arch linux kurulumda hata veriyor

Başlatan zope, 23 Mayıs 2017 - 21:44:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zope

merhabalar,
harddiskimi tamen 0layip arch linux kurmaya karar verdim su sitedeki anlatima gore kurulum yapmaya calisiyorum:
http://bilgegunluk.com/arch-linux-resimli-kurulum-kilavuzu-guncel-2017-ve-kde-plasma-kurulumu/
ama su komuta gelince ps deki hatayi aliyorum
pacstrap /mnt grub os-prober
ps:

cozumu nedir acaba bi yardimci olabilirmisiniz. yazim hatslari icin kusura bakmayin mobilden yaziyorum

ata1

Çözüm gerçek arch kullanıcılarının hazırladığı kurulum belgelerini kullanmaktır.Şimdi bu hatayı geçsek altta depodan kaldırılan paketlerin kurulumunu vermişler. orada gene hata alacaksın dolayısı ile biz burada kurulum anlatımını hazırlamış kadar olacağız.

örnekleyeyim

pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils mesa alsa-lib alsa-utils gamin dbus

zope

mobilde arastirabildigim kader yerli yabanci dokumanlari inceledim ama cozum bulamadim bu hata yi neden veriyor anlamadim arch-tr ninde formunun masallahi var mobilde oturum acilmiyor

ata1

https://wiki.archlinux.org/index.php/installation_guide

anladığım kadarı ile arch için daha çok yenisiniz kurulum yerine daha kolay kullanımlı olan sürümlere yönelin ubuntu,linux mint .manjaro giibi arch tabanlıdır manjaro yada arch için kurulum kolaylaştırıcıları olan antergos gibi kolay olanlara yönelin.

sinan54

zope

sorunun sebebi internetin kesilmesinden dolayi
pacstrap -i /mnt base base-devel
kisminda dosyalari yukleyemiyor sanirim

eronis

Eminim yapmışsındır ama wifi-menu ile bir wifi'ye bağlanmayı unutmadın değil mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Mayıs 2017 - 22:53:55

Bir rehber yardımıyla kuracaksan, Arch Wiki'ye bakmakla uğraşmak istemiyorsan Manjaro ya da Antergos gibi bir Arch tabanlı dağıtıma bakmanı tavsiye ederim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

zope

hayir wifi baglantisi yapmazsam
pacstrap -i /mnt base base-devel
komutu calismiyor. yagmurdan dolayi midir anlamadim ama int gidip geliyor

semm

o hatayı bende almıstım nano /etc/pacman.d/mirrorlist  dosyasına girip orda yazan nimukaito.net adres satırının başına # ekleyip iptal etmeniz lazım listeye girince ilk satırlardaydı sanırım bende

FireSwords

pacstrap /mnt grub os-prober

Bu komut başlı başına saçma sapan bir şey zaten. pacstrap Arch kurulum ortamının içinde bulunan, hedef dizine temel bir Linux sistemi kurmaya yarayan ve varsayılan olarak base grubunun içindeki paketleri kurup pacman'i yapılandıran basit bir betiktir. grub ve os-prober gibi paketleri pacstrap ile kuramazsın. Ayrıca bir Arch kullanıcısı için en güvenilik kaynak Archwiki'dir.

Sorunun çözümü için [mention=626054]@semm[/mention]'in dediği yöntem işe yarayabilir. Ama dediğim gibi pacstrap komutunu sadece kurulum sırasında temel sistem kurulumu aşamasında kullanman gerekiyor.

zope

yardimlariniz icin tesekkurler, yarin tekrar deneyim.

ata1

Anlatımdan mağdur birçok kişi var. bence manjaro yada kurulum aracı kullananlara yönelin kurulum sonrası bile hatalar için çeşitli forumlarda yardım istiyor arkadaşlar.

zope

Alıntı yapılan: semm - 23 Mayıs 2017 - 23:18:41
o hatayı bende almıstım nano /etc/pacman.d/mirrorlist  dosyasına girip orda yazan nimukaito.net adres satırının başına # ekleyip iptal etmeniz lazım listeye girince ilk satırlardaydı sanırım bende
hocam söylediğiniz değişikliği yaptım kurulumu tamamladım grup ekranından sisteme girip root oluyorum ama wifi-menu komutu çalışmıyor. dolayısıyla xfce kurulumuna geçemiyorum (:

semm

network-manageri kurduysan nmtui komutunu çalıstır 

zope

Alıntı yapılan: semm - 24 Mayıs 2017 - 13:31:38
network-manageri kurduysan nmtui komutunu çalıstır
selam hocam nmtui ile kuruluma devam ettim kurulumun her aşamasını ayrı bir siteden yaptığım için dünyada eşine az rastlanır bir sorunla karşı karşıyayım :))
https://www.tecmint.com/install-cinnamon-desktop-in-arch-linux/ buradan cinnamon masa üstünü yüklerken sanırım bazı yerleri atladım şuan cinnamona girebiliyorum ama sadece nemo dosya yoneticisi ve wifi kurulu sistemde chrome kuracak bir uçbirim xterm bile yok konsola nasıl ulaşabilirim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2017 - 15:42:48

sorunu cozdum arkadaslar
ctrl + alt + f3 ile konsola girdim ve pacman -S xterm ile sisteme konsol kurdum sonrada cinnamon a girip firefox kurdum sistemin kurulumu geceli gunduzlu 1.5 gun surdu insallah dedikleri kadar stabil bir dagitim dir simdi turkce kaynakdan xfce kurulumu yapacagim.

