Linux Oyunlar İçin Daha Fazla Ram mi İstiyor?

Başlatan bayezid, 08 Haziran 2017 - 23:39:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bayezid

Merhaba,
Ben hâli hazırda Windows 10 kullanmaktayım. Lakin Windows 10'da çok fazla takılma, kasma oluyor. Örneğin başlat menüsüne tıkladığımda -hiç abartmıyorum- açılması 2-3 saniye sürüyor.
Windows 7'ye kadar bilgisayar gayet hızlıydı, sorun yoktu. 8.1'i ise kullanmadım. Ancak 10 çok fazla kasıyor. Bu yüzden Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Ancak Linux'un oyunlar için çok performanslı olmadığı söyleniyor. Ben ise oyunlarla fazla haşır neşir olan biriyim.

Benim sorum ise Linux oyunlarda daha fazla ram mi istiyor acaba? Örneğin Counter Strike: GO oyunu için belirtilen Linux sistem gereksinimleri Windows 10'da 2 GB iken Steamos + Linux sekmesi altında belirtilen Linux sistem gereksinimlerinde 4 GB olduğu yazıyor. Linux gerçekten Windows'tan daha fazla ram mi istiyor? Yoksa benim bilmediğim başka bir mevzu mu var?

http://store.steampowered.com/app/730/CounterStrike_Global_Offensive/

Son olarak bu sistem özellikleri ile Linux'ta oyun performans durumu ne olur acaba?

AMD Athlon X2 Dual Core Processor 5000+ 2.60 GHz
ATI Radeon HD 5450 1 GB Ekran Kartı
2 GB Ram

turkerataturk

Sorun Linux değil ekran kartı üreticilerinin linux için adam akıllı driver yapmaması.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Barlow

Donanım konusunda Linux'a verilen destek oldukça kısıtlı hele AMD tarafında ise destek çok az...
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

mhmtkrktr

Alıntı YapBenim sorum ise Linux oyunlarda daha fazla ram mi istiyor acaba? Örneğin Counter Strike: GO oyunu için belirtilen Linux sistem gereksinimleri Windows 10'da 2 GB iken Steamos + Linux sekmesi altında belirtilen Linux sistem gereksinimlerinde 4 GB olduğu yazıyor. Linux gerçekten Windows'tan daha fazla ram mi istiyor?

Listeyi hazırlayan Linux tarafı için Swap bölümünü de hesaba katmış olabilir. Windows da bu alanın muadili, mevcut sistem ile aynı disk bölümünde olduğu için ayrı bir hesap yapılmaz. Linux da ise 2GB Ram belleğin varsa, en az 2GB da Swap ayırman önerilir.
Yada belkide sadece cömert davranmıştır. Bilmiyorum ;-)

Arkadaşlar donanım üreticilerinin kabahati var da, Linux ın hiç mi kabahati yok bu konuda? Linux, çekirdeğinden tut arayüz oluşturma sistemine kadar hiç bir standartı olmayan bir sistem. Ha diyebilirsiniz ki bu özgürlüğün gerekliliği.
Kabaca şu şekilde bir bakalım;
Bi dağıtımda çalışan komut başka bir dağıtımda hiçbir çıktı üretmeyebiliyor. Birine bakarak yazdığın bir uygulama diğer dağıtımda çalışmıyor. Hepsi için çalışsın dedin mi, ilave birsürü düzenleme istiyor. Bunun daha Gtk sı var, Qt si var. Yazdım desen, paketlemesi ayrı bir dert. (.rpm, .dep, .tar.xz vs)  Kernel desen haftada iki üç kez değiştiği oluyor. Görüntü sunucusu xorg mu kalacak, wayland mı olacak, mir mi olacak. vs .vs

Yazsan daha neler çıkar. Bunların hepsi ele alınırsa, Linux tarafı ayrı bir iş gücü ister. Donanım üreticileri de, kullanıcı sayısına bakarak bu iş gücünü şuan için ayırmaya gerek olmadığını düşünüyor olmalı ki, henüz ağırlık vermiyorlar bu tarafa.
Mevcut durumda ekrana görüntü alabiliyorsak, sevinen kitle olarak bir süre daha devam etmemiz gerekeceği kesin. ;-) 
Özgür olmanın ve özgür kalabilmenin her zaman bir bedeli olmuştur.

dolor

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 09 Haziran 2017 - 07:46:38
Alıntı YapBenim sorum ise Linux oyunlarda daha fazla ram mi istiyor acaba? Örneğin Counter Strike: GO oyunu için belirtilen Linux sistem gereksinimleri Windows 10'da 2 GB iken Steamos + Linux sekmesi altında belirtilen Linux sistem gereksinimlerinde 4 GB olduğu yazıyor. Linux gerçekten Windows'tan daha fazla ram mi istiyor?

