Ubuntu ve oyun

Başlatan CasualtyHunter, 06 Haziran 2017 - 02:13:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CasualtyHunter

Öncelikle merhaba,

Aslında yapmak istediğim şey sadece oyun oynamak değil. Aslında soru ubuntuyu yayıncılık için kullanabilir miyim?

Yeni bir pc almayı düşünüyorum kısaca donanımından bahsetmek gerekirse
İntel core i7 7700hq işlemci
16 gb ram
Nvidia GTX1050Tİ ekran kartı mevcut

Windows şartlarında bu donanımla league of legends ve CS go gibi oyunları rahatça oynayıp obs ile kayıt yapabilmem gerek.
Ancak Windows kullanmak istemiyorum. Daha önce ubuntu kullandım, ancak ubuntuya çok yabancıyım. Terminalden bir komut dahi giremeyecek seviyedeyim desem yeri. Acaba ubuntu üzerinde sony vegas, obs, lol ve CS go  çalıştırabilir miyim?
Çalıştırsam bile alacağım performans nasıl olur?
1050Ti için driver bulunur mu?

Kısaca durumdan bahsetmeye çalıştım. Okuyan ve yanıtlayan herkese teşekkürler.

eronis

Kesinlikle yapabilirsin ve zayıf donanımımla bir nebzeye kadar ben de yapıyorum. OBS Ubuntu'da var. Dediğin sistem ile çok rahat yayın yaparsın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2017 - 02:20:20

Eğer oyuncuysan Xubuntu tavsiyemdir :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

CasualtyHunter

Peki lol ve CS go yu nasıl çalıştıracağım?
(wine'da daha önce başaramadım)
Fps değerlerim nasıl olur?
Sürücü desteği var değil mi 1050Ti için?
Sony vegas' ın linux sürümü var mı?

mhmtkrktr

Bazı oyunların Linux versiyonu hiç olmadığı gibi Steam üzerinden de desteği yok. Kuracağın oyunları Steam üzerinden kontrol edebilirsin. Wine ile oyun kurmak mı, yoksa oyun için Windows kullanmak mı dersen, benim tercihim Windows kullanmak olur şahsen. Tabii Steam veya doğrudan Linux desteği olmayanlar için.
Kendim bazen war thunder oynuyorum. Windows üzerinde nasıl bir performansı olur hiç denemedim. Fakat ikide bir vurulup tahtalı köye gitmediğim, oyunun kendisi sinir etmediği sürece performanstan yana bir sıkıntı yaşamadım.
Kurulabilirlik ve alacağın performansı en iyi deneyerek gözlemleyebilirsin. Öncelikle dual olarak kurup özelleştirme olayına hiç girmeden dene, verim alırsan tek sistem haline dönüştürürsün.

eronis

Steam üzerinde CS:GO zaten mevcut. League of Legends kurulumu PlayonLinux üzerinden yapılabilir. Ama League of Legends kurulumu biraz karışık diyim. Yakında onunla ilgili bir rehber de yapmam lazım muhtemelen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2017 - 11:31:13

Sony Vegas yok ama Kdenlive yada LightWorks gibi programlar platformumuzda mevcut. Sony Vegas PlayonLinux üzerinden kurulabilir. Ama native haliyle yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2017 - 11:33:03

Ben CS:GO'yu Windows 10 ve Xubuntu 17.04 üzerinden denedim, arada farkedebildiğim bir fark yok.
Nvidia'nın sürücü desteği gayet iyidir Linux'a.

http://www.nvidia.com/Download/index.aspx

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2017 - 11:34:55

[mention=626786]@mhmtkrktr[/mention]
Ben de War Thunder denedim ama anladığım kadarıyla eski AMD kartlarda sıkıntılı. Yenilerinin bilmem. Ama grafikler olması gerektiği gibi işlenmiyor. Nvidia istiyordu, ben de oynamadım. Senin kartının markası/modeli ne ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Bipolar_Disorder

eronis

[mention=626792]@Bipolar_Disorder[/mention] Bir ara yine indirime girsin bütün valve paketini alacam, belik fazla olan CS:GO'yu birine hediye edebilirim :D

FireSwords

[mention=626793]@eronis[/mention] Olmuyor öyle, paket alırken sadece hesabında olmayan oyunlar ekleniyor.

eronis

[mention=626794]@FireSwords[/mention]
ama sonuç olarak parayı ödemiş oluyorum. Yine ekleniyor, birine hediye edebiliyor, takas yapabiliyorsun diye biliyorum ben.

FireSwords

[mention=626795]@eronis[/mention] Hayır, paketi daha ucuza alıyorsun. Neyse konuyu saptırmayalım.

mhmtkrktr

@eronis; benimkisi çok güncel bir donanım değil. Aslında oyuncu olmaktan çok, Steam 'in işleyişini merak ettiğim için kurdum oyunu.
Cihaz özellikleri:
Thinkpad T-430
lspci|grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [NVS 5400M] (rev ff)

Performans testi için Openbox ile de oynamayı denedim. Gnome ile orta ayarlarda 35-40 FPS oynuyor fakat aynı parametrelerle çalıştırmama rağmen Openbox ile 20 FPS nin üzerine hiç çıkmıyor. Ayrıca Openbox ta oynarken mermi değiştirmek için sayı tuşlarını kullanırsam bazen oturum çöküyor. Açıkcası kendi adıma Openbox 'ın bu konuda çok verimli olduğunu söyleyemem.

eronis

[mention=626801]@mhmtkrktr[/mention]
630M pek oyun için elverişli bir kart değil malesef :D

plazma

İşlemciyi i5 e çekin bence ekran kartını yukseltin 1070 cıkabilirseniz dediklerinizi daha rahat yaparsınız.

eronis

i3 6098p + RX460 = 150FPS üstü garanti zaten CS:GO'da hocam :D

FireSwords

Alıntı yapılan: eronis - 06 Haziran 2017 - 20:03:13
i3 6098p + RX460 = 150FPS üstü garanti zaten CS:GO'da hocam :D

200-300 arası garanti diyelim biz ona.  :D

mhmtkrktr

Alıntı Yap@mhmtkrktr
630M pek oyun için elverişli bir kart değil malesef :D
Benimkisi gariban bilgisayarı :)
Söylediğim gibi, oyuncu değilim. Steam kullanımını öğrenmek için bir kaç oyun kurdum. Tarih konularına merakım olduğu için War Thunder 'ı oynuyorum bazen. 2. dünya savaşında kullanılmış forklifte benzeyen tanklarla Tokyo Drift filmi gibi ortalarda spin atıyorum. Vurulunca da, biraz vurana birazda kendime, sövüp sayıp stress atıyorum. :-)
30-40 FPS benim gibi birine fazla bile ;-)

eronis

[mention=626807]@mhmtkrktr[/mention]
Konsol oyunlarının çoğunun 30 FPS'e sabitlendiğini, PS4 Pro ile 60 FPS'in geldiğini biliyor muydun ? Filmlerin çoğunun 24 FPS olduğunu, yüzüklerin efendisi gibi efsane yapımların 48 FPS kullandıklarını biliyor muydun ? Çok küçümseme 30 FPS'yi :D Sürekli sabit 30 FPS veriyorsa hiç düşmesiz zaten oynanabilir, 60FPS tadından yenmez. 100 FPS'yi 300 FPS güzel bir lüks ama oyuna yeni boyut kazandırmıyor :) 144 hz monitörün varsa belki 144 FPS almayı isteyebilirsin gerçi :P

mhmtkrktr

@eronis; iş alanlarımdan birisi video teknolojileri. Bir görüntünün insan beyni tarafından bizim tabirimizle video olarak algılanabilmesi için, minimum 23.6 FPS lik resim geçiş hızına ihtiyacı vardır.  ;) Oyunlarda bu değer farklı hesaplandığı için mi daha yüksek değerler isteniyor bak onu bilmiyorum. Konsol üreticileri 30 FPS değerini yeterli görmüşlerse, muhtemelen hesaplama şekli aynı olabilir.

@CasualtyHunter; bahsettiğin sistem masaüstü mü yoksa dizüstü mü?  Yanlış bakmıyorsam grafik kartı masaüstü, işlemci ise mobile (notebook) işlemci. Aslında bu şekilde de olur fakat masaüstü bilgisayarlar için özellikle performansa önem veriliyorsa (ki bu şekilde sistem almayı düşünen bir kişinin tercihi budur) masaüstü işlemci modellerine bakmanı öneririm. Aynı değerlerde İ5 masaüstü, i7 mobile işlemciden çok daha performaslı çalışır.

GPU : http://www.nvidia.com.tr/graphics-cards/geforce/pascal/gtx-1050/
CPU : https://ark.intel.com/tr/products/97185/Intel-Core-i7-7700HQ-Processor-6M-Cache-up-to-3_80-GHz

Örnek CPU : https://ark.intel.com/tr/products/series/95544/7th-Generation-Intel-Core-i7-Processors#@desktop

CasualtyHunter

[mention=626804]@plazma[/mention]

dostum öncelikle yorumun için teşşekür ederim. Ne yazıkki öyle bir durum söz konusu değil. Masaüstü pc almayacağım için piyasadaki en iyi f/p notebooklarından biri olan dell insipron 7567 de karar kıldım. 1070 veya 1060 a çıkamam yakın zamanda. 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2017 - 08:33:43

[mention=626820]@mhmtkrktr[/mention]

Makina dizüstü bilgisayar ve üzerinde i7 7700hq var mobil versiyonudur herhalde ancak bildiğim kadarıyla Nvidia m serisi notbook grafik işlemcilerini kaldırdı ve yerine masaüstü ile aynı grafik işlemcilerini kullanmya başladı. Bunuda yeni nesil 1000 serisinin güç tüketiminin azalmasıyla anlamlandırabiliriz.

bana en az 60 fps gerekiyor. (cs go ve league of legends'da) windows ortamında 150 fps filan rahat alınıyor arada 200 e çıkılıyor 1050 ti ile.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2017 - 08:39:15

[mention=626790]@eronis[/mention]

obs kullanırken rahatlıkla oyunu oynayabiliyor olmam lazım. sistemden beklentim League of legends ta rahat 60 fps alıyor olması obs açıkken. birde  bir iki yazılımdan bahsetmişsiniz. bu yazılımlar sony vegas kadar yetenekli mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2017 - 08:41:18

Yorumlardan anladığım kadarıyla linux üzerinde oyun oynayabiliriz teknik olarak. Ancak çoğu oyunun linux desteği olmadığı için stabil bir performans şu an için mümkğn değil haklı mıyım?

eronis

Eğer kullanabilirsen evet, gayet iyi yazılımlar.

mhmtkrktr

M serisinin kaldırıldığından haberim yoktu. Çok yakından takip etmeyince dikkat etmemiştim. Bilgilendirme için teşekkür ederim.