Ubuntu hakkında bir kaç soru?

Başlatan yakamozpc, 12 Haziran 2017 - 06:50:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakamozpc

Merhaba arkadaşlar
Ubuntu komutları hakkında bir kaç sorum olacak ingilizce kaynaklar var ancak türkçe olarak aydınlatırsanız sevinirim  :)

Komutlar ve sorularım:
Komut 1 : apt-get install kurulacakherhangibirsey -Y --force-yes Buradaki -Y --force-yes parametresi ne işe yarıyor?
Komut 2: Dosya taşıma veya adlandırmada şöyle bir komut kullanılıyor mv ~/. veya mv ~/ gibi buradaki ~/ ve ~/. parametreleri tam olarak nedir?
Mesela mv ~/Desktop/resim.jpg ~/Desktop/resim2.jpg
veya
mv ~/.Desktop/resim.jpg ~/.Desktop/resim2.jpg

Komut 3: apt-get upgrade ile apt-get dist-upgrade arasında ne fark vardır?

4.Sorum komutlardan önceki su- amacı nedir? Gerektiğinde sürekli komutlarda sudo yazmamak içinmidir acaba.

Kafamdaki sorular bunlar yanıtlamanız dileği ile teşekkürler iyi forumlar :)

ekremsenturk

man apt-get
man su
veya
info apt-get
info su
yazarsan açıklamalar ekrana gelir. Bazı açıklamalar Türkçe'ye henüz çevrilmemiş olabilirler.

edge35

[mention=627070]@yakamozpc[/mention] 2. soruna cevap vereyim

Alıntı
Alıntı yapılan: edge35Her yeni dizin (klasör) oluşturulduğunda sistem otomatik olarak içerisine gizli "." ve ".." dosyalarını oluşturur.
"." -> Aktif klasörü simgeler
".." -> Bir üst klasörü simgeler

Bildiğin gibi cd komutu "cd dosya_adi" şeklinde kullanılıyor.

"cd Downloads" -> bulunduğun klasördeki "Downloads" klasörüne girer.
"cd ./Downloads" -> bulunduğun klasördeki "." içerisindeki "Downloads" klasörüne girer.

"~" -> Home (Ev) klasörünü simgeler. Dosya yöneticisini açtığım zaman gelen ilk sayfa, indirilenler, masaüstü, müziklerin falan bulunduğu.

- Normalde herhangi bir komut için konum belirtirken başına "/" koymazsan, terminalin o an bulunduğu konumun içinde varsayar.
Kod (Örnek) Seç
muhammed@myilmaz:/media$ cd asa
muhammed@myilmaz:/media/asa$

- Kod yazarken "/" ile başlarsan, bulunduğun konumu değil, en tepedeki dosyadan itibaren başlar konum.
Kod (Örnek) Seç
muhammed@myilmaz:~/Desktop/bash betikleri$ cd /usr/bin
muhammed@myilmaz:/usr/bin$

- Fakat eğer "~" ile konum yazmaya başlarsan, terminalin çalıştığı konum değil, "~" yani home (ev) klasöründen itibaren sayar
Kod (Örnek) Seç
muhammed@myilmaz:/usr/bin$ cd ~/Clouds
muhammed@myilmaz:~/Clouds$

Umarım açıklayıcı olmuştur

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Barlow

[mention=627070]@yakamozpc[/mention] Sorularına kısa yanıtlar vereyim..
Alıntı Yap
Komut 1 : apt-get install kurulacakherhangibirsey -Y --force-yes Buradaki -Y --force-yes parametresi ne işe yarıyor?

--force parametresi zorla kurdurtmak için -Y ve yes parametresi de sormadan direk kurdurur. Debian tabanlı dağıtım kullanamdığım için böyle biliyorum, yanlışım varsa düzeltiniz lütfen..
Alıntı Yap
Komut 2: Dosya taşıma veya adlandırmada şöyle bir komut kullanılıyor mv ~/. veya mv ~/ gibi buradaki ~/ ve ~/. parametreleri tam olarak nedir?

~/ -> Ev dizini

Sembol Ev dizini yerine kullanılır aynı zamanda onun yerine /home/kullanici_adi veya $HOME de kullanılabilir. ~/. kullanımı da dosyanın veya klasörün gizli olduğunu belirtir.

Alıntı YapKomut 3: apt-get upgrade ile apt-get dist-upgrade arasında ne fark vardır?

Pas geçeyim, yanlış bilgi vermeyeyim :)
Alıntı Yap
4.Sorum komutlardan önceki su- amacı nedir? Gerektiğinde sürekli komutlarda sudo yazmamak içinmidir acaba.

Su değil sudo olacaktı sanırım. Bazı durumlarda sistemde değişiklik yapabilmek için yönetici hakalrına gerek duyarız bunu ise sudo komutuyla yada su ile sisteme root olarak kullanabiliriz.

Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ekremsenturk

"apt-get update" ile sistem güncellenir.
"apt-get upgrade" ile yazılım depoları güncel depo'ya yükseltilir.
"su" (Super User) ile tüm işlemler "root" olarak gerçekleştirilir. "sudo" geçici (işlem başı) root yetkisi verir. Bazı dağıtımlarda "su -" olabilir.

yakamozpc

Hepinize tek tek teşekkür ederim arkadaşlar
Son bir sorum kalmıştı onada bir açıklık getirirseniz sevinirim teşekkürler :)
Komut 3: apt-get upgrade ile apt-get dist-upgrade arasında ne fark vardır?

edge35

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

siberoloji

@yakamozpc ;
Böyle bir yazı hazırladım. Umarım 4.sorunuza cevap olur.
https://sudo.ubuntu-tr.net/su-ve-sudo-hakkinda-bir-calisma