Arch Linux

Başlatan stalag17, 11 Haziran 2017 - 22:26:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stalag17

Merhaba;

Arch linux 32 bit mimari için desteğini kaldırdı mı? 32 Bit iso kalıbı hiçbir yerde bulunmuyor. Bilgisi olan bu konuda aydınlatırsa çok sevinirim.

İyi günler.

FireSwords

Evet kaldırdı. 32-bit devri biteli yıllar oluyor zaten.

stalag17

Ubuntu da acaba 32 bitten desteğini çekiyor mu?

ata1

arch 32 bit kasım 2017 de tamamen bitiyor.

stalag17

Neden böyle bir karar alınıyor?.. Bu sorunun yanıtı tabii bende de var işte 64 bit daha gelişmiş bir mimari yapı felan filan ama neticede 32 bit pc ler tamamen çöp olmadı kanımca.. Ayrıca diğer dağıtımlar hala 32 bit desteği verirken neden Arch böylesine katı bir karar alıyor?

meda

Alıntı yapılan: stalag17 - 11 Haziran 2017 - 23:14:43
Neden böyle bir karar alınıyor?.. Bu sorunun yanıtı tabii bende de var işte 64 bit daha gelişmiş bir mimari yapı felan filan ama neticede 32 bit pc ler tamamen çöp olmadı kanımca.. Ayrıca diğer dağıtımlar hala 32 bit desteği verirken neden Arch böylesine katı bir karar alıyor?
Diğer bazı dağıtımlarda bu desteği çekecek sebebi ise gayet basit gelişen teknoloji ile birlikte sistemlerin istediği donanım. Mesela Deepin dağıtımının 32 Bit desteği yok. Arch içinse bence yerinde karar; zira 32 Bit depolarını kullanmadığım gibi aktifte etmiyordum. Kendisinin politikası gayet açık yuvarlanan dağıtım yani her daim güncel. Dahası cep telefonlarında bile 32 Bit desteği yavaş yavaş kaldırılıyor.  :) Apple son 2-3 senedir cihazlarında ve de buna bağlı olarak işletim sistemlerinde çalışmalar yapıyor. Dediğim gibi gelişen donanıma karşılık 32 Bit yetersiz kalıyor. Linux tarafında neredeyse tüm yazılımların 64 Bit sürümü mevcut.  8)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

stalag17

Evet cep telefonlarında bile 32 bit destek yavaş yavaş son buluyor... Bu yanıt yeterli ve yerinde, karşı fikir yürütülemez artık. Teşekkürler.  :)