[Çözüldü] Python2 klasörden modul çekme

Başlatan marslı, 01 Haziran 2017 - 14:35:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

merhaba arkadaşlar.
python3'de from KLASÖR import DOSYa şeklinde klasörden modul çekiyorduk ama python2'de bu şekilde içe aktaramıyoruz? Python2'de nasıl yaparız bu işi?

lrnyrd

[mention=626464]@marslı[/mention] Yine aynı şekilde oluyor yazdığınız veya indirdiğiniz bir modülü çalıştığınız klasöre atın daha sonra etkileşimli kabuktan veya yeni bir dosya üzerinden
from modül_adı import modüldeki_fonksiyon_yada_metod
Sometimes even good memories can kill you!

marslı

Python3 de dediğin şekilde oluyor ama python2'de modul bulunamadı diyor. 
Alıntı YapFile "/root/Masaüstü/python/as.py", line 3, in <module>
    from modul import fre
ImportError: No module named modul
modul dizinin içinde fre.py dosyası var. Bu şekilde hata veriyor. aynı şekilde python3'de denedim sorunsuz çalışıyr

lrnyrd

[mention=626524]@marslı[/mention] muhakkak biryerde hata yapıyorsunuzdur bende az önce kendi yazdığım fonksiyonların olduğu fosyayı modül olarak import ettim. Ben kısaca anlatayım belki bir adımı yanlış yapmışsınızdır.

İlk olarak herzaman çalıştığım klasör içinde örnek olarak ex25.py diye bir dosya oluşturup içerisine istediğim fonksiyonları yazıp kaydettim. Daha sonra bu klasör içerisinde terminal açıp from ex25 import loopit yazdım halloldu. Dikkat etmeniz iki nokta var birincisi python etkileşimli kabuğu veya import edeceğiniz yeni dosyayı aynı klasörde olması gerekiyor bir diğeride oluşturduğunuz modül adı neyse onu fromdan sonra yazıp içindeki çağıracağınız fonksiyonu yada metodu importtan sonra yazacaksınız.

Bunları yaptığınız zaman etkileşimli kabuk hiç hata vermeden altsatıra geçiyorsa sorun yoktur ha yine hata alıyorsanız sorun çekmeye çalıştığınız modül içerisindeki fonksiyondadır.

marslı

Daha önce yazdığım kodlara baktığımda aynı şekilde çekebildiğimi farkettim sanırım dediğin gibi dosyada bir sorun var. çekmeye çalıştığım dosyanın içi boş belki o yüzden hata vermiştir. Biraz daha karıştırsam iyi olacak. Tekrar teşekkür ediyorum. :) 

lrnyrd

[mention=626531]@marslı[/mention] dediğim gibi import ediceğiniz dosyada bir fonksiyon olacak ki from ile çekebileceksiniz. Rica ederim ne demek.