Frugalware GNU/Linux

Başlatan Bipolar_Disorder, 27 Mayıs 2017 - 19:41:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bipolar_Disorder

Frugalware orta seviye kullanıcılar için (metin tabanlı sistemlerden korkmayan) tasarlanmış genel amaçlı bir Linux dağıtımıdır.

Frugalware Linux, orta seviyede (komut satırı kullanabilen) Linux işletim sistemi kullanım bilgisine sahip olan kullanıcılar için geliştirilmiş  genel maksatlı Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Frugalware Linux'un ilk sürümleri Slakware tabanlı olarak geliştirilmiş daha sonradan bağımsız bir dağıtım haline getirilmiştir.

Frugalware Linux ilk defa 2004 yılında Miklós Vajna tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Uzman seviyesinde Linux kullanıcısı olan Miklós Vajna, Slackware'ın paket yöneticisi pkgtools'u yavaş çalışan bir yönetici olarak görmüş ve bu sistemi C dilinde tekrardan meydana getirmek istemiştir. Slackware'ın bunu kabul etmeyeceğini bildiği için geliştirici, daha farklı bir Linux dağıtımı olacak olan  Frugalware Linux'un temellerini atmıştır.

İlk defa Genesis kod adlı sürümüyle 2004 senesinde çıkış yapan Frugalware Linux'un son sürümü Rigel kod adı ve 2.0 sürüm numarasıyla 2015 yılı içerisinde yayınlanmıştır. Frugalware Linux, paket yöneticisi olarak Arch Linux işletim sistemini kullandığı Pacman paket yöneticisini kullanmaktadır. Frugalware işletim sistemi x86 ve x86_64 (k8, aka. Amd64) platformlarını desteklemektedir.
Kaynak: Wikipedia

https://frugalware.org

https://distrowatch.com/table.php?distribution=frugalware

Bipolar_Disorder

Konuyu okuyup ve ondan faydalanıp, yorum yapılmayınca insanın paylaşım hevesi kırılıyor..

eronis

Bu dağıtımın amacı ne ? Neyi amaçlıyorlar ? Diğer dağıtımlardan ne farkları var ? Paket güncelliği ne durumda ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2017 - 13:40:40

Bir Arch + Slack melezi ya da benzeri bir şey mi ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Bipolar_Disorder

[mention=626304]@eronis[/mention]

Slackware tabanlı diyemeyiz tam olarak, distrowatch'ta bağımsız bir tabanı olduğu yazıyor.

Arch Linux gibi, herşeyi kendin kurup kendin özelleştiriyorsun, ama paket yönetici Arch kadar zengin değil.

eronis

Konuda sorularımın hiçbirinin cevabı yok ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2017 - 13:45:27

Konuda benim tek gördüğüm şey Debian/Devuan ilişkisinde Devuan'ın OpenRC kullanmak istersen Debian'ın systemd'de kalmak istemesi sonucu bir fork oluşmasına benzer bir örnek görüyorum.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Bipolar_Disorder

[mention=626306]@eronis[/mention]

Evet aynen öyle birşey.

Bu arada systemd bana daha pratik geliyor, openrc çok dağınık bir yapıcı var gibi.

eronis

Alıntı yapılan: Bipolar_Disorder - 29 Mayıs 2017 - 13:51:58
[mention=626306]@eronis[/mention]
Bu arada systemd bana daha pratik geliyor, openrc çok dağınık bir yapıcı var gibi.
Katılıyorum, ayrıca systemd daha hızlı openRC ile kıyasla. Performans farkı az buz değil.

illedelinux

Yorumlar paylaşımcı için bir moral kaynağıdır, paylaşımcı yorumlardan aldığı haz ile daha başka paylaşım arayışlarına girer, bu da bilginin yaşaması için bir itici güç özelliği taşır...

Ubuntu veya herhangi bir ünlü dağıtım forumunda fazla bilinmeyen dağıtımlar ilgi çekmez, çünkü genelde bir kaç dağıtım üzerine yoğunluk oluşmuştur, diğerleri ise istisna olarak görülmektedir.
Bu nedenle Frugalware dağıtımını defalarca incelemiş biri olarak bu başlığı daha önce okumama rağmen yorumda bulunmadım.
Zira daha ziyade eksilerle dolu olan bir dağıtımı eleştiri bazında burada anlatmaya kalksam eleştiri ile kötülemenin arasındaki farkı anlamayan çoğunluk karşısında moral bozulmaktan başka bir işe yaramayacaktır.
Ancak yinede bir kaç kelimede bulunmak iyi olur kanaatindeyim.
Frugalware dağıtımı henüz ihtiyaçları karşılamanın çok gerisinde, kullanışlılık düzeyi sıfırlarda geziniyor, gelişimi çok ağır-aksak yürüyor, 13 yıldır önemli bir ilerleme kaydedememiş, Ubuntu-Mint gibi dağıtımları dahi çok kişiye anlatamazken bu dağıtımı anlatsak da öneremeyiz.
Ama sonuçta her Linux dağıtımı benim için özel ve değerlidir bu da ayrı bir konu...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Bipolar_Disorder

[mention=626320]@illedelinux[/mention]

Intel tarafından geliştirilen, Clear Linux'u denedinmi ?

Tamamen kendi paket yapısını kullanıyor.

Cok düzgün, derli ve kararlı calısıyor, deb paket yapısı gerçekten cok eskidi artık.