EasyBCD tekrara düştü. Yardım lütfen

Başlatan ubutik, 24 Mayıs 2017 - 02:07:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubutik

Arkadaşlar ubuntuda yeniyim yardımınız gerekti. Windows7 yanına ubuntu 16.04 kurdum. Ancak acılırken direk windows acılıyordu EasyBCD ile hallettim.  Sorunuma gelecek olursak ayarlardan sormadan direk acılı sectim direk ubuntuyu seciyor grub ekranından ubuntuyu secip girerken sıkıntı yok ama windows 7 yi secince tekrar otomatik grub ekranına geliyor. Böyle bir tekrara düştü  cözümü varmıdır ne yapmalıyım. windowsa ulaşamıyorum.

ata1

EasyBCD  işlemini iptal edip windows hızlı başlatı kapatırsan seçenekler gelecek grub da

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak#Windows.27un_h.C4.B1zl.C4.B1_ba.C5.9Flatma_.C3.B6zelli.C4.9Fini_kapat.C4.B1n
Alıntı YapWindows'un hızlı başlatma özelliğini kapatın
Bilgisayarınızda artık Windows ve Ubuntu yüklü. Ancak Windows 8 veya sonraki bir Windows sürümünü kullanıyorsanız yapmanız gereken önemli bir işlem daha var. Windows 8 sürümüyle birlikte öntanımlı olarak açık gelen "Hibernation" adı verilen özellik, hızlı başlatma adına bilgisayarı tamamen kapatmayıp, uykuya alma benzeri bir işlem gerçekleştirmektedir. Yani siz Windows'u kapattığınızda bilgisayar gerçek anlamda kapanmıyor olabilir. Bu durum iki önemli soruna yol açar:
I. Ubuntu üzerinden NTFS biçimli disk bölümlerinize ulaşmanızı engeller (aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır).
II. Bilgisayar açılışındaki işletim sistemi seçme ekranı olan GRUB ekranının karşınıza gelmesini engelleyebilir. Bu da doğrudan doğruya Windows'un açılmasına yol açar yani Ubuntu'ya ulaşmanızı engeller.

ubutik

windows arayuzune ulaşamadığım için easybcd yi kapatamadım. sanırım program yardımıyla ubuntuda çalıştırmayı deneyeceğim. sonrada sizin dediğiniz yolu izleyeceğim. Yapabilirsem olacak inşallah.

ata1

biosda windos önyukleme geliyor mu ?  flash bellek seçer gibi ?

ubutik

biosa rahatlıkla giriyorum. Ama EasyBcd ile ayarladığım için direk gruba geciyor ordan tekrar windowsu secinde tekrar gruba geliyo yaptığım ayar yüzünden.