni başlayanlar için belgesini indirip baktımda orada 37 gb bir alan oluşturuyor bunu boot olarak işaretliyor daha sonra bir 36 gb lık alan oluşturup bunu ext4 olarak ve / olarka işaretliyor kafam çorba oldu resmen.

ata1

başka sistem yoksa kendisi disk alanı oluştursun otomatık oluştur ile işlem yap, daha sonra bölelim  diski bölmeye ihtiyacın varsa

lrnyrd

[mention=627446]@ata1[/mention] Şimdi öyle deniyorum bakalım hemen

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 04:00:09

[mention=627446]@ata1[/mention] Maalesef yine hdd görmüyor harddisk not found (3F0) hatası veriyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2017 - 04:03:25

[mention=627446]@ata1[/mention] Ayrıca şuda dikkatimi çekti disk bölümlemede diski sil deyip kendinin oluşturmasına izin verdiğimiz ayarda altta boot loader location diye bir yer var orada hem tüm harddiskin olduğu seçenek /dev/sda hem kök dizinin olsuğu seçenek / hemde do not install a boot loader adlı seçenek var ilk ikisinide deneyip tekrar kursum yine olmadı

ata1

başta diski otomatik biçimle de ve karışmadan devam et ileri ileri şeklinde uzun süredir manjaro kurmuyorum ama sanırım diskin gpt yada mbr şeklinde bir hata var.
yada biosa da ayarların hatalı 

lrnyrd

[mention=627449]@ata1[/mention]

En alttaki bootlader yazan yerdeki ilk iki seçenek ilede denedim yine olmadı. Bios ayarlarınıda default yapmıştım.

ata1

lrnyrd

[mention=627451]@ata1[/mention] Evet ilk başta hičbir şeceneği ellemedim diski silip kurdum olmayınca tüm seçenekleri denemeye başladım

ata1

lrnyrd

[mention=627453]@ata1[/mention] Maalesef işaretlenmiyor

ata1

gparted kurulu olmalı onun ile işlem denermiisin  yukarıdan aygıt yeni oluştur de çıkan yerden mbr olarak işaretleyip bir dene

lrnyrd

[mention=627455]@ata1[/mention] Maalesef gparted ilede denedim sizin dediğiniz gibi yine hdd görmüyor. Bazı youtube kanallarında 500mb lık alan bırakıp orayı boot olarak işaretliyorlar aceba öylemi yapmam gerekiyor ama birçoğu hiçbir ayarı ellemiyor bile.

ata1

bu sorunu birkaç arkadaş daha yaşadı fakat olumlu bir çözümde bulamadık kimisi bir eski iso ile kurmayı denedi ama dönüş yapmadılar. Dediğim gibi çok uzun süredir kullanmıyorum manjaro

lrnyrd

[mention=627457]@ata1[/mention] Sorun çözüldü yardımlarınız için teşekkürler. Bu sorunla karşılanşan olursa diye çözümü yazayım buraya. Disk bölümleme ekranında manuel bölümleme seçeneğini seçip 250mb lık bir ext4 bölümü ayırdım ve bağlantı noktasını /boot olarak seçtim. Daha sonra swap ve kök dizini için disk bölümlemeyi yaptım. En altta bootloader seçeniğinide oluşturduğum 250mb alanı gösterdim ve çözüldü.