[Çözüldü] Terminalde program kurma adı öğrenme

Başlatan delete, 12 Haziran 2017 - 21:50:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

delete

Merhabalar iyi geceler,

Ubuntu'da bir program kurmak istedğimizde program depolarda yoksa terminalde kurmamız geretiğinde kurmak istediğimiz programın adı bazen yeterli olmaya biliyor sanırım. Örneğin programın terminalde kurmka için kurulum adını nasıl bilebilirim, öğrenebilirim?

ata1

Ubuntu Software Center bakarsın varsa kurarsın yoksa zaten bir şekilde kurulum anlatımı ile programı bulursun kurulumlar pakete göre farklılıklar gösterebilir.

menüden de açabilirsin buradan da bakabilirsin  https://apps.ubuntu.com/cat/

delete

duruma şöyle açıklık getireyim. kendi tarafımdan. vlc yazılımı depoda var. farze delimki yok. işte bu programı terminalden kurmamız şart vb. yazılımlar... işte bu vlc terminalde kurulum adını nasıl doğru bilipde kurabilirim?

ata1

Program adını bilmiyorsan zaten nerede olsa kuramazsın  :)) ubuntu da var mı bilemiyorum yada komutu nedir ? bilgi sahibi arkadaşlarım açıklar size

bizdeki karşılığı ama bunda da paket adını bilmeden olmaz  ;D ;D kısaca bilmelisin
pacman -Ss paket adı
yaourt paket adı

Barlow

Googe amcaya sormalısın :) Yada https://packages.ubuntu.com sitesinde açıklamalar kısmında arama yapabilirsin..
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ata1

delete

Arkadaşlar, sanırım olmayaçak şeyi istedim. Kusura bakmayın. Ben tam anlatamadım ya da anlamsız gibi...

travego0403

sudo apt-get install programadı
şeklinde kurulum yapılıyor. Eğer programın tam adını bilmiyorsan ilk bir kaç harfini yazdıktan sonra sekme(Tab) tuşuna bastığın zaman program adını tamamlar ya da olası sonuçları gösterir. Sende tam adını yazarak işlemine devam edersin. Birde install yerine search parametresi ile de arama yapılabiliyordu sanırım. Şu an Ubuntuya erişimim olmadığı için deneme yapamıyorum ama ona benzer bir şeydi.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

fsutil

Alıntı yapılan: delete - 12 Haziran 2017 - 21:50:16
Merhabalar iyi geceler,

Ubuntu'da bir program kurmak istedğimizde program depolarda yoksa terminalde kurmamız geretiğinde kurmak istediğimiz programın adı bazen yeterli olmaya biliyor sanırım. Örneğin programın terminalde kurmka için kurulum adını nasıl bilebilirim, öğrenebilirim?

apt search <aranacak kelime>

ya da daha basit olması açısından synaptic'i kullanabilirsiniz ve paketleri synaptic aracılığı ile bulabilirsiniz, synaptic kurulumu :

sudo apt install synaptic

delete

synaptic ile bir nevi bazı şeylere ulaşıyoruz.

mhmtkrktr

https://askubuntu.com/questions/160897/how-do-i-search-for-available-packages-from-the-command-line
Bağlantıda anladığım kadarıyla bunun için kullanılacak komut şu gibi,
apt-cache search programın_bilinen_adı

Bu şekilde çok fazla sonuç çıkartan aramalarda ise seçenekleri daraltmak için şu şekilde kullanılabileceği söylenmiş.
Örneğin, Firefox ismine uyanları ara fakat sadece plugin'leri listele;
apt-cache search firefox | grep plugin

Bunun dışında örneğin Windows da kullandığın bir uygulama var ve Linux için o uygulamanın karşılığını hiç bilmiyorsun. O zaman bunun için iyi kaynaklardan birisi, Alternative to sitesi.
http://alternativeto.net/platform/linux/
Örneğin Photoshop kullanmak istiyorsun. Doğrudan tarayıcıda linux alternative to photoshop şeklinde arayabilirsin. Photoshop'un Linux sürümü yok ancak Linux için bunun alternatifi olan programlar listelenecektir. http://alternativeto.net/software/adobe-photoshop/?platform=linux
Listeden ismini öğrendiğin uygulamayı doğrudan yazarsın. Eğer paket bulunamazsa (çok düşük bir ihtimal), bu defa yukarda ki komutla apt komutuna bu isme uyanları arattırırsın. 

delete

mhmtkrktr, evet böyle bir şey. Kurulu bir programın termimal kurulum kodlarına ulaşmak desem. Nerden ulaşabilirim?

siberoloji

@delete ;
Anladığım kadarıyla sizin yapmak istediğinizi önce özetleyeyim. Durumunuzu doğru olarak ortaya koyduktan sonra adım adım gitmek daha mantıklı olur.
Önceki günlerde sorduğunuz başka bir sorudan da faydalanarak şu sonuca vardım.
Sizin bir sunucunuz var. Bu sunucuya ssh ile bağlanıyorsunuz. Sunucunuz CentOS.
SSH ile komut satırına girdiniz. Komut satırındasınız. Bu durumda sıfır bilgi sahibisiniz.
Sistemde neler kurulu? Neler paket deposundan kurulabilir? Kurulu veya kurulabilir paketlerin komut satırındaki komutları neler? Paket deposunda bulunmayan bir programı nasıl kurabilirim?
Aklınızdaki sorular bunlar mı?
Doğru noktada isem lütfen haber verin (veya yanlış isem) çünkü bundan sonraki adım bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre şekillenecek.

mhmtkrktr

Apt yapısını kullanan bir dağıtım kullanmadığım için, apt nin işleyişini de bilmiyorum. Detaylı bilgi için man sayfasına bakabilirsin.
https://linux.die.net/man/8/apt-get
veya
man apt

Gerçi ben şurada neyi söylemeye çalıştığını anlayamadım.
Alıntı YapKurulu bir programın termimal kurulum kodlarına ulaşmak desem
Biraz açabilirmisin bunu.

ekremsenturk

Depo'da var olmayan bir programı komutla da kuramazsın. Olmayan programın komutu olmaz. Varsa bir Linux sürümü, indirirsin, kurulum yönergelerini okursun, uygularsın. .deb paketi olarak indirmişsen, ya yazılım merkezi vasıtasıyla, ya da kuruluysa GDebi vasıtasıla kurarsın. Programın depodaki adını bilmiyorsan, synaptic paket yöneticisini kurup, oradan bir terim girerek veya kategori seçerek ararsın.

delete

Komutla kurulmuş bir programın kurulum adını öğrenmek istiyorum. Ve bunları listelemk arşivlemek istiyorum.

''sudu apt-get install paket adı''

Kaldırdım ilerki zamanlarda tekrar terminalden kuracağım ama adı tam bilmediğim için kuramıyorum. Tam olarak anlatmak istediğim buydu.

Ama sizleri baya uğraştırdım. Bana kıza bilirsiniz. Haklısınız. Ceza da verebilirsiniz.

ata1

dpkg -l > liste

tüm kurulu paketleri görebilirsin. fakat kaynak koddan derlenenleri içermez diye anımsıyorum. Ayrıca usr/bin içine bakabilirsin programların çalıştırma dosyaları için

delete

Bu yukardaki kodu af buyurun, terminal ekranına mı yazacağım? Ayrıca usr/bin kısmına sistemin neresinden bakabilirim?

ata1

evet terminalde yazdığında terminalın açık olduğu dizine liste adında bir dosya ekleyecek metin editörü ile açıp bakabilirsin.

kullandığın dosya yöneticisi ile  sudo nautilus /usr/bin/ yada alttaki en kolay şekli

https://i.hizliresim.com/7Nonar.gif

mhmtkrktr

@ata1; 14.04 den sonra değişmiş olabilir mi bu komut.
https://askubuntu.com/questions/17823/how-to-list-all-installed-packages
apt list --installed
Eski sürümler için listelenmiş bilgiler içinde, birde şunlar var,
# doğrudan kurulmuş paketler (herhangi bir paketin bağımlılığı olarak kurulmamış)
aptitude search '~i!~M'
# elle kurulmuş paketler için,
apt-mark showmanual

Komutları deneme şansım yok. Deneyip ihtiyacını karşılıyor mu bakarsın. Senin konuyla ilgisi yok ama birde şunu buldum. Kaynak genişletilse iyi olurmuş aslında.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Apt-get

İlave olarak /usr/bin içerisin de util-linux gibi paketlerin içeriğinde bulunan kabuk fonksiyonları gibi onlarca içerik olacaktır. Orası kafa karışıklığı yaratabilir belki bu konuda.

siberoloji

@delete ;
Mesajım araya kaynadı. Cevabınızı bekliyorum.

ata1

[mention=627141]@mhmtkrktr[/mention] bilemiyorum fakat aklımda kalan budur.  @heartsmagic bir anlatımından aklımda kalmıştı sanırım. Bilgi güncel olmayabilir. Güncelini de siz eklemişsiniz o zaman.

delete

@siberoloji,

Centos'la bu konuyu asla ilişkilendirmiyorum. centos ve ubuntu ile veya ubuntu ve centos ubuntu ile sizleri kullanıp zaman geçirme niyetinde değilim. Bilgi kirliğliği oluşturmada yapmak istemiyorum. Bütün sorularıma bakıp istediğiniz düşünceyi benim hakkında içinizden geçirebilirsiniz.  İyi insan kötü insan gibi.. Ayrıca siz asla öyle düşünmeyin yanlış noktaya çekmeyelim lütfen istirham ediyorum. Konuyu kişi ve kişileri tartışma noktasına çektiysem af ola.

Kırk yaşındayım.işçiyim. Hak hukuk nedir iyi bilen insanım. Keza bunları sizi yermek için yazmıyorum. Yok eğer yazdıklarım sizlere yeterli gelmiyorsa özelden cep numaramı size vereyim konuşarak  yada buradan yazarak tam neticeye hem sizin için hem bizler için tam neticeye ulaştıralım.

Hakkınızı yedim. Helal etmeye bilirsiniz. İyi forumlar. İyi günler dilerim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2017 - 19:34:12

Bu konuda bana yardımcı olan tüm arkadaşların adını aşağıya geçiyorum. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Size yine yakın bir zamada bir soru ile gelmek ve beraber öğrenmek çok istiyorum.

Ata1, Barlow, travego0403, fsutil, mhmtkrktr,  ekremsenturk, ve siberoloji çok sağolun.

Bu soru hakında kendim de ne öğremek istediğime anca gele bildim. Aşağıya yazıyorum:

''Komutla kurulmuş bir programın kurulum adını öğrenmek istiyorum. Ve bunları listelemEk arşivlemek istiyorum. ''
dilerseniz konuyu çözüldü diye kapatabiliriz. Son sözlere açığım.

siberoloji

@delete;
ben yanlış bir şey söylediğimi sanmıyorum ama konunun geldiği yer ilginç oldu.
Neyse, kolay gelsin çözüldüyse.

ata1

[mention=627144]@delete[/mention] Alıngan olmaya gerek yok  :))  şimdi ben anlamadım konu senin için çözüme kavuştu mu ? kavuştu ise hangi komut yada yöntemle ? daha sonra aynı soruyu soranlara kaynak olur.