iMessage için uğraşırken sabit diskleri bozdum

Başlatan Aequitas, 10 Haziran 2017 - 12:07:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Arkadaşlar merhaba. Sorunum Ubuntu'dan kaynaklanmıyor ancak çözümü burada bulabilme ümidiyle burada paylaşıyorum.

i5 4670K GTX 970 masaüstü sistemimde sorunsuz çalışan hackintosh vardı. iMessage kurulum rehberini uygulamaya koyulmuştum. iCloud hesabından cihazları silmeye çalışırken iMac'i kaldıra tıkladım. Birkaç defa şifremi sordu, girdim. Sonra pat diye siyah ekrana düştü, uçbirim çıktıları geldi, takıldı. Resetledim. Bu kez önyükleyici ekranı gelmeden "Preparing automatic repair" ve ardından "Diagnosing your PC" ekranı ve hemen sonrasında "Repairing disk errors" ekranı geldi. Uzun süre öylece kaldı, sabit disk ışığı da yanmıyordu. Kortuğum şeyin başıma gelme ihtimalini bile bile tekrar resetledim. Bu kez yine "Preparing automatic repair" ve ardından "Diagnosing your PC" ve "Repairing disk errors" ekranı geldi ancak hemen ardından sorun çözülemedi, manuel çözüm yollarını deneyin gibi bir ekran geldi.

Windows uçbirim ile "chkdsk /F" komutu işe yaramadı.
GParted LiveCD ile boot edip çeşitli araştırmalar neticesinde bazı hata uyarıları kaydettim. Biri şöyleydi.
"Bad magic number in super-block while trying to open /dev/sda
Couldn't find valid filesystem superblock."

Neticede sanırım GPT bölüm tablosunu bozmuşum. Bu durumu yıkıp dökmeden düzeltmenin bir yolu yok mudur?
İki adet sabit diskim var, biri SSD, içinde Win10 ve macOS yüklü, 5-6 kadar bölüntüden oluşuyor, bunlarda sorun olanlar sadece Windows yüklü olan bölüm ile macOS yüklü olan bölüm. Gparted da EFI bölüntüsünde sorun yok görünüyor. Hatta EFI bölümünü bağlayıp içeriğine erişebiliyorum.

İşin çok garip bir diğer kısmı ise şu, 1 TB'lık ikinci sabit diskim de bozuk görünüyor. Onda 2 bölüm var, birini Windows kurulurken otomatik olarak ayırıyor, diğeri de 900 küsür GB'lık depo bölümüm. Her ikisine de erişemiyorum. Beni en çok endişelendiren kısım da bu.
Uzun oldu, kusura bakmayın ama sorunum çok büyük. Umarım bir çözüm bulabiliriz.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

FireSwords

[mention=626988]@Aequitas[/mention] Yalnışlıkla Mac'i kilitle butonuna basmış olmayasın? Clover'dan Recovery HD bölümünü boot etmeyi dener misin?

Aequitas

@FireSwords hayır, malesef ona basmadım. Clover'dan Recovery HD'yi boot edebiliyorum, ama benden 6 haneli bir kod istiyor, daha önce hiç böyle bir kod oluşturduğumu hatırlamıyorum. Olabileceğini düşündüğüm birkaç kod denedim olmadı. Dolayısı ile herhangi bir işlem yapamadım.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

FireSwords

Mac'i sil seçeneği diskteki tüm verileri siler ve kilitler. Geçmiş olsun. Aşağıdaki hesaptan kaldır butonunu kullanman gerekiyordu.

Bir keresinde meraktan Mac'i kilitle butonunu test etmiştim. 4 haneli bir şifre girmeme rağmen 6 haneli şifre istemişti. Sistemi komut satırında boot edip NVRAM'i temizleyerek açabilmiştim. Clover'da Recovery HD'yi  -s parametresi ile boot edip nvram -c komutunu girmeyi dene. Sonra sistemin kurulu olduğu bölümden boot et.

Verilerin geri dönüşü yok yalnız. Geçmiş olsun.

Bu arada bunu burada konuşmak pek doğru değil. Bu konunun konuşulması gereken yer bir Hackintosh forumu.

Aequitas

Yok, ben hackintoshu kurtarmak derdinde değilim, o gitsin, daha sonra tekrar da kurabilirim. İlk mesajımda da belirttim. SSD üzerinde Windows yüklü olan C bölüntüsü ile ikincil HDD'ye de erişememem. Bunları çözmek istiyorum.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

FireSwords

[mention=626996]@Aequitas[/mention] Mac'i sil komutu Recovery HD dışındaki tüm disk bölümlerini siler... Tüm veriler silinecek ve bu işlem bir gün sürebilir diye korkunç bir uyarıya rağmen nasın böyle bir hata yaptın ki?

Aequitas

Offfffff... İnanmıyorum yaa... Yani tüm diskler mi? SSD, HDD dahil, hepsi mi?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

FireSwords

Alıntı yapılan: Aequitas - 10 Haziran 2017 - 14:35:26
Offfffff... İnanmıyorum yaa... Yani tüm diskler mi? SSD, HDD dahil, hepsi mi?
Evet. Sonuçta o seçeneğin amacı bilgisayarın çalınması durumunda verilerin güvenliğini sağlamak.

Aequitas

Şu durumda tek yol veri kurtarma araçları ile son çırpınışları yapmak gibi görünüyor. Umarım veriler tamamen silinmemiştir.. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Hayatımın bilgisayarlarla olan en acı tecrübelerinden biri olacak bu..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

FireSwords

[mention=627001]@Aequitas[/mention] Pek umudun olmasın. O seçenek tüm dosyaları üzerine yazarak siliyor, ekstra güvenlik için. Tabii üzerine yazacak zaman bulamamış da olabilir Hackintosh olduğu için