Bipolar_Disorder

Arch Linux son kullanıcıya göre bir dağıtım değildir.

ata1

[mention=626081]@zope[/mention] Arch kararlı bir sürüm olduğunu nereden duydunuz ? kararlı sürüm ve stabilite istersen debian kur. Arch yuvarlanan sürümdür.
detayları arch wikiden bak bence.  Acemilikte arch kurarsan ve kullanırsan bu seni linuxlardan soğutur bence

ayrıca aur depo kurulumunu yapmışsan yaourt xfce-terminal ile bak ve kur. Kurrduğun terminal kopyala yapıştıra izin vermez

NOT arch da hiç bir şey hazır gelmez sadece ana ihtiyaçlar kurulur. Kalanı kullanıcı kendisi yapar. Arch da basitlik öndedir,

düz xfce kurulumu
sudo pacman -S xfce4

eklentilerle beraber xfce kurulum

sudo pacman -S xfce4-goodies

Bipolar_Disorder

Arch Linux te bir sürüm numarası yok, her ay başında yeni iso paylaşılıyor siteden.
Mayıs ayının iso dosyası paylaşılmış mesela. 2017.05.01 diye.
https://www.archlinux.org/download/

eronis

Alıntı yapılan: Bipolar_Disorder - 24 Mayıs 2017 - 15:44:55
Arch Linux son kullanıcıya göre bir dağıtım değildir.
Düzeltme;
Arch Linux linux'un nasıl çalıştığına, neyin ne iş yaptığına, linux sistem ve bash bilgisini genişletmekle ilgilenmeyene göre bir dağıtım değildir. Biraz ingilizcesi olan herkes Arch Wiki'yi okuyup öğrenip Arch Linux'u kurabilir ki Arch Wiki bir işletim sisteminin bugüne kadarki en organize ve profesyonel hazırlanmış dökümantasyonu diye geçer.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2017 - 00:39:07

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Mayıs 2017 - 15:51:37
[mention=626081]@zope[/mention] Arch kararlı bir sürüm olduğunu nereden duydunuz ? kararlı sürüm ve stabilite istersen debian kur. Arch yuvarlanan sürümdür.
Sanırım Arch'ın testing, stable ve unstable diye depolarından bahsediyor. Versiyon değil de misal testing repo'ları ile kararlı depo'ya geçmeden bazı riskler alarak en son yazılımı ilk kullanan olabilirsin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2017 - 00:40:25

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Mayıs 2017 - 15:51:37
detayları arch wikiden bak bence.  Acemilikte arch kurarsan ve kullanırsan bu seni linuxlardan soğutur bence
Kısmen katılıyorum, ters etki de yapabilir :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Barlow

Bir defa Arch kurduktan sonra tekrar kurulum yapmaya gerek yok. Sürüm numaralarına takılmaya hiç gerek yok.

echo "Yuvarlanıp Gidiyorum!" | lolcat & sudo pacman -Syu

Şayet testing depo eklemezseniz Arch Linux'ta fazla sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. Arch'ın iyi ama meşaketli bir noktası da sadece taban sistemi kurar, kullanıcı gerektiği paketleri sonradan bulur ve kurmaya çalışır.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

Bipolar_Disorder

[mention=626084]@ata1[/mention]

Arch'ta gördüğüm bazı kararsızlıklar var.
Çok nadirde olsa bazen networkmanager servisi başlangıçta çalışmıyor ve elle çalıştırıyorum.

Çok ilginçtirki systemctl start komutu veriyorum başlamıyor, restart komutu verince çalışmaya başlıyor.
Birde bazen masaüstünü başlattıgım zaman, conky'nin fontu acaip büyük oluyor.
killall conky yazıp tekrar conky'i başlattıgımda font normal haline dönüyor.

Xfce'de masaüstü ikon düzenleri bazen sıfırlanıyor, ikonlar ve kısayollar bıraktıgım yerde durmuyor.

Şuan mesela * bir şey daha dikkatimi çekti, fare icon'unu değiştirmiştim, sorun yoktu, 1 haftadır sorunsuz kullanıyordum seçtiğim iconu. Suan kendi kendine default Adwaite halde gözüküyor icon.
Ama ayarlarda seçtiğim icon Capitaine gözüküyor. Kendi kendine böyle garip şeyler oluyor Arch'ta.

Şuan restart attım, mouse icon'u düzeldi.

ata1

[mention=626106]@Bipolar_Disorder[/mention] depolara bak testing ler açıksa olur bu olay bazı paketle test edilirken kullanılır. Bu surede geri dönüşlerle paketler kararlı hale gelir.
Buna bir göz at

Bipolar_Disorder

[mention=626116]@ata1[/mention]

Bir defa sadece testing deposunu açtım, güncelleme yaptı, sonra depoyu kapattım ama, değişen * bir şey olmamış sanırım. Hala testing teki depolar kurulu gözüküyor.

Pacman.conf dosyasından kaldırdım ama, sanırım testing dosyaları sistemde hala kurulu gözüküyor.

meda

O zaman ya kurulu paketleri bulup kaldıracak sonrasında kararlı tabandakileri kuracaksın ya da bekleyip paketlerin test edilme sürecinden çıkıp kararlı tabanda üst sürümü yayınlanıp sistemi güncelleyeceksin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ata1

[mention=626117]@Bipolar_Disorder[/mention]
sudo gedit /etc/pacman-mirrors.conf
düzenleme  branch=stable şeklinde olmalı açık yani başında # olmayan testıng var mı bakılmalı
sudo pacman-key --init
sudo pacman-key --populate archlinux
sudo pacman-key --refresh-keys
sudo pacman -Scc
sudo pacman -Syyuu