[Çözüldü] Programı uçbirim(terminal) üzerinden kendi penceresinde çalıştırma

Başlatan edge35, 31 Mayıs 2017 - 17:38:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edge35

Hazırlamak ile uğraştığım bir program var. Program genellikle menülerden oluşuyor. Switch-case yapısı ile menüleri oluşturdum. Program çıkış tuşuna başılana kadar sürekli çalışıyor.

Benim yapmak istediğim, merak ettiğim şey ise şu. Ben şimdi bu programı çalıştırdığımda bir işlem yapınca uçbirimde eski çıktılarda duruyor. Ben ise her işlem yapıldığında sadece o işlemin çıktısı olsun istiyorum. Diyelim önce 5'e basıldı. İlk menü çıktısı silinecek ve 5 için hazırlanan işlemler gözükecek. ardından 3'e basıldı. 5'in çıktısı silinecek, 3'çıktısı gelecek.. Bu şekilde bir şey yapmak mümkün mü? Daha önce benzer programlar gördüm fakat bunlar C ile mi yapılmış, bilmiyorum.

Dediğim şeye "man" sayfaları da örnek verilebilir. Man komutu girilince önceki çıktılar silinip sadece man komutu gözüküyor.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Efrahim

#include <stdlib.h> //Bu kutuphane icin olan srand() kullanmak icin
#include <time.h> //time fonk kullanmak icin
bu iki kutuphaneyi include ediyoruz ve main fonk basldigi yerde srand(time(NULL)) seklinde bir kod yaziyor sorunuzuz umarim cozulur

edge35

Alıntı yapılan: Efrahim - 31 Mayıs 2017 - 18:34:13
#include <stdlib.h> //Bu kutuphane icin olan srand() kullanmak icin
#include <time.h> //time fonk kullanmak icin
bu iki kutuphaneyi include ediyoruz ve main fonk basldigi yerde srand(time(NULL)) seklinde bir kod yaziyor sorunuzuz umarim cozulur
Çok teşekkür ederim, şu an dışarıdayım, geri dönünce deneyip sonucu yazarım.
Bir de bu olayın belli bir ismi var mı? Baya bi araştırdım fakat olayı bilmeden arama yapınca alakasız sonuçlar çıktı.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Efrahim

Kardes ben qaliba senin sorunu yalns anlamisim simdi soruna dikkat etdim ben sanmisdimki sen sayi uretiyorsun herdefasinda ayni rakamlari aliyorsun yenilensin istiyorsun

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mayıs 2017 - 18:45:03

Bunu ancak seu sekilde yapa bilirsun kardes her cikdidan once system("clear") komutunu calisdirirsin esgiler silinir yeniler gozukr ancak baska birsey aklima gelmedi suan

edge35

[mention=626422]@Efrahim[/mention] bir de bu bahsettiğiniz fonksiyon rastgele sayı üretmek için kullanılmıyor muydu? Böyle bir kullanımı da mı varmış. İnternette de rastgele sayı üretmede kullanılacağı yazıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mayıs 2017 - 18:47:23

Ben yazana kadsr sen yazmışsın zaten :) system clear ı deneeyeceğim o zaman :)

ata1

Komutlar rast gele değilse aralarına clear eklenebilir. Ne yaptığını tam anlamasam da

edge35

System komutunu bilmiyordum, epey işime yarar bu :) bir de bu system komutu windowsta da çalışıyor mu?

Ali Osman

Death Pro

system fonksiyonu kullandığın işletim sisteminin komutlarını çalıştırmana yarıyor.

Burda daha güzel anlatmış ..

https://www.tutorialspoint.com/c_standard_library/c_function_system.htm

edge35

İşim hemen hemen çözüldü, tam isteddiğim gibi olmasa da bu kadarı yeterli. Herkese teşekkür ederim.