[Çözüldü] Python3.6 Kaynaktan Kurulum Sorunu

Başlatan lrnyrd, 21 Mayıs 2017 - 13:18:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lrnyrd

Merhaba arkadaşlar python3.6'yı kaynaktan derleyip kurdum şuanda çalışıyor ancak kaynak kurulumunun son aşamasında aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaştım. İnternette aradım ancak bulamadım.
zipimport.ZipImportError: can't decompress data; zlib not available
Makefile:1074: recipe for target 'altinstall' failed
make: *** [altinstall] Error 1

Sometimes even good memories can kill you!

lnxdev

Kullandığınız dağıtımın sunduğu python sürümü neyinize yetmedi de kaynaktan kurulum yapmaya çalışıyorsunuz ?

lrnyrd

[mention=625929]@lnxdev[/mention] Birincisi birşeyi yazmadan önce iki kere düşünün. İkincisi biraz saygılı olmayı öğrenin. Üçüncü olarak yardımcı olmayacaksanız boş eleştiri yapmayın.

Sorunuza gelicek olursak dağıtımın sunduğu python sürümü demek ki benim işime yaramıyor ki yeni sürümünü yükledim. Python 3.6 ile benim işime yarayacka olan f string gibi şeyler geldi dağıtımın sunduğu python 3.5 olduğu için bunları kullanamıyorum. Dağıtımdaki python 3 üzerine yazmaması için install komutu ile değilde altinstall komutunu kullandım sürüm numarasıda eklemesi için.

ekremsenturk

FireSwords

[mention=625934]@lrnyrd[/mention]
sudo apt-get install python3.6

lrnyrd

[mention=625946]@FireSwords[/mention] dediğini, gibi daha önce kurdum ancak bu kuruldam şöyle bir sıkıntı çıktı diyelim print ile ekrana bir mesaj bastırıyorum tírnağí unuttum syntax mesají yerine baya uzun hata mesají çıkıyor. O yüzden kaynaktan derledim ki şu anda gayet güzel çalışıyor sadece yukarıdaki hata mesajı ilr karşılaştım.

FireSwords

[mention=625964]@lrnyrd[/mention] Çok mecbur kalınmadıkça paket yüklemek yerine elle kaynak koddan derlemek pek tavsiye ettiğimiz bir şey değil. Yine de sorununun çözüldüğüne sevindim.

lrnyrd

[mention=625937]@ekremsenturk[/mention] Teşekkürler