Şu HP marka dizüstü bilgisayar modeli ile Ubuntu kullanilabilir mi?

Başlatan Timuçin, 03 Haziran 2017 - 19:43:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Timuçin

Merhaba yeni bir dizüstü bilgisayar ihtiyacı için araştırmaya koyuldum.
Ama uzun süredir takip etmediğim için ipin ucunu kaçırmış gibiyim.
Ayrıca dizüstü bilgisayar fiyatları uçmuş gitmiş. Yani 3 yıl öncesi 1500 ₺ a ortalama bir dizüstü alabilirken şimdi 3000₺  gerekiyor. Ben de ortalama olduğunu düşündüğüm bir model buldum. Ubuntu ve Kubuntu kullanabilir miyim. Teşekkürler.

http://www.vatanbilgisayar.com/hp-15-ba010nt-amd-a10-9600p-2-4ghz-8gb-1tb-hdd-15-6-4gb-w10-notebook.html#urun-ozellikleri

HP 15
İslemci:   AMD A10 9600p 2.4ghz x4
Grafik: AMD R7 M440
Ram: 12Gb
Disk: 1Tb

Fiyatını söylemeyi unutmuşum 2000₺ ila 1900₺ arası değişiyor.

ata1

[ata@ata]: ~>$ inxi
Resuming in non X mode: glxinfo not found. For package install advice run: inxi --recommends
CPU~Dual core Intel Core2 Duo T6600 (-MCP-) speed/max~1200/2200 MHz Kernel~4.11.3-1-ARCH x86_64 Up~4:04 Mem~1604.8/3010.2MB HDD~320.1GB(10.7% used) Procs~143 Client~Shell inxi~2.3.9 

Bazı sürücüleri zorlarsa da bir hp dv6 olarak sorun yaşamadım ama hp tavsiye etmem kısın soba istemiyorsan  :))

NOT;  AMD grafik kartları da linux tarafında ?

furyzer0

Kendim kullanmadım ama amd ve linuxun iyi bir ikili olmadığını çok duydum.

burak öztürk

Amd nin açık kaynak grafik kart sürücüleri iş görür gibi geliyor. Zaten şuan amdgpu adında yeni bir sürücü için çalışıyorlar.  Nvidia nın açık kaynağı nouveau hala güç tasarrufu yapamıyor. Ama Amd ninki yapabiliyor. Masaüstünde pek aramıyorum ama dizüstünde her zaman Nvidia kapalı sürücülerini kurmak zorunluluk oluyor.

eronis

AMD'nin işlemcilerini bilmem ama ekran kartlarını kullanan birisi olarak pek sorun yaşamadım. Nvidia tarafında screen tearing, siyah ekran sorunu vs. çok görüyorum. Öyle görünüyor ki AMD sürücüleri Nvidia tarafından daha kararlı. Son çıkan AMDGPU Pro ise Windows'a yakın performans veriyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2017 - 01:42:44

Dediğim gibi AMD işlemci kullanmıyorum ve grafik kartımı yükseltme niyetinde değilim şu anda. Ama benim şu zamana kadarki tecrübelerim diyor ki AMD ile GNU/Linux gayet uyumlu.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

burak öztürk

Aslında işlemciden yana bir sıkıntı olmaz ama grafik kartı ile nasıl bir tepki verir bunu bu grafik kartını kullanan arkadaşlar cevaplayabilir.
Var mı aramızda AMD R7 M440 kullanan?

hossohbetli

HP G250, i5 7200u, AMD R5 M330 4GB RAM ile 3-4 günlük Lubuntu x64 deneyimim gayet olumlu. AMD R7 M440 ile de bir sorun olacağını sanmıyorum.

burak öztürk

Aslında şu gelecek olan yeni nesil sürücüler AMD nin Linux tarafındaki durumunu iyi yerlere getirebilir. Hatta Nvidia dan bile daha iyi bir hale gelebilir. Yani gelsin tabi inşallah isterim.
Bir de sadece fikir vermek açısından söylüyorum sadece,
şimdiye kadar 5-6 farklı marka dizüstü bilgisayar söküp taktım (bu arada servis elemanı değilim) Hp'nin malzeme kalitesi fena sayılmaz hatta gayet iyi diyebilirim. Servisi için de iyi şeyler duyuyorum. Bakmayın şu ısınma söylentilerine onların hepsi eski de kaldı. Adım çıkmış dokuza inmez sekize hesabı.
Ben kendim Acer Aspire kullanıyorum yani ne diyebilirim kalite sıfır. İçini açıp göstersem inanın mideniz bulanır. Bizim Casper bile daha iyi malzeme kullanıyor emin olun. Ayrıca Acer in servisi de iyi sayılmaz. Dolayısıyla gösterdiğiniz makine fena değil. 15 serisi sökülüp takılması da çok basit ve çok kolay bir işçiliği var.(Yalnızca alt kapağı sökmeniz yeterli her şeye ulaşabiliyorsunuz) Yani ilerde fan temizliği gibi işlemlerde hiç zorlanmazsınız. Bu türden işlemleri kendiniz yaparsınız.
Cihaz olarak iyi ve inşallah donanım konusunda da sıkıntınız olmaz.

eronis

AMD olsun, Nvidia olsun. Yeni donanım kullanıyorsan sana önereceğim tek bir şey var. Ya Arch, ya Manjaro kullan. Yoksa Ubuntu'ya sonraki kernel güncellemesinde anca gelir destek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Haziran 2017 - 12:19:43

Eğer 2 yıldan eski donanım kullanıyorsan Ubuntu gayet makul tabi...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Timuçin

Aslında şu çift ekran kartı olayı var mı yok mu bir sonuca ulaşamadım.
Bir yerde cihaz üzerinde iki çip olduğu gözüme çarptı. Kullanıcının
Biri işlemcide gömülü r5 ve harici olaraktan da r7 olduğunu yazmış.
HP dokümanlarında ise bu ayrıntıyı bulamadım. YouTube ve internette de
fazladan bilgiye ulaşamadım. Eğer öyleyse Ubuntu zor gibi.

ikia

@Timuçin, başın yanmasın diye yazma gereği hissettim. :D Bu konuya bir göz atmanı öneririm.Bu arada, evet, o bilgisayarda iki ekran kartı var, tecrübeyle sabittir.Kolay gelsin.
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim

mhmtkrktr

Alıntı Yapİslemci:   AMD A10 9600p 2.4ghz x4
Grafik: AMD R7 M440

AMD nin özellikle yeni nesil kartlarının öcü olduğunu düşünenlerden değilim fakat Amd + Amd hybrit kartlardan Linux tarafı için uzak durmanı tavsiye edebilirim. En son hatırladığım, sistem bu iki kartı tek kart gibi görüyor ve sadece işlemci ile tümleşik olan düşük kartı çalıştırıyordu. 

Timuçin

Herkese gönülden teşekkür ederim. Uyarılar ve tecrübeler doğrultusunda Intel + Intel platformuna yöneleceğim.

meda

İntel+Nvidia ikilisi daha sorunsuz oluyor ama her zaman değil HP, Acer, Casper  ... gibi markalar anakart kalitesinden de ödün verdiğinden çeşitli sorunlar oluyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"