Dağıtım Tavsiyesi Asus TP-200sa

Başlatan ergi.ertugrul, 03 Haziran 2017 - 15:23:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ergi.ertugrul

Arkadaşlar merhaba elimde asus tp-200SA model netbook var. 2 si 1 arada olan bir model katlanıp tablet haline geliyor dokunmatik ekranlı bir cihaz.
Benim merak ettiğim ise bu cihaz için uygun bir linux dağıtımı var mıdır ? yani evet bir çok linux dağıtımı kurulup kullanılabilir ama acaba en uygun sizin önereceğiniz dağıtım hangisi olur ? şuna mevcut olarak windows 10 kurulu ve beni çileden çıkarıyor artık  :o

İşlemci : intel celeron 3050 1.6 Ghz
Ram: 2 GB
Hafıza : 32 GB emmc

Barlow

Windows10 nasıl kuruldu o sisteme  :-\

Hızlı ve akıcı bir Linux dağıtımı kullanmanızı önererim. Manjaro XFCE yada daha düşük masaüstü ortamalrı Openbox gibi.. Yine de tercih size kalmış.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ergi.ertugrul

Vallahi bende anlamadım windows10 nasıl kuruludu satışı böyle yapılıyor ama bakıyorum ben şimdi dediğiniz distroya çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için

Bipolar_Disorder

Tablet bilgisayar sanırım, önce bir dağıtımı usb'ye yazdır bence, çünkü cogu tablet, boot etmiyor linux'u ?

alorak

Alıntı yapılan: Bipolar_Disorder - 05 Haziran 2017 - 13:46:11
Tablet bilgisayar sanırım, önce bir dağıtımı usb'ye yazdır bence, çünkü cogu tablet, boot etmiyor linux'u ?

İlgili cihazı kullanıyorum boot edebiliyor. windowsta iken shift tuşuyla shutdown dedikten sonra açılışta F2 ye basılı tutarak başlatınca bios'a girebiliyorsunuz.
özgürlük için

hossohbetli

LXDE masaüstü XFCE'den daha hafiftir. Lubuntu x86 işinizi ziyadesiyle görür.

mhmtkrktr

@ergi.ertugrul; daha önce ne kadar Linux tecrüben oldu bilmiyorum fakat tavsiyem, her ne yapacaksan Windows'u kaldırmadan yapman. Önerilen ortamların özellikle dokunmatik kullanımını görünce Windows'a geri dönmek isteyebilirsin. Tarayıcı vb uygulamaların kaynak tüketimi sisteme göre değişmeyecek, aynı kalacaktır.

eronis

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52834.0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2017 - 20:00:46

Xubuntu 17.04 ile FN tuşlarından tut touchpad multitouch'a kadar çalışıyor. Ubuntu GNOME tavsiye etmem, hala tablet modu hazır değil  ve malesef Ubuntu GNOME 17.04 ile açık geliyor. Ekranı yan yatıracan da, dokunmatikle anca ekranın pozisyonunu kilitleyecen de kullanacan. Umarım 18.04'e kadar hazır olur.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ergi.ertugrul

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum @eronis arkadaş aynı cihazı kullanıyor sanırım onun paylaştıklarından faydalanırım. Çok sağ olun tekrardan.