[Çözüldü] python os.path.isfile

Başlatan marslı, 14 Haziran 2017 - 17:27:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

merhaba arkadaşlar. os.path.isfile ile bir kaç dosya kontrolu yapmak istiyorum ama yapamıyorum.
elimde 3 dosya var. üç dosyadan birisi yoksa hata iletisi verip başka fonksiyona yönlendireceğim. ama dosyalar olmasa bile hata vermiyor. Örnek kod aşağıda

if not os.path.isfile("liste.txt) and os.path.isfile("liste-isimler.txt") and os.path.isfile("liste-numaralar.txt"):
    print ("Dosyalardan birisi eksik")
    fonksiyon.kullanicigiris()

Nerede hata yapıyorum arkadaşlar?

Amenofis

not'ın önceliği and'den yüksek olduğu için yazdığın koşulda not sadece ilk isfile fonksiyonundan dönen değere uygulanır.

marslı

if os.path.isfile("liste.txt) and os.path.isfile("liste-isimler.txt") and os.path.isfile("liste-numaralar.txt") == -1:yaptığımda da durum aynı. Bir düzeltme önerin var mı kardeş?

mimiksiz

import os

if not os.path.isfile("liste.txt") or not os.path.isfile("liste-isimler.txt") or not os.path.isfile("liste-numaralar.txt"):
# eğer liste.txt yok ise veya liste-isimler.txt yok ise veya liste-numaralar.txt yok ise:

print("Dosyalardan birisi eksik") # aslında hepside eksik çıkabilir.

fonksiyon.kullanicigiris()

Amenofis

Alıntı yapılan: marslı - 14 Haziran 2017 - 20:48:13
if os.path.isfile("liste.txt) and os.path.isfile("liste-isimler.txt") and os.path.isfile("liste-numaralar.txt") == -1:yaptığımda da durum aynı. Bir düzeltme önerin var mı kardeş?

if not (os.path.isfile("liste.txt") and os.path.isfile("liste-isimler.txt") and os.path.isfile("liste-numaralar.txt")):

marslı

Hah şimdi oldu teşekkürler arkadaşlar :)