Listeyi hazırlayan Linux tarafı için Swap bölümünü de hesaba katmış olabilir. Windows da bu alanın muadili, mevcut sistem ile aynı disk bölümünde olduğu için ayrı bir hesap yapılmaz. Linux da ise 2GB Ram belleğin varsa, en az 2GB da Swap ayırman önerilir.
Yada belkide sadece cömert davranmıştır. Bilmiyorum ;-)

Arkadaşlar donanım üreticilerinin kabahati var da, Linux ın hiç mi kabahati yok bu konuda? Linux, çekirdeğinden tut arayüz oluşturma sistemine kadar hiç bir standartı olmayan bir sistem. Ha diyebilirsiniz ki bu özgürlüğün gerekliliği.
Kabaca şu şekilde bir bakalım;
Bi dağıtımda çalışan komut başka bir dağıtımda hiçbir çıktı üretmeyebiliyor. Birine bakarak yazdığın bir uygulama diğer dağıtımda çalışmıyor. Hepsi için çalışsın dedin mi, ilave birsürü düzenleme istiyor. Bunun daha Gtk sı var, Qt si var. Yazdım desen, paketlemesi ayrı bir dert. (.rpm, .dep, .tar.xz vs)  Kernel desen haftada iki üç kez değiştiği oluyor. Görüntü sunucusu xorg mu kalacak, wayland mı olacak, mir mi olacak. vs .vs

Yazsan daha neler çıkar. Bunların hepsi ele alınırsa, Linux tarafı ayrı bir iş gücü ister. Donanım üreticileri de, kullanıcı sayısına bakarak bu iş gücünü şuan için ayırmaya gerek olmadığını düşünüyor olmalı ki, henüz ağırlık vermiyorlar bu tarafa.
Mevcut durumda ekrana görüntü alabiliyorsak, sevinen kitle olarak bir süre daha devam etmemiz gerekeceği kesin. ;-) 
Özgür olmanın ve özgür kalabilmenin her zaman bir bedeli olmuştur.

yapımcılarda bi sürümü baz alsınlar ozaman mesal  ubuntu olarak oyun oynamak isteyen ubuntu kullansın

edge35

Alıntı yapılan: dolor - 09 Haziran 2017 - 21:55:26
yapımcılarda bi sürümü baz alsınlar ozaman mesal  ubuntu olarak oyun oynamak isteyen ubuntu kullansın
Bir nevi aynı mantıkla yapıyorlar zaten. "Oyun oynamak isteyen windows kullansın." mantığıyla

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

mhmtkrktr

Alıntı Yapoyun oynamak isteyen ubuntu kullansın

Bu şekilde bir çok zorluk aşılmış olur ama hala yeterli değil. Örneğin dün Mir için altyapı çalışması yapmış bir firma, bugün için boşa iş gücü ayırmış oldu.

Alıntı YapYazsan daha neler çıkar.
Biraz daha yazalım mı? ;-)

şenol

selam arkadaşlar . öncellikle ubuntu 16.04 de ram kullanımı daha fazla ama 2 katı değil ! bunun yanı sıra ubuntu da windows 10 a kıyasla daha stabil bir cpu kullanımı ve ram kullanımı var ! ext4 dosya sistemini perfonmansa olan katkısı hiçte küçümsenmeyecek derecededir ! EXT4 VS NTFS kıyaslanamaz bile ! ext4 dosya sistemi hertürlü ezer geçer aşağı yukarı 2 katı bir fark var ! sana tavsiyem ubuntu 16.04 GNOME 3 kur . ve direk steam i indir . ve oyunları kur oynamana bak . ben dandik nvidia gts 450 le oyunları oynuyorum hertürlü . 2 hafta sonra gtx 1060 alacam ve detayları yazacam buraya bakalım yüksek grafikte ve çözünürlükte ubuntu ne kadar iyi . çok çok daha iyi olacağı kesin :) ubuntu 16.04 gnome 3 kur kardeşim bak keyfine . bu arada ram takviyesi yap en az 8 gb olsun saygılar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2017 - 23:14:12

bu arada CS GO linux da oynanır :) windows 10 la ubuntu 16.04 arasında en az 30 fps fark var !!! yanlız düşük çözünürlükte ve grafikte !!! WİNDOWS DA ÖLÜYORUM . YANLIZ UBUNTU 16.04 DE ÖNÜME ÇIKANI YATIRIRIM KOLAY KOLAY ÖLMEM :) ( herşey yüksek fps değildir . yüksek fps alıyorum diye ölümsüz olmassın veya daha geç ölmessin ) sabit 60 fps her oyun için yeterlidir . gerisi bileyine ve dikkatine kalmış .   
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

FireSwords

[mention=627021]@şenol[/mention] CS:GO'da yüksek FPS = düşük input lag. 60 FPS'te CS:GO oynamak ile 300 FPS'te CS:GO oynamak tamamen farklı. Linux'ta 60-120 FPS aralığında oynarken aynı ayarlarda Windows'da 200-300 FPS arası alıyorum.

Ayrıca Linux üzerinde çok daha fazla yırtılma oluyor. Windows üzerinde çok daha az yırtılma var.

xxxHolic

[mention=627021]@şenol[/mention] maalesef 60 fps gibi gibi bir sınırlama yok eğer 60 fps yeterli olsa idi monitör üreticileri 144 Hertz monitörler yapmazdı  :)) evet muhtemelen senin elindeki monitör 60 Hertz dolayısıyla evet senin için 60 fps yeterli üstünü zaten ekranın akıcı bir şekilde veremez. Ama gelgelim yeni nesil monitörler ya da eski tip CRT ler 144 Hertz destekleyebiliyor. You tube den 60 Hertz vs 144 Hertz Cs: Go yazarsan farkı anlayacağını düşünüyorum.
Asus RIIE X5675 @4.2gHz HT Enabled 12 GB DDR3 @ 1600mhz Sapphire Nitro+ RX580 8G

Khan

Eski oyunlarda sistem gereksinim farkı vardı.
Eğer Steam'da Steam OS için yeni çıkan oyunları incelerseniz çoğunlukla aynı özellikleri istediklerini göreceksiniz.
SteamOS sayesinden bir çok oyun GNU/Linux için piyasaya sürülmeye başlandı.

mutlukurt

Valla abi bana çok mantıksız geliyor. Ubuntuyu ben tamamen yazılım öğrenmek için kodlama terminal vs. bunları öğrenmek için yükledim. Oyun oynamak için yapıldığını düşünmüyorum linuxun. Ha ilerde devasa oyunlar açılır linuxta bilemem ama şuanda yeterli imkanları sunmadıklarını biliyorum. Çünkü ubuntu windows gibi herşeye para isteyen bir sistem değil. Hatta hiç bir şeye para istemiyor da diyebilirim.
Ubuntuyu sevmemin en büyük yanı da bu windows kullanıp bilgisayarımın ramini activator lar ile sömürttüreceğime ubuntu kullanır hem kodlama öğrenir. Hem web site geliştiricisi olurum diye düşünerek ubuntuya geçiş yaptım.
Ubuntunun en sevdiğim yanıda bu. Ücretsiz olması. Şuan ubuntu konusunda çok başlangıç düzeydeyim. Ama bu ilerlemeyeceğim anlamına gelmiyor. Zaman alacak ama başaracağım. Linuxtan vazgeçmeyeceğim çok büyük bir sabır istiyor biliyorum.  ;D :) :)

Leopard

Alıntı yapılan: mutlukurt - 14 Mart 2019 - 03:48:29
Valla abi bana çok mantıksız geliyor. Ubuntuyu ben tamamen yazılım öğrenmek için kodlama terminal vs. bunları öğrenmek için yükledim. Oyun oynamak için yapıldığını düşünmüyorum linuxun. Ha ilerde devasa oyunlar açılır linuxta bilemem ama şuanda yeterli imkanları sunmadıklarını biliyorum. Çünkü ubuntu windows gibi herşeye para isteyen bir sistem değil. Hatta hiç bir şeye para istemiyor da diyebilirim.
Ubuntuyu sevmemin en büyük yanı da bu windows kullanıp bilgisayarımın ramini activator lar ile sömürttüreceğime ubuntu kullanır hem kodlama öğrenir. Hem web site geliştiricisi olurum diye düşünerek ubuntuya geçiş yaptım.
Ubuntunun en sevdiğim yanıda bu. Ücretsiz olması. Şuan ubuntu konusunda çok başlangıç düzeydeyim. Ama bu ilerlemeyeceğim anlamına gelmiyor. Zaman alacak ama başaracağım. Linuxtan vazgeçmeyeceğim çok büyük bir sabır istiyor biliyorum.  ;D :) :)

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6670.0

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=9695.0

Linux'ta birçok oyun oynayabilirsiniz. Buna Witcher 3, Devil May Cry 5, Resident Evil 2 gibi büyük yapımlar da dahil.

Reverser

Alıntı yapılan: mutlukurt - 14 Mart 2019 - 03:48:29

linux üzerinde oyun deneyimi eskisi gibi değil, steam tabanında ciddi bir ilerleme söz konusu oldu son yıllarda.
Windows'un ya da başka herhangi bir işletim sisteminin başlıca amacının oyun oynamak olduğunu söylemek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Bu nedenle, linux tarafında desteğin artırılması gerekliliğine dikkat çekmek, daha doğru.

XFCE ROCKS !