HP Boot Manager, Grub'u Engelliyor

Başlatan hossohbetli, 01 Haziran 2017 - 20:04:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hossohbetli

Dün yeni bir HP dizüstü aldım. HP 250 G5 modeli... Fiyat çok uygundu. Ama gelgelelim diskte birinci bölüme kendi boot manager'ini eklemiş HP. O yüzden Linux kuruyorum ama grubu kabul etmiyor birinci bölüm. HP boot manager engelliyor. Lubuntu x64 kurdum, bilgisayarı yeniden başlatırken grubun engellendiğini belirten hata mesajı ile kaldı.

Diski komple silsem garanti konusunda çekimserim. 15-20 yıl sonra Windows'a mahkum edecek bunlar beni. Bu Boot Manager'e Linux'u nasıl ekleriz arkadaşlar?

Linux kalıbını yazdırdığım USB diskteki efi dosyalarını o birinci diske atsak olur mu dersiniz?

lubuntu

[mention=626489]@hossohbetli[/mention]Grub düzenleme diye aratırsanız bir çok konu mevcut.

hossohbetli

@lubuntu arkadaş. Bahsettiğim birinci bölüme grub ile ilgili bir dosya atılamamış. Windows ile göremiyorum ama Canlı Linux ile görünüyor. Sadece Windows'un .efi dosyası var. Yani ortada grub yok ki düzenleme yapayım. HP  Boot Manager engelliyor grub kurulumunu ve Linux de kursam bile açılışta yok ne yazık ki.

Şurada bir soru cevap var: https://askubuntu.com/questions/244261/how-do-i-get-my-hp-laptop-to-boot-into-grub-from-my-new-efi-file

Ama hangisi çözmüş anlayamadım. İyi bir çeviri lazım. ;)

ata1

hossohbetli

Teşekkürler @ata1 arkadaş. Deneyeceğim Boot Repair'i.

hossohbetli

Boot Repair, Bios'ta Secure Boot kapatılamadığı için çare olamadı. HP, Secure Boot'u da kapattırmıyor.

Şimdi F9 ile boot edilecek diski seçerken Ubuntu'nun bulunduğu bölümü de seçerek başlatabildiğimi farkettim. Ve bu şekilde kullanıyorum. Biraz zahmetli iş ama idare edeceğiz artık.

hossohbetli

Bu başlığı unutmuşum.
Bios'da Boot Order menüsünde sabit diskte Windows ve Ubuntu disklerine istediğimiz sırayı verebiliyoruz.

Ubuntu kurulu bölümü ilk sıraya getirince önce Ubuntu açılıyor.
Geçici olarak Windows açmak istersek F9 ile Windows diskini seçebiliyoruz.