Hastanemize Ubuntu Kurulumu

Başlatan byconqueror, 31 Mayıs 2017 - 10:34:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

byconqueror

Merhaba biz devlet hastanemizde güvenli ve ücretsiz olması bakımından ubuntu kurmayı düşünüyoruz fakat e-imza oracle java çkys gibi sistemlerin çalıştığından emin olamadım. Ubuntu 17.04 sürümünü kurdum fakat e-imza kurulumunu ve mozilla üzerinde java eklentisini çalıştıramadım.

Ayrıca hastanede hangi sürümü kullanmamızı tavsiye edersiniz yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

ali159

İlk olarak bu konularda çok bilgili olmadığı söyleyebilirim ve sizde çok dneeyimli olmadığınızı düşündüğümden son sürüm yani 17.04 önerebilriim (sorunlar daha az ve destek daha iyi olduğu için)
Bunun yanında mozilla ile olmuyorsa chromium veya chrome kurarak deneyebilirsiniz.
e-imza konusunda ise malesef bir önerim olamayacak :/

siberoloji

@byconqueror
1. Ubuntu 2016.04 LTS kurmanız daha mantıklı olacaktır çünkü 2021 yılına kadar güncelleme desteği alacak. 17.04 desteği 2018 Ocak ayında bitecek. Bkz:
2. Hastane için gerekli olan sistemleri, windowstan alıştığınız tarzda "tak çalıştırla" hemen çok kolay hayata geçirebilir misiniz bilmiyorum. Sizin yaptığınız gibi pilot bir bilgisayarda bunu uğraşıp denemek test etmek en güzeli.
3. Diyelim ki geçişi tamamladınız. Sonrasında ortaya çıkacak bağlantı, donanım veya güncelleme problemlerine destek verecek bir ekibiniz var mı? Bu da tek başınaysanız sizin üstleneceğiniz bir konu olmaktan çıkar.

Bir kaç yaşanmış tecrübenin ışığında acele etmeden adım adım hayata geçirmenizi tavsiye ediyorum.
Takıldığınız yerlerde buradaki herkes yardımcı olmaya çalışacaktır.

meda

[mention=626416]@siberoloji[/mention] tamamen aynı fikirdeyim. 16.04 sürümünde pek çok şey yerine oturmuş durumda. Ubuntu ilerleyen sürümlerde öntanımlı masaüstü ortamını değiştirecek.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

byconqueror

Teşekkür ederim yardımınız için. Öncelikle dediğiniz gibi şimdi kendi bilgisayarımda deneyip adım adım geçirmeyi ve sorunsuz çalıştıkça hastanede sayısını artırmayı düşünüyorum.

Tek başımayım ancak normalde pardusa geçmek için bağlı bulunduğumuz genel sekreterlik harekete geçti pilot bölge olarakta hastanemizi seçti işide bir güzel bana kilitlediler :) Otomasyon firmamız başka yerlerde pardus ile çalıştığını söylüyor ancak bazı konularda onlarda yetersiz kalıyor. Aslında Pardus'ta baya bir yol kat etmiştim fakat illaki bir noktada tıkanıyor. Sorunları Tubitak'a ilettim şimdi onlardan bir cevap bekliyorum.

Bu arada ubuntu'ya bakmak istedim ve forumda gördüğüm kadarıyla bir sorun hakkında destek bulmak daha kolay. Bu yüzden ubuntuya yoğunlaşmak istiyorum şuan.

Şimdi otomasyon sistemimiz web tabanlı olduğu için kilit nokta oracle java ve e-imza bu iki konuyu halledersem sorun çıkacağını zannetmiyorum.

Oracle Javayı kurdum fakat bir türlü firefox eklentisi aktif olmuyor şimdi demiş olduğunuz Ubuntu sürümünü indiriyorum birde onda deneyeceğim.

Sizden yardım istediğim en önemli konu e-imza bunu halledebilirsek işin en büyük kısmı hallolmuş olacak. Çünkü hastanemizde web tabanlı bir yapı olduğu için işletim sisteminin ne olduğu bir yerden sonra sorun çıkartmaz.
ilginize teşekkür ederim.

siberoloji

illedelinux

Araştırdığım kadarıyla bu e-imza sorunu Linux ile alakası olmayan genel bir sorunmuş.
E-imza, Safari ve İE dışında hiç bir tarayıcıda doğrudan çalışmıyormuş, bunun için her şirket javaya dayalı özel yazılım ile sorunu çözüyormuş.
Hangi şirketin sitesine girdiysem e-imza için kendi yazılımlarının indirme tuşunu gördüm, bir ara Chrome da Npapi çözüm olmuş ama sonra o da kalkmış galiba. Aslında sadece e-imza değil, java ile ilgili sorunlar için son günlerde artan başlıklar görüyorum, eski bildiğimiz yöntemler işe yaramıyor. Anlaşılan bu java sorunu tarayıcı geliştiricileri ile ilgili gibi görünüyor. Kurumsal alanı hedef alan Pardus geliştiricileri umarım bu sorunu da  düşünmüşlerdir...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Mitsukuni

[mention=626421]@illedelinux[/mention] Diğer kurumlar için yorum yapamayacağım ama Millî Eğitim Bakanlığı'ndaki e-imza sorunu doğrudan Java ile alakalı. Şöyle ki, Java'nın hususi olarak e-imza sisteminin altyapısında kullanılan sürümüyle aynı sürümü kullanmanız gerekiyor. Ola ki yanlışlıkla Java'yı güncellerseniz e-imza çalışmıyor. Sürüm olarak artık iyice eskidiğinden güvenlik sorunlarına bile yol açabilir şu durumda. Tübitak'la iletişime geçilebilir ama uzun süredir bu şekilde.

byconqueror

Arkadaşlar şimdi bu e-imza kurulumunu baştan sona anlatan güncel bir döküman var mı?

daligo5

mebis diye bir dağıtım çıkarmıştı birisi ama ismini bilmiyorum dağıtımın kendisinde java ve e imza kurulu geliyordu bence bir araştırın
https://www.youtube.com/watch?v=IrjQnEDAFZU
bu arkadaşa sorabilirseniz eminim size tam yanıt verebilir
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

lubuntu

Firefox NPAPI desteği bitti, yani hali hazırda son firefox sürümünde Java zaten çalıştıramazsınız. Firefox ESR sürümü kullanmalısınız fakat bununda desteği önümüzdeki sene bitecek. Yani sizin uygulamayı değiştirmeniz lazım ya da  windows üzerinde internet explorer kullanmanız lazım.

Bipolar_Disorder

Javamı kalmış ya, Html 5 ve Javascript varken. Uygulama geliştiriciler neden eski teknolojileri kullanmakta ısrar ediyorlar anlamıyorum.

Birde tarayıcı üstünden çalışıyor denilmesi saçmalık, eklenti tarayıcıda çalışıyor.
Oldum olası javadan hoşlanmadım, zaten sanal makine üstünde çalışıyor ve performans kaybı yaşatıyor.

Native tarayıcı uygulaması olsa, web teknolojilerini kullanır ve her cihazda çalışır.
Javascript, C++ kadar güçlü bir dildir.
Tarayıcı üstünden hiçbir eklenti gerekmezsin, javascript ve html 5 ile yapılan FPS oyunu göstereyim size.

https://chrome.google.com/webstore/detail/gorescript-classic/bbohlinegjlacogbjchanihbiiboabcp

byconqueror

arkadaşlar ilginize teşkkür ederim ancak e-imza malesef java ile çalışıyor ve mecburen java ile çalışmak zorundayım. ki mozilla yı java ile çalıştırdım o konularda sıkıntım yok benim yardım istediğim konu e-imza yı çalıştıramıyorum herşeyi yükledim fakat akis programı sim kartı görmüyor.

szgnblt

Firefox da about:config ayarlarını kurcaladınızmı. https://www.java.com/en/download/help/firefox_java.xml

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

szgnblt

Alıntı yapılan: byconqueror - 02 Haziran 2017 - 12:19:22
arkadaşlar ilginize teşkkür ederim ancak e-imza malesef java ile çalışıyor ve mecburen java ile çalışmak zorundayım. ki mozilla yı java ile çalıştırdım o konularda sıkıntım yok benim yardım istediğim konu e-imza yı çalıştıramıyorum herşeyi yükledim fakat akis programı sim kartı görmüyor.

E-imza usb driver tanımama sorunu oluyor sanırım. http://web.bilecik.edu.tr/suleyman-uzun/2014/10/16/linux-x64-uzerine-e-imza-tanitilmasi/

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi