Windows kullanıyorum sorularım var

Başlatan azm, 24 Mayıs 2017 - 23:03:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

azm

Merhaba, şu an windows 8.1 kullanıyorum son zamanlarda pek memnun olduğum söylenemez işletim sistemini değiştirmek istiyorum ama sorularım var;
1, web yazılımla uğraşıyorum, adobe programlarını ubuntuda kullanabilir miyim ? ( crackli  ;D)
2, ubuntuda steam var bildiğim kadarıyla oyunlardan nasıl performans alırım? youtube'dan cs go için baktım windowstan 50 fps daha düşük gösteriyor.
3, ubuntuda uplay ve origin yok sanırsam veya detaylı bakmadığım için ben görmedim battlefield ve assassin's creed serisi oynuyorum.
4, windowsta kullandığım belgelerimi,fotolarımı vs ubuntuda rahat bir şekilde çalıştırabilir miyim ?
5, windowstan başka os kullanmadım çok sorun yaşar mıyım ?

FireSwords

[mention=626096]@azm[/mention]
1- Hayır.
2- Oyun için en iyi işletim sistemi Windows.
3- Dediğin oyunların Linux sürümü yok.
4- Evet
5- Bu biraz göreceli bir kavram, ancak Linux pek ihtiyaçlarını karşılayacak gibi gözükmüyor.

fsutil

Alıntı yapılan: azm - 24 Mayıs 2017 - 23:03:34
Merhaba, şu an windows 8.1 kullanıyorum son zamanlarda pek memnun olduğum söylenemez işletim sistemini değiştirmek istiyorum ama sorularım var;
1, web yazılımla uğraşıyorum, adobe programlarını ubuntuda kullanabilir miyim ? ( crackli  ;D)
2, ubuntuda steam var bildiğim kadarıyla oyunlardan nasıl performans alırım? youtube'dan cs go için baktım windowstan 50 fps daha düşük gösteriyor.
3, ubuntuda uplay ve origin yok sanırsam veya detaylı bakmadığım için ben görmedim battlefield ve assassin's creed serisi oynuyorum.
4, windowsta kullandığım belgelerimi,fotolarımı vs ubuntuda rahat bir şekilde çalıştırabilir miyim ?
5, windowstan başka os kullanmadım çok sorun yaşar mıyım ?

1) Wine ile deneyebilirsiniz ama çalıştıramayabilir, çalıştırasanız bile çok kullanışlı bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Adobe ürünleri yerine, muadillerine yönelmenizi tavsiye ederim.
2) Steam, GNU/Linux tarafında var evet. Nvidia kartınız var ise benzer performansı alırsınız diye düşünüyorum. Ama amd kartı sahibi olarak oldukça düşük performanslar almıştım. Ana önceliğiniz oyun ise GNU/Linux' a geçerken bir daha düşünmenizi öneririm.
3) Uplay ve Origin resmi olarak yok. Wine ile denenebilir. Lakin dediğim gibi, GNU/Linux oyun konusunda şuanki koşullarda "hala" geride.
4) Tabi ki çalıştırabilirsiniz.
5) Başlarda sorunlar yaşayabilirsiniz, alışma süreci sanıcılı geçebilir, yeniliğe açık biriyseniz bu süreç daha kısa sürede atlatılabilir. Ondan sonra kolay kolay kopamazsınız  :)

ata1

Sorularına net cevap vereyim başın arısın itersen buyur gel linux'a sebebi oyunlarda wineden umutlanma fazla  adobe bazıları kurulur adobe reader gibi ama genel anlamda kurup kullanacaksan bazı fedakarlık yapıp bunların linux karşılığı olan ücretsiz programlara yönelmelisin. cack pach'ı unut bizim taraf da dosyalamamız farklıdır.Kısa ve öz olarak budur.

ekremsenturk

Web uygulamaları sadece Adobe ile geliştirilmez. Windows kullanıcıları öyle olduğuna inanır.

Windows'ta Linux oyunları oynamaya çalışan birisini görmedim. Sen de Linux'ta Linux oyunları oynarsın.

Tüm dosyalar Linux'ta çalıştırılabilir, kullanılabilir. Gerekli kodeks'leri bulup indirmek yeterli.

Kullanım açısından hiç bir sorun yaşamazsın. Burada sana yanıt yazanlar kullanabiliyorlarsa, sende kullanabilirsin.

azm

Cevaplarınız için teşekkürler, sanırım uzun bir süre daha windows saçmalığa devam.

Bipolar_Disorder

Text editörle bile, websitesi geliştirebilirsin, sonuçta web için yazılan kodlar compile edilmiyor.

Ama IDE ler kolaylık sağladıgı için, daha dogrusu en basitinden bir kodu yazıp devamını getirdiği için, cok az bilgisi olan birisi bile, ide sayesinde güzel şeyler yapabiliyor.

WaylandIZMIR

Böyle sorarak hiç bir şey elde edeceğini sanmıyorum. Ya Virtualbox indirip sanal makine üzerine Ubuntu kur karıştır veya diskinin yarısına Ubuntu kur, hem Windows hem Ubuntu kullan. Kendin kullanıp kullanmayacağına karar ver. Çünkü başkasına göre zor olan sana kolay olabilir veya başkasına anlamlı gelen sana anlamsız gelebilir. En iyi kendin karar vermen.
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

meda

1. Bu tarafta Crack işi sistem felsefesine uygun olmadığından imkansıza yakın.
2. ve 3.
Fps olayı sürücü performansıyla alakalı. Açık kaynak sürücülerle sahipli sürücülerin performansı aynı olmadığı markaların yayınladığı sürücü sürümlerinde bile performans farkı var. Dolayısıyla Linux tarafında daha yüksek alanlar var.  :)
Oyunlar hakkında bilgim yok ama son zamanlarda Vulkan gelişmelerinden sonra Linux tarafına oyun geliştiriciler es geçmeyecektir. Dahası PlayStation üzerindeki ekran kartı o kadar iyi olmamasına rağmen bilgisayarlara kafa tutarcasına Fps alınıyor.  :) Sebebi basit oyun ve sistem onun için optimize edilmiş Windows gibi gereksiz çalışan servis yok hal böyle olunca Linux dağıtımlarında Windows kadar gereksiz servis çalışmaz. Hele bir de Linux çekirdeğiyle uyumlu donanıma sahipsen render, derleme gibi işlerinden korkma.
4. Dosyaların yapısına bağlı olmak kaydıyla hepsini sorunsuz bir şekilde istediğin şekilde yönetebilirsin.
5 .
Alıntı yapılan: WaylandIZMIR - 25 Mayıs 2017 - 14:43:45
Böyle sorarak hiç bir şey elde edeceğini sanmıyorum. Ya Virtualbox indirip sanal makine üzerine Ubuntu kur karıştır veya diskinin yarısına Ubuntu kur, hem Windows hem Ubuntu kullan. Kendin kullanıp kullanmayacağına karar ver. Çünkü başkasına göre zor olan sana kolay olabilir veya başkasına anlamlı gelen sana anlamsız gelebilir. En iyi kendin karar vermen.
Buna katılıyorum. Neticede herkesin öğrenme süreci farklı " Ne kadar ekmek o kadar köfte. "  ;D

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"