Ubuntu Clevo yükleme sorunları.

Başlatan realbyx, 09 Haziran 2017 - 00:08:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

realbyx

Herkeze iyi forumlar dilerim arkadaşlar,

Clevo gaming serisi P650RE6 notebook'um var. Ubuntu yu daha önceden'de bir kaçdefa yükleyip severek kullandım. Bu forumdaki arkadaşlar neredeyse bütün sorunlarımı bıkmadan cevaplayıp çözdükleri için teşekkür ederim.

Sorunlarım: Ubuntu 16.04.02 yüklemeye çalışırken sürekli unable to open /dev/sda ve unable to open /dev/sdb gibi hata aldım. İngilizcem kısıtlı olduğu için çözemeyip, ubuntu 17.04 yükledim. Yüklemede hiçbir sorun yoktu, daha sonra steam oyunlar felan derken herşey bitti yeniden başlattım. Girişde şifre istedi, koymama rağmen. Şifreyi yazıncada kabul etmedi. Şifreyi unutmuşum diye kendimi suçlayıp tekrar format attım. Ubuntu güncellemelerini yapıp bilgisayar açıldığında gene şifre istedi. Şifreyi 123456 yapmıştım gene kabul etmedi :)

Tam olarak yapmak istediğim, Windows 10 ile birlikte ubuntu kullanmak istiyorum fakat raid0 dan dolayı sorun yaşayan arkadaşlar olmuş. Yapmak istediğim,

Cihazımda 4 tane hard disk var. Bunların 2 si raid0 120+120gb ssd, diğeri 1tb yedek, diğeride 500gb ssd. Ben windows 10 u raid0 ssd de kullanmak istiyorum. 500GB ssdye ubuntu kurmak istiyorum. 1TB hdd gene yedek olarak, kalacak. 500GB ssd ye ubuntu kurunca, bu seferde grubu gidip kendi diskine kuruyor, ben biosdan manuel olarak 500gb ssd yi boot etmek zorunda kalıyorum.

Son olarak işlemci tarafında şöyle bi sorunum var, 6ncı nesil işlemcilerde isterseniz gpu özelliğini kapatıp tam performans alabiliyormuşsunuz. Bunuda bios'dan yapabiliyorsunuz. Güç tüketimi için işlemcinin hem cpu hemde gpu özelliğini kullanınca gene kurulum yapamıyorum bi ton hata veriyor.  Cpu'daki intel graphic kartı kapatınca yükleme yapabiliyorum.

Yardımcı olan herkeze çok çok teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

ata1

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51879.0

Yukarıdaki bağlantıyı bir dene olmaz ise de  önce giriş yöneticisini yeniden kurmayı dene ve aktifleştir.

realbyx

Reboot edip denedim, hala giriş yapamamıyorum :). Otomatik giriş olmasına rağmen şifre istemesi çok enterasan. 14.04 felanmı yükleyip denesem acaba...