TRIM desteğini nasıl kontrol ederim&sağlarım

Başlatan twats, 05 Haziran 2017 - 22:01:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

twats

Bilgisayarımda samsung ssd 750 evo ssd var.TRIM desteği etkin mi değilse nasıl etkinleştirebilirim

ata1

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported" 

cat /sys/block/sda/queue/scheduler

meda

sudo cp /usr/share/doc/util-linux/examples/fstrim.{service,timer} /etc/systemd/system
sudo systemctl enable fstrim.timer

Daha fazla detay için https://wiki.debian.org/SSDOptimization
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

burak öztürk

Kusura bakmayın ssd kullanıcısı olmadığım (ancak yakın bir zamanda almayı düşünüyorum) için bilgi sahibi değilim.
Ubuntu 16.04 ile trim ön tanımlı olarak aktif değil mi? Sistem kurulumundan sonra daha yapılması gereken işlemler var mı?
Bu soruyla araya girdiğim için beni mazur görün.

mhmtkrktr

Alıntı YapBu soruyla araya girdiğim için beni mazur görün.

Beni de mazur görün fakat soru "kullandığım SSD de trim özelliği var mı?" şeklinde değil, aktif mi, değil mi soruluyor benim anladığım.
grep 'discard' /etc/fstab && echo "trim aktif" || echo "aktif değil"

@meda; verdiğin yöntemle sürekli trim aktif olduğu halde üstüne bir de periyodik trim ekletmiş olmuyor musun? Bu şekilde kullanılacaksa discart 'ın kaldırılmasını da belirtmek gerekiyor zannımca.

@burak öztürk; aktif geliyor benim bildiğim. Değilse yukarıda ki komutla kontrol edebilirsin. Aktif değil derse, konu açarsın (veya forumda zaten olabilir), aktif etmesi oldukça kolay.

matrax_41

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 06 Haziran 2017 - 02:47:41
grep 'discard' /etc/fstab && echo "trim aktif" || echo "aktif değil"

Trim için artık discard parametresi kullanılmıyor.

Alıntı yapılan: twats - 05 Haziran 2017 - 22:01:34
Bilgisayarımda samsung ssd 750 evo ssd var.TRIM desteği etkin mi değilse nasıl etkinleştirebilirim

Bahsedildiği gibi fstrim servisini aktif etmen yeterli.

mhmtkrktr

@matrax_41; düzeltme için teşekkürler.
Sürekli (otomatik) trim hâlâ geçerli ama yeni sürümde periyodik trim aktif olarak gelecekmiş anladığım kadarıyla. Dosya silme işlemini yavaşlattığı için, sürekli trimden vazgeçilmiş. Daha öncede wikilerde önerilen periyodik trim özelliğiydi zaten.

https://askubuntu.com/questions/18903/how-to-enable-trim

matrax_41

Sürekli trim performans kaybına yol açtığı için kullanılması tavsiye edilmiyor. Onun yerine fstrim belli periyodlarda trim işlemini gerçekleştiriyor.

meda

[mention=626785]@mhmtkrktr[/mention]
Bildiğim 3 yöntem var. Cron ile haftalık veya günlük ayarlanıyor. Discard parametresi. Diğeri ise Systemd üzerinden etkinleştirmek. Haliyle kullanıcı bi zahmet bir yöntemi uyguladıysa diğerini kullanmasın.

Verdiğim bağlantıdaki gibi "discard" seçeneği pek tavsiye edilmez bu sebeple Systemd üzerine bu işi de yıkmak bence daha makul. Sanırım Fstab üzerinde "discard" eklemekte yetmiyor.  https://hasanyilmaz.net/kati-hal-surucusu-ssd-basarimi-icin-ubuntunun-yapilandirilmasi-3-trim-sorunu-nedir-bu-ozellik-nasil-etkinlestirilir/ 

Ek bilgi olarak bazı dağıtımlarda Discard yöntemi ile Trim aktifleştirmesini kendi yapıyor. Manjaro bunlardan birisi.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mhmtkrktr

4. bir yöntemde ben uydurayım. ;-)
Exec=bash -c 'sleep 20 && fstrim /'

Benim dikkat çekmek istediğim nokta buydu,
Alıntı YapHaliyle kullanıcı bi zahmet bir yöntemi uyguladıysa diğerini kullanmasın.

Kullanıcı ne olduğunu bilmediği için konu açmış zaten. Varsayılan olarak, bu işlem herhangi bir yöntemle hazır geliyorsa, ikinci bir işlem yaptırmanın gereği yok. Söylemek istediğim, önce bunun kontrol edilmesi gerektiği, yanlış anlaşılmasın.
(Paylaştığım bağlantıda 14.04 itibarı ile scheduled trim özelliğinin aktif olarak geleceği planlanıyor şeklinde not geçilmiş